ساختمان

خاص ترین و بهترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

بسیاری از ما با اصطلاح “عصر حجر” آشنا هستیم. این دوره ای از تاریخ است که به حدود ۳ میلیون سال قبل باز می گردد. نام آن برگرفته از شواهد باستان شناسی است که اجداد باستانی ما از ابزارهای سنگی اولیه استفاده می کردند. این دوران در حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد به پایان رسید، زمانی که انسان ها فهمیدند چگونه فلزات را با هم ذوب کنند و عصر برنز آغاز شد.

جای تعجب نیست که عصر حجر همچنین زمانی است که انسان های ماقبل تاریخ برای اولین بار شروع به استفاده از سنگ به عنوان مصالح ساختمانی برای پناهگاه ها و مکان های تجمع اولیه خود کردند.

سنگ نه تنها بادوام است، بلکه می‌تواند زرق و برق‌آمیز باشد و به آن اجازه می‌دهد تا اهداف دوگانه را به عنوان کاربردی و تزئینی انجام دهد. اجداد ما استخراج سنگ مرمر را در مصر باستان، ترکیه و یونان هزاران سال پیش آغاز کردند. ستون های مرمرین پارتنون در آتن، یونان، تنها یکی از نمونه های بی شماری از معماری باستانی است که امروزه مورد تحسین گردشگران قرار گرفته است.

انواع سنگ های طبیعی از جمله سنگ مرمر، تراورتن و تخته سنگ در طول تاریخ به عنوان کاشی کف، دیوار و سقف مورد استفاده قرار گرفته اند. در حالی که ممکن است فکر کنیم کف های گرمایش تابشی یک اختراع مدرن هستند، اما تاریخچه شگفت انگیزی طولانی دارند.

رومی ها سیستم گرمایش از کف را ایجاد کردند که آن را هیپوکاست می نامیدند . بسیار شبیه به سیستم های تهویه مطبوع هوای اجباری مدرن ما، هوای گرم از یک کوره از طریق لوله های زیر طبقات و داخل دیوارهای خانه به گردش در می آمد.

در حالی که سنگ تراشی ممکن است یک مصالح ساختمانی باستانی باشد، اما برای بسیاری از سازندگان خانه مدرن هم برای نمای بیرونی و هم برای تکمیل داخلی، انتخابی مورد توجه است. به عنوان مثال، محصولات سنگ تراشی بادوام ترین انتخاب در بازار هستند. سنگ تراشی همچنین کارآمدترین انتخاب برای نمای بیرونی است.

 

 خاص ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

سنگ های طبیعی در ساختمان

با نگاهی به پیشرفت تاریخی معماری، سنگ های طبیعی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی هستند.سنگ‌های طبیعی موادی هستند که در تولید خود در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی به انرژی کمتری نیاز دارند و موادی هستند که برای استفاده در ساختمان‌ها تحت فرآیندهای خاصی قرار می‌گیرند.

سنگ‌های طبیعی موادی هستند که در تولید خود در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی به انرژی کمتری نیاز دارند و موادی هستند که برای استفاده در ساختمان‌ها تحت فرآیندهای خاصی قرار می‌گیرند.

با این حال، هنگامی که فرآیندهای اولیه با موفقیت پشت سر گذاشته می‌شوند، سنگ‌های طبیعی به دلیل ساختار، ظاهر و نحوه فرآوری، امکان استفاده متفاوتی را فراهم می‌کنند. نکته مهم در اینجا این است که سنگ طبیعی که فقط به صورت یک بلوک سنگ وجود دارد در نتیجه روش و تصمیمات طراحی درست با ساختمان کنار می‌آید.

سنگ های طبیعی موادی بادوام، کم نگهداری و ماندگاری بالا هستند. همچنین استفاده مجدد از مواد حذف شده از سازه های قدیمی بسیار آسان است. صرفه جویی در هزینه های عملیاتی در بلند مدت امکان پذیر است. بنابراین، یک ماده پایدار و قابل بازیافت است.

استفاده از به عنوان نما بسیار پایدار است، در واقع یکی از پایدارترین مصالح ساختمانی روی کره زمین است، زیرا با جدا کردن بلوک ها از سنگ بستر طبیعی که زیربنای تمام زمین های طبیعی در هر قاره است، ایجاد می شود.

این فرآیند به خودی خود هیچ گونه انتشار مستقیم گازهای گلخانه ای را منتشر نمی کند، گرد و غبار کنترل می شود و آب مورد استفاده برای برش، حفاری و غیره تقریباً همیشه بازیافت می شود.طراحی نما با سنگ های طبیعی اصلی ترین عنصری است که ساخت و ساز ساختمان را برجسته می کند و این امر باعث می شود که امروزه ساختمان به معنای هنری مورد توجه قرار گیرد.

سوباسمان، قالب‌سازی، لیزین و ستون‌ها، ستون‌ها و ستون‌ها، تزیینات، طراحی نما و تجهیزات فنی مانند کابینت اطفای حریق که با سنگ طبیعی مطابق با این طرح اجرا می‌شود، عناصر تکمیل کننده طراحی نما هستند.هدف اصلی سوباسما محافظت از ساختمان و همچنین نمایان ساختن نما مطابق با تصمیم طراحی است. با گنجاندن تجهیزات نصب ساختمان در طراحی نما، اغلب می توان به وحدت در ظاهر کلی دست یافت.

در نمای ساختمان ها برآمدگی های افقی و عمودی وجود دارد که از نظر استاتیکی اجباری و یا به عنوان تصمیم طراحی هستند. عنصری که نما را در برابر گرد و غبار و بارندگی محافظت می کند پاک کردن نام دارد.

انواع مختلفی از سنگ های طبیعی نیز در ستون ها و ستون هایی استفاده می شود که از هیچ نقطه ای از نما یا فضایی که در آن قرار دارند تکیه گاه دریافت نمی کنند، به تنهایی ایستاده و گاه به حامل اصلی تکیه می دهند.

تزئینات و زیورآلاتی که عملکرد ساختاری در نما ندارند اما در طراحی نقش دارند از دیگر عناصری هستند که به عنوان سنگ طبیعی ترجیح داده می شوند. عناصر تشکیل شده توسط همه این زیرعنوان ها نیز عناصر طراحی و اتصال جزئیات با استفاده از سنگ طبیعی را مهم می کند.

در ساخت نمای سنگ مرمر روش های ساخت مختلفی وجود دارد که باید با در نظر گرفتن مواردی مانند ارتفاع ساختمان، ابعاد و ضخامت مصالح، تفاوت های حرارتی مشخص شود که کدام یک از این روش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

از طرفی تفاوت کیفیت، زمان و هزینه هر دو روش از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. برای اینکه سنگ مرمر به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد، ابتدا باید خواص ساختاری آن به خوبی شناخته شود.

خواص سنگ مرمر مانند سختی، شکنندگی، برش پذیری، صیقل پذیری و … اساساً به ساختار داخلی سنگ مرمر مربوط می شود. تمامی این خصوصیات سنگ مرمر مورد استفاده در ساخت و ساز باید در محیط آزمایشگاهی از قبل مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

 معرفی ۳ نوع سنگ مورد استفاده در ساخت و ساز

سنگ آذرین

سنگ‌های آذرین که از کلمه لاتین آتش گرفته شده است، زمانی که ماگمای داغ و مذاب در زیر سطح زمین جامد می‌شوند، تشکیل می‌شوند.

این نوع سنگ بسته به محل جامد شدن سنگ مذاب به دو گروه نفوذی یا اکستروژن تقسیم می شود. سنگ های آذرین نفوذی در زیر سطح زمین متبلور می شوند و سنگ های بیرون زده به سطح زمین فوران می کنند.

سنگ دگرگونی

سنگ دگرگونی به عنوان یک نوع سنگ شروع می شود اما در اثر فشار، گرما و زمان به تدریج به یک نوع سنگ جدید تبدیل می شود.

اگرچه در اعماق پوسته زمین تشکیل می شود، اما اغلب پس از بالا آمدن زمین شناسی و فرسایش سنگ و خاک بالای آن، در سطح سیاره ما قرار می گیرد. این سنگ‌های کریستالی معمولاً بافتی برگ‌دار دارند.

سنگ رسوبی

سنگ رسوبی همیشه در لایه‌هایی به نام «لایه» تشکیل می‌شود و اغلب حاوی فسیل است. تکه‌های سنگ در اثر آب و هوا شل می‌شوند، سپس به حوضه یا فرورفتگی که در آن رسوب به دام می‌افتد، منتقل می‌شود و سنگ‌سازی (تراکم) صورت می‌گیرد. رسوبات در لایه‌های صاف و افقی، با قدیمی‌ترین لایه‌ها در پایین و لایه‌های جوان‌تر در بالا، نهشته می‌شوند.

معرفی ۹ سنگ خاص در صنعت ساختمان

۱-سنگ گرانیت

خاص ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

این سنگ آذرین نفوذی دانه درشت عمدتاً از کوارتز، فلدسپات و پلاژیوکلاز تشکیل شده است. گرانیت لکه های رنگی مشخص خود را از تبلور به دست می آورد – هر چه سنگ مذاب مدت طولانی تری خنک شود، دانه های رنگ بزرگتر می شود.این سنگ ساختمانی در رنگ های سفید، صورتی، زرد، خاکستری و مشکی موجود است و به دلیل دوام آن مورد ستایش قرار گرفته است.

گرانیت به عنوان بادوام ترین و رایج ترین سنگ آذرین زمین، انتخابی عالی برای میزها، بناهای تاریخی، سنگ فرش ها، پل ها، ستون ها و کف است.

 

۲-ماسه سنگ

ماسه سنگ یک سنگ رسوبی کلاسیک است که از دانه های سیلیکات کوارتز و فلدسپات به اندازه ماسه ساخته شده است.

این سنگ مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آب و هوا، اغلب برای روکش کردن نماها و دیوارهای داخلی و همچنین نیمکت‌های باغ، مصالح سنگفرش، میزهای پاسیو و لبه‌های استخر استفاده می‌شود.

این سنگ ممکن است هر رنگی مانند شن و ماسه باشد، اما رایج ترین رنگ ها قهوه ای، قهوه ای، خاکستری، سفید، قرمز و زرد است. اگر محتوای کوارتز بالایی داشته باشد، ماسه سنگ حتی ممکن است خرد شود و به عنوان منبع سیلیس برای تولید شیشه استفاده شود.

خاص ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

۳-سنگ آهک

این سنگ رسوبی نرم که از کلسیت و منیزیم تشکیل شده است، معمولا خاکستری است اما ممکن است سفید، زرد یا قهوه ای نیز باشد. از منظر زمین شناسی، سنگ آهک یا در آب های عمیق دریایی یا به دلیل تبخیر آب در طول تشکیل غار تشکیل می شود.

ویژگی منحصر به فرد این سنگ این است که ماده اولیه تشکیل دهنده آن، کلسیت، عمدتاً از فسیل شدن موجودات زنده مولد صدف و مرجان تشکیل شده است.

سنگ آهک به عنوان یک مصالح ساختمانی در کاربردهای معماری برای دیوارها، تزئینات تزئینی و روکش استفاده می شود.

خاص ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

۴-بازالت

این سنگ تیره و سنگین، این سنگ آذرین بیرونی، بیشتر پوسته اقیانوسی سیاره را تشکیل می دهد. بازالت سیاه است، اما پس از هوازدگی زیاد، ممکن است سبز یا قهوه ای شود. علاوه بر این، حاوی برخی مواد معدنی رنگ روشن مانند فلدسپات و کوارتز است، اما دیدن آنها با چشم غیر مسلح دشوار است.

از بازالت غنی از آهن و منیزیم در ساخت و ساز برای ساخت بلوک های ساختمانی، سنگ فرش، کاشی های کف، سنگ جاده، بالاست های راه آهن و مجسمه ها استفاده می شود. ۹۰ درصد کل سنگ های آتشفشانی بازالت است.

خاص ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

۵-سنگ مرمر

سنگ مرمر در طول اعصار، به دلیل تجمل و مجللش، سنگ دگرگونی زیبایی است که زمانی که سنگ آهک تحت فشار یا حرارت زیاد قرار می گیرد، تشکیل می شود.

معمولاً حاوی مواد معدنی دیگری مانند کوارتز، گرافیت، پیریت و اکسیدهای آهن است که طیفی از رنگ‌ها از صورتی تا قهوه‌ای، خاکستری، سبز، سیاه یا رنگ‌های متنوع به آن می‌دهد.

سنگ مرمر به دلیل داشتن رگه های منحصر به فرد و ظاهر زیبا، بهترین سنگ برای ساخت بناهای تاریخی، دکوراسیون داخلی، میز، مجسمه ها و چیزهای جدید است. معتبرترین سنگ مرمر سفید در کارارا ایتالیا استخراج می شود.

خاص ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

۶-سنگ لوح

تخته سنگ یک سنگ رسوبی ریزدانه، برگ‌دار و همگن است که از سنگ شیل تشکیل شده از خاک رس یا خاکستر آتشفشانی به دست می‌آید. کانی‌های رسی اصلی در شیل زمانی که در معرض افزایش سطوح گرما و فشار قرار می‌گیرند، به میکا تغییر می‌یابند.

سنگ لوح به رنگ خاکستری، تخته سنگ حاوی کوارتز، فلدسپات، کلسیت، پیریت و هماتیت و سایر مواد معدنی است.

این یک سنگ ساختمانی مطلوب است که از زمان مصر باستان در ساخت و ساز استفاده می شده است. امروزه به دلیل جذابیت و دوام به عنوان سقف، پرچم، سنگدانه های تزئینی و کف استفاده می شود.

خاص ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

۷-پوکه

پوکه یک سنگ آذرین متخلخل است که در طی فوران های آتشفشانی تولید می شود. به قدری سریع تشکیل می شود که اتم هایش زمانی برای متبلور شدن ندارند و اساساً آن را به یک کف جامد تبدیل می کند.در حالی که در رنگ های مختلف مانند سفید، خاکستری، آبی، کرم، سبز و قهوه ای وجود دارد، تقریبا همیشه رنگ پریده است.

اگرچه ریزدانه است، اما سطح این سنگ ناهموار است. پوکه پودری به عنوان سنگدانه در بتن سبک برای عایق کاری، سنگ صیقل دهنده و در انواع محصولات صنعتی و مصرفی و همچنین سنگ پولیش استفاده می شود.

خاص ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

۸-کوارتزیت

هنگامی که ماسه سنگ غنی از کوارتز توسط گرما، فشار و فعالیت شیمیایی دگرگونی تغییر می کند، به کوارتزیت تبدیل می شود. در طول این فرآیند، دانه های ماسه و سیمان سیلیس به یکدیگر متصل می شوند و در نتیجه شبکه عظیمی از دانه های کوارتز به هم پیوسته ایجاد می شود.

کوارتزیت معمولاً سفید یا روشن است، اما مواد اضافی که توسط آب های زیرزمینی حمل می شوند می توانند رنگ های سبز، آبی یا قرمز آهنی را ایجاد کنند.این سنگ به دلیل ظاهر مرمر مانند و ماندگاری گرانیت مانند یکی از بهترین سنگ ها برای ساخت کانتر، کف، کاشی سقف و پله است.

خاص ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

۹-تراورتن

نوعی سنگ آهک زمینی است که از ذخایر معدنی در نزدیکی چشمه های طبیعی تشکیل شده است.

این سنگ رسوبی ظاهری فیبری یا متحدالمرکز دارد و در سایه های سفید، خرمایی، کرم و زنگ می باشد. بافت منحصر به فرد و رنگ های زمینی جذاب آن را برای کاربردهای ساختمانی محبوب کرده است.این نوع سنگ همه کاره معمولاً برای کفپوش های داخلی و خارجی، دیوارهای آبگرم، سقف ها، نماها و روکش دیوارها استفاده می شود.

این یک گزینه مقرون به صرفه در مقایسه با سایر سنگ های طبیعی مانند سنگ مرمر است، اما همچنان جذابیت لوکس خود را حفظ می کند.

 

خاص ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا