ساختمان

۱۱ ساختمان برگزیده جهان از نظر طراحی

معماری تمرین طراحی سازه ها از مفهوم سازی تا اجرا است، در حالی که طراحی سبک معماری صرفاً یک فرآیند طراحی است.برای اینکه یک فرد معمار نامیده شود باید یک متخصص واجد شرایط باشد که خانه ها، مشاغل یا سازه های عمومی را توسعه می دهد. داشتن حس زیبایی شناسی قوی و دانش عمیق اصول ساختمان از الزامات معماران است.

معماری می تواند به این معنا باشد: یک اصطلاح کلی برای توصیف ساختمان ها و سایر سازه های فیزیکی . هنر و علم طراحی ساختمان ها و (برخی) سازه های غیر ساختمانی. سبک طراحی و روش ساخت ساختمان ها و سایر سازه های فیزیکی. شکل یا ساختار یکپارچه یا منسجم.
مفهوم معماری ایده زیربنایی است که به عنوان اولین گام در نظر گرفته شده است . این پروژه را هدایت و نگه می دارد. برخی حتی ممکن است آن را هویت پروژه در کل بدانند. هر چقدر هم که انتزاعی باشد، نقش یک معمار این است که به زیبایی مفهوم را در طراحی با عناصر مختلف منعکس کند.

ساختمان های برگزیده از نظر طراحی معماری

۱-سالن کنسرت و مرکز کنفرانس هارپا-ایسلند

Harpa-Esland Concert Hall and Conference Center

این مکان جواهر مانند ،جان تازه‌ای به بندر زمانی خواب‌آلود پایتخت ایسلند دمید و مردم محلی را مجذوب خود کرد و بازدیدکنندگان را با نمای شیشه‌ای رنگارنگ خود جذب کرد. پوسته کریستالی که توسط هنرمند اولافور الیسون طراحی شده است، به طرز شگفت انگیزی مجموعه ای از حجم های ناهموار و هندسی ساختار را تکمیل می کند.

در شب، نوارهای LED بیرونی فعال می‌شوند و نقطه عطف اسکله را به چراغی درخشان از زیبایی تبدیل می‌کنند.

۲-برج خلیفه-امارات متحده عربی

11 ساختمان برگزیده از نظر طراحی

این ابر برج دیدنی که از ارتفاع ۲۷۱۷ فوتی از صحرا بلند شده است، به عنوان بلندترین سازه در جهان سلطنت می کند.

۱۶۲ طبقه آن شامل دفاتر، اقامتگاه ها، رستوران ها، یک هتل آرمانی و یک سکوی مشاهده در ۱۲۴ طبقه است. قدرت طراحی آن نه تنها از حالت عمودی الهام‌بخش آن ناشی می‌شود، بلکه از ظاهر شیک آن نیز ناشی می‌شود.

این ساختمان که در یک دیوار پرده ای شیشه ای با دیوارهای فولادی که خورشید عرب را می تاباند، پیچیده شده است، این ساختمان به تدریج از پایه Y شکل خود منحرف می شود، با شکست هایی که در یک مناره ۷۰۰ فوتی به اوج می رسد.

۳-باغ های کنار خلیج-سنگاپور

Gardens by the Bay-Singapore

باغ‌های شیشه‌ای و فولادی کنار هم، این باغ گیاه‌شناسی پیشرفته را در منطقه پررونق مارینا بی سنگاپور لنگر می‌اندازند.

سازه‌های طراحی شده توسط Wilkinson Eyre که توسط جشنواره جهانی معماری به عنوان ساختمان سال ۲۰۱۲ نامگذاری شده است، آب و هوای متمایز را تکرار می‌کند – یکی خشک، دیگری مرطوب – و امکان دیدن جاذبه‌های متنوعی مانند یک چمنزار گل و یک جنگل کوهستانی مه آلود را فراهم می‌کند.

۴-هیبر پوندی-چین

Hiber Pondi-China Building

این مجموعه با کاربری مختلط که از هشت برج متصل به هم تشکیل شده است، چشم اندازی قانع کننده برای توسعه شهری قرن بیست و یکمی است.

معماران برای مبارزه با انزوا که اغلب با ساختمان‌های مسکونی لوکس و اجتماعات دروازه‌ای مرتبط است، گذرگاه‌های باز و وسیعی را در سطح زمین قرار دادند و عابران پیاده را به یک سری فضاهای عمومی که شامل باغ‌ها، مغازه‌ها، رستوران‌ها و مدارس می‌شود، هدایت کردند.

پل‌های شیشه‌ای و فولادی بالای سر، همچنین دارای فضاهای خرده‌فروشی و یک کافه هستند که حوزه دیگری را برای برخوردهای اجتماعی بین بازدیدکنندگان و همسایگان فراهم می‌کنند.

۵-شارد-انگلستان

11 ساختمان برگزیده از نظر طراحی

این آسمان‌خراش ۷۲ طبقه که برای تماشاگران بازی‌های المپیک تابستان گذشته آشناست، بلندترین آسمان‌خراش اروپای غربی است که افق پایتخت بریتانیا را دگرگون کرده است و به طرز شگفت‌انگیزی در کرانه‌های جنوبی تیمز بالا آمده است.

این سازه با الهام از برج‌های کلیسا، از هشت نمای شیشه‌ای زاویه‌دار تشکیل شده است که شهر و آسمان اطراف را به‌طور متفاوتی منعکس می‌کنند و نماهای شفافی از داخل ارائه می‌دهند.

این ساختمان چند منظوره که توسط پیانو به عنوان یک دهکده عمودی عمل می‌کند، شامل دفاتر، آپارتمان‌ها، رستوران‌ها و یک هتل می‌شود که همگی توسط یک سکوی رصدی که اخیراً افتتاح شده است، تاج‌گذاری شده‌اند، که چشم‌اندازهای خیره‌کننده‌ای را تا ۴۰ مایل در هر جهت ارائه می‌دهد.

۶-متروپال-اسپانیاPaul Espanyar metro building

این غرفه چوبی با ارتفاع حدود ۹۰ فوت ارتفاع و حدود ۵۰۰ فوت طول، بخشی از آلاچیق و بخشی از سالن شهری است. سکوهای تماشا بر فراز شکل‌های ارگانیک قرار گرفته‌اند که به رستوران‌ها و موزه باستان‌شناسی نیز پناه می‌دهند.

۷-جهان مطلق-کانادا

11 ساختمان برگزیده از نظر طراحی

برج‌های مطلق که ساکنان محلی آن را برج‌های مریلین مونرو می‌نامند، به موازات سیالیت چرخشی یا خطوط طبیعی موجود در زندگی هستند. این فعال شدن جریان یک نقطه گذاری ارگانیک در چشم انداز و میل به تصدیق شهری از شور و شوق را تشکیل می دهد.

در اینجا، ما برای به چالش کشیدن رزق و روزی آسمان‌خراش‌های جعبه‌ای معمولی رشد می‌کنیم. جاه طلبی ما این بود که برای هر ساکن یک تجربه منحصر به فرد از شهر فراهم کنیم، یک توزیع متقابل. بالکن های پیوسته زوایای دید فردی را گسترش می دهند و جامعه را در مقیاس خرد یک طبقه ارتقا می دهند.

این بلندمرتبه‌های مسکونی در بزرگ‌ترین حومه تورنتو ظاهری جذاب پیدا کرده است. با بالکن‌های پیوسته و پلان‌های بیضی شکل، آسمان‌خراش‌های ۵۰ و ۵۶ طبقه به‌نظر می‌آیند که هر کدام حول محور خود می‌پیچند.

شکل پیچشی برج ها با یک راه حل سازه ای به طرز شگفت انگیزی ساده و ارزان ساخته شده است. دو برج مسکونی توسط شبکه ای از دیوارهای باربر بتنی پشتیبانی می شوند. دیوارهای باربر در پاسخ به نوسانات مقطعی ایجاد شده توسط چرخش طبقات گسترش یافته و منقبض می شوند در حالی که بالکن ها از دال های بتنی کنسولی تشکیل شده اند.

۸-کلیسای نوتردام-فرانسهNotre Dame Cathedral, France

کلیسای نوتردام – شاید نمادین ترین نمونه از معماری گوتیک. در ابتدا توسط اسقف موریس دو سالی طراحی شد، ساخت مشهورترین کلیسای جامع گوتیک جهان در سال ۱۱۶۳ آغاز شد و تقریباً ۲۰۰ سال بعد در پاریس، فرانسه تکمیل شد.

این کلیسا که از نظر معماری به دلیل پیشگام بودن طاق دنده‌ای و تکیه‌گاه پرنده مشهور است، از جنگ‌ها، انقلاب‌ها و اخیراً آتش‌سوزی عظیمی جان سالم به در برده است که بسیاری از قسمت‌های داخلی و مناره نمادین آن را ویران کرد.

اما ساختار اصلی را دست نخورده باقی گذاشت. در حالی که بازسازی به دلیل COVID-19 متوقف شده است، ما شکی نداریم که نوتردام روزی به شکوه سابق خود باز می گردد.

۹-مرکز حیدر علی اف-آذربایجانHeydar Ali F. building

مرکز حیدر علی اف در باکو، آذربایجان توسط معمار عراقی-بریتانیایی زاها حدید در سال ۲۰۰۷ طراحی شد و در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد.سبک این مرکز در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه طراحی موزه طراحی شد و زاها حدید را به اولین زن برنده جایزه برتر در آن مسابقه تبدیل کرد.

طراحی مرکز حیدر علی اف یک رابطه مستمر و سیال بین میدان اطراف آن و فضای داخلی ساختمان برقرار می کند. میدان، به عنوان سطح زمین؛ به عنوان بخشی از بافت شهری باکو برای همگان قابل دسترسی است، فضای داخلی به همان اندازه عمومی را در بر می گیرد و دنباله ای از فضاهای رویداد اختصاص داده شده به جشن جمعی از فرهنگ معاصر و سنتی آذری را تعریف می کند. شکل‌های پیچیده‌ای مانند موج‌ها، دوشاخه‌ها، چین‌خوردگی‌ها و خمیدگی‌ها این سطح میدان را به یک منظره معماری تغییر می‌دهند که عملکردهای زیادی را انجام می‌دهد: استقبال، در آغوش گرفتن، و هدایت بازدیدکنندگان از طریق سطوح مختلف داخلی. با این ژست، ساختمان تمایز متعارف بین شی معماری و منظر شهری، پوشش ساختمان و میدان شهری، شکل و زمین، فضای داخلی و خارجی را محو می کند.

۱۰-شهر ممنوعه-چینThe Forbidden City

نه تنها یک ساختمان به اندازه یک مجموعه که تقریباً هزار ساختمان را در خود جای داده است، شهر ممنوعه، واقع در پکن، یک شهر در یک شهر است.

در حالی که بیشتر آن را با دروازه‌های نمادینش می‌شناسند، خود مجموعه، که در اوایل قرن پانزدهم توسط امپراتور سلسله مینگ ساخته شد، ۷۲ هکتار وسعت دارد.علیرغم اینکه ساخت آن تنها چهارده سال طول کشیده است، اما بیش از ۵۰۰ سال مرکز تشریفاتی و سیاسی دولت چین بوده است.

معماری مجموعه دیواری کاملاً به تمرین سنتی ژئومانتیک چینی فنگ شویی پایبند است . جهت شهر ممنوعه، و برای این موضوع تمام پکن، از یک خط شمال به جنوب پیروی می کند. در داخل محوطه، تمام ساختمان‌های مهم، به‌ویژه ساختمان‌هایی که در امتداد محور اصلی قرار دارند، برای احترام به خورشید رو به جنوب هستند.

ساختمان‌ها و فضاهای تشریفاتی بین آنها به گونه‌ای چیده شده‌اند که حسی از قدرت بزرگ امپراتوری را منتقل کنند و در عین حال بی‌اهمیت بودن فرد را تقویت کنند. این غرور معماری تا کوچکترین جزئیات به اثبات می رسد – اهمیت نسبی یک ساختمان را می توان نه تنها از روی ارتفاع یا عرض آن، بلکه بر اساس سبک سقف آن و تعداد مجسمه هایی که بر روی برجستگی های پشت بام قرار گرفته اند، قضاوت کرد.

۱۱-ایاصوفیه-ترکیهIs Sofia

ایا صوفیه استانبول ترکیه توسط ایزیدور میلتوس و آنتمیوس از ترالس طراحی شده است که در سال ۵۳۷ پس از میلاد ساخته شده است.

این بنا که به دلیل گنبد مرکزی عظیم خود مشهور است، در آن زمان بزرگترین ساختمان جهان بود و گفته می شود که “تاریخ معماری را تغییر داده است”. در ابتدا یک کلیسای جامع ارتدکس یونانی بود که بعداً در زمان امپراتوری عثمانی به مسجد تبدیل شد و اکنون به عنوان یک موزه وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا