ساختمان
موضوعات داغ

۴ نمونه از بهترین مزایای استفاده از شیشه در طراحی ساختمان

رویای بزرگ زندگی در شهری مدرن، شیک و توسعه‌یافته همراه با نمای اجباری آسمان‌خراش‌هایی است که مستقیماً از یک فیلم علمی تخیلی آینده‌نگر به نظر می‌رسند.

در ابتدا شیشه توسط مصریان به عنوان یک ماده تزئینی برای تزئین اشیاء سفالی و سایر مصنوعات استفاده می شد. اگرچه تاریخ دقیق شیشه ناشناخته است، در طول قرن هفدهم توسعه شیشه های سربی که در پنجره های شیشه ای بزرگ استفاده می شد، گامی رو به جلو برداشت که شیشه را وارد تاریخ ساخت و ساز کرد.

شیشه یک ماده همه کاره است که برای مدت طولانی توسط انسان در صنعت ساختمان استفاده می شود. استفاده از شیشه برای مصالح ساختمانی بسیار متنوع است مانند کف، پارتیشن، پنجره، نورگیر و بسیاری موارد دیگر.

از مزایای استفاده از شیشه به عنوان مصالح ساختمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد: شفاف، ضد آب و هوا، مقاوم در برابر زنگ زدگی، قابل بازیافت و از نظر زیبایی شناسی جذاب است. شیشه با نوآوری‌هایی در زمینه فناوری، به شکل‌های مختلفی در آمده و به یک ماده پایدار تبدیل شده است.

شیشه که به عنوان یکی از عناصر سبز در ساخت و ساز به شمار می رود به طور گسترده در ساختمان ها برای کاهش مصرف برق در طول روز استفاده می شود.

با طیف گسترده ای از گزینه های مورد استفاده، به ترکیب فضای داخلی با بیرون کمک می کند، خاصیت لکه دار بودن آن و دسترسی به نور طبیعی باعث افزایش استفاده در بازار در ساخت و سازهای معاصر شده است.

این دارای ارزش بازیافت است که امکان استفاده مجدد از شیشه شکسته را به روش‌های مختلف ممکن می‌سازد. با توجه به فناوری پیشرفته کنترل افزایش گرما، می تواند دمای داخلی ساختمان را در هر دو فصل تابستان و زمستان حفظ کند.

مزایای استفاده از شیشه در طراحی ساختمان

نماهای شیشه ای همیشه از نظر ظاهری چشمگیر بوده اند و فوراً حس مدرنیته و کلاس را ایجاد می کنند. با این حال، استفاده از شیشه در معماری مدرن بیشتر از ظاهر وجود دارد.

از تنظیم دمای داخلی گرفته تا صرفه جویی در انرژی، استفاده از شیشه در ساخت و ساز شما ممکن است صرفه جویی زیادی در هزینه شما داشته باشد!

مزایای استفاده از شیشه در ساختمانهای امروزی

شیشه می تواند نور را جذب، شکست یا عبور دهد. این توانایی را دارد که هر ساختمانی را خیره کننده تر و مدرن تر جلوه دهد.استفاده از شیشه در نماها و فضاهای داخلی ساختمان باعث افزایش فضا می شود.دیوارهای شیشه ای به افزایش سطح کف کمک می کند و فضای بیشتری را برای مستاجران فراهم می کند.

۱-استفاده کمتر از برق با استفاده از شیشه

شیشه در طراحی ساختمان های مدرن
شیشه در طراحی ساختمان های مدرن

یکی از اصلی ترین چیزهایی که معماران قبل از طراحی ساختمان ها به آن توجه می کنند تامین نور طبیعی است. نور طبیعی یکی از آن منابع رایگان اما به طور فزاینده کمیابی است که می تواند فضای شما را بدون زحمت بالا ببرد.

نور طبیعی اثر منحصر به فردی دارد که باعث می شود قسمت های داخلی ساختمان جادارتر به نظر برسد. شیشه های بزرگ به طول دیوار، نور را به ورودی یک کسب و کار اجازه می دهد که فوراً یک فضای مدرن را ایجاد می کند.دیوارهای شیشه ای به افزایش سطح کف کمک می کند و فضای بیشتری را برای مستاجران فراهم می کند.

استفاده از شیشه در معماری به جای نماهای بتنی سنتی اجازه می دهد تا حداکثر نور به فضاها نفوذ کند و سالانه میلیون ها دلار مصرف انرژی را کاهش دهد. شیشه توهم فضا را ایجاد می کند.

شیشه در حال حاضر نه تنها برای افزایش زیبایی ساختمان ها از طریق نما، بلکه از طریق راه پله ها، دیوارهای داخلی و پنجره های ساختاری لعاب استفاده می شود.با کوچک شدن روزافزون فضاهای زندگی و کار، شیشه به عنوان یک نجات دهنده فوق العاده برای کاهش ظاهر درهم و برهم ظاهر می شود.

۲-تطبیق پذیری در طراحی با استفاده ازشیشه

شیشه به دلیل ماهیت شفاف خود، یک ماده فوق العاده همه کاره است که اساساً با هر نوع مفهوم طراحی مطابقت دارد. شما محدود به انتخاب رنگ‌ها یا الگوهای خاص برای جفت شدن با شیشه نیستید، زیرا محیط اطراف خود را بدون توجه به آنچه که ممکن است زیباتر می‌کند.

به دلیل این تطبیق پذیری، شیشه یک ماده مورد علاقه برای ساختمان هایی است که از مفهوم داخلی باز استفاده می کنند. بسیاری از ساختمان‌ها پارتیشن‌های اداری شیشه‌ای را به‌عنوان روشی مؤثر برای ایجاد حریم خصوصی و فضایی تعریف‌شده بدون تحمیل احساس باز و جادار که در چیدمان باز وجود دارد، بررسی می‌کنند.

خبر خوب این است که پارتیشن های اداری شیشه ای تقریباً به اندازه سایر انواع دیوارهای قابل تنظیم است که جذابیت آنها را بیشتر می کند.

۳-افزایش بهره وری کارکنان با استفاده از شیشه در ساختمان

شیشه در طراحی ساختمان های مدرن
شیشه در طراحی ساختمان های مدرن

همان نوری که محصولات یک شرکت را برجسته می کند و ظاهری مدرن ایجاد می کند، بر رفتار انسان تأثیر می گذارد. افرادی که در محیط های پر نور کار می کنند بهره وری بیشتری دارند. به همین دلیل است که پنجره های بزرگ افزودنی عالی برای هر محیط اداری است.نیازهای نگهداری و نظافت را به حداقل میرساند

شیشه با وجود ظاهر شکننده فریبنده آن، یکی از بادوام ترین مواد مورد استفاده در ساخت و ساز است. پنجره ها و پنل ها با استفاده از تکنولوژی مدرن ساخته شده اند که باعث می شود در برابر خش و شکستگی مقاوم باشند.

شیشه های صاف نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارند و اکثر صاحبان ساختمان ترجیح می دهند که بتوانند آنها را پاک کنند تا اینکه مرتب خدمات رنگ آمیزی را انجام دهند.

۴-شیشه در ساختمان تعهد به پایداری محیطی را نشان میدهد

اگرچه شیشه چندین دهه دوام می آورد، اما زمانی فرا می رسد که عمر آن به پایان می رسد. وقتی این کار انجام شد، می توان آن را چندین بار بازیافت کرد. با توجه به وسعت بیشتر ساختمان های تجاری، این امر تأثیر فوق العاده ای بر حفظ منابع دارد.

 شیشه یک دوست برای زمین است

شیشه به دلیل ویژگی‌های انعکاسی و جذب طبیعی خود، به حفظ دما در یک اتاق به طور طبیعی کمک می‌کند، بدون اینکه شما اغلب به تهویه مطبوع متوسل شوید.همچنین می توان شیشه را با کارایی بیشتری نسبت به سایر مصالح ساختمانی بازیافت کرد و آن را به یکی از پرطرفدارترین مواد اولیه مورد استفاده در معماری مدرن تبدیل می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا