روانشناسی

۹ روش عالی برای شاد بودن در زندگی

دستیابی به یک زندگی شاد یک هدف جهانی بشری است که تقریباً همه در این سیاره از آن برخوردارند. از مرزهای فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی فراتر می رود. درک این موضوع که انسان ها چقدر با یکدیگر متفاوت هستند، همه ما غریزه به دنبال خوشبختی هستیم، بسیار شگفت انگیز است. این یک پیگیری است که عمیقاً در طبیعت ما ریشه دوانده است.

در حالی که همه ما برای شاد بودن تلاش می کنیم، مهم است که به یاد داشته باشیم که شادی تنها یک احساس است و لازم نیست همیشه آن را احساس کنیم. تلاش برای شاد بودن همیشه ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر دارد، زیرا این یک کار غیرممکن است. هیچ کس نمی تواند در تمام لحظات زندگی خود شاد باشد. با این اوصاف، ماندن در لحظه، حتی در مواجهه با احساسات بزرگ دیگر، می تواند تأثیر مفیدی بر شادی کلی شما داشته باشد.

۹ روش از بهترین موارد برای احساس شاد بودن در زندگی

۱-ذهن آگاهی و مدیتیشن را تمرین کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای یافتن خوشبختی این است که در لحظه بمانید و واقعاً زندگی خود را همانطور که در حال زندگی کردن هستید احساس کنید. یادگیری حضور در لحظه می تواند منجر به شادی کلی بهتری شود و اینجاست که ذهن آگاهی وارد می شود.

مدیتیشن و سایر ابزارهای تمرکز حواس مانند تنفس، اسکن بدن و مراقبه محبت آمیز می تواند به شما کمک کند تا در لحظه بمانید.

9 روش از بهترین موارد برای شاد بودن در زندگی

۲-مراقب بدن خود باشید

ما همیشه می شنویم که بدن ما یک معبد است و ارزش دارد که گهگاه به آن یادآوری کنیم. تغذیه بدنمان با غذاهای مغذی، حرکت دادن بدن در زمانی که می توانیم، به خودمان فرصتی برای استراحت بدهیم. همه اینها برای داشتن یک زندگی شاد بسیار مهم هستند و نباید از آنها گذشت.


۳-احساسات خود را بنویسید

انسان ها در طول زندگی ما احساسات زیادی را احساس می کنند و گاهی اوقات احساسات زیادی را در طول یک روز احساس می کنند. گاهی اوقات فهمیدن اینکه چه احساسی داریم سخت است، اما صحبت کردن در مورد آنها یا نوشتن احساسمان می تواند کمک کننده باشد.

با بیان احساس خود ، به خود زمان و مکان می‌دهید تا احساساتتان را بپذیرد و واقعاً آنها را پردازش کند، به این معنی که احتمال ایجاد رنجش کمتر و بیشتر احساس رضایت دارید.

9 روش عالی برای شاد بودن در زندگی

۴-منظم بودن را تمرین کنید

تمیز نگه داشتن فضای خود می تواند به شما کمک کند احساس شادی بیشتری داشته باشید. مطالعات نشان داده است کسانی که خانه های خود را بهم ریخته، به هم ریخته یا کثیف توصیف می کنند، بیشتر احساس افسردگی و مالیخولیا می کنند.

داشتن یک فضای تمیز می تواند عزت نفس شما را افزایش دهد ، و باعث می شود احساس موفقیت، زمین و شادی بیشتری داشته باشید. بنابراین اگر متوجه شدید که شادی شما کم شده است، فضای خود را تمیز کنید. این ممکن است شبیه اهدای لباس هایی باشد که هرگز نمی پوشید و کمد خود را تمیز کنید، محل کار خود را تمیز کنید یا به سادگی قبل از رفتن به رختخواب ظرف ها را بشوئید.


۵-شکرگزاری را تمرین کنید

آنچه ما توجه خود را روی آن متمرکز می کنیم می تواند واقعاً بر تجربه عاطفی کلی ما تأثیر بگذارد. به جای تمرکز بر چیزهایی که ممکن است کمبود داشته باشید یا چیزی که احساس می کنید از دست رفته است، سعی کنید فهرستی از همه چیزهایی که برای آنها سپاسگزار هستید تهیه کنید . این بدان معنا نیست که نمی توانید آرزوی موفقیت بیشتر یا بیشتر داشته باشید، اما تمرین قدردانی به شما کمک می کند در لحظه ای بمانید که می توانید فراوانی را که قبلاً در زندگی خود دارید جشن بگیرید. اگر تهیه فهرست قدردانی برای شما جذابیتی ندارد، به جای آن یک مجله شادی را امتحان کنید .


۶-اهداف قابل دستیابی تعیین کنید

راه دیگر برای تقویت عزت نفس این است که خود را تماشا کنید که به موفقیت های کوچکی می رسید. اگر فهرستی از کارهایی دارید که یک مایل طول دارد و اهداف دشوار و پیچیده ای دارد، هر بار که به یکی از آن اهداف دست یابید احساس شکست خواهید کرد. در مقابل، قدرتی در تماشای اینکه خودتان به گام‌های کوچک‌تر دست می‌یابید، وجود دارد. مثالی از این ممکن است شبیه به هدف گذاری برای پیاده روی طولانی یا دویدن یک یا دو بار در هفته به جای اصرار به اینکه فردا از خواب بیدار شوید و برای یک ماراتن تمرین کنید، به نظر برسد.


۷-به خود اجازه دهید تا شادی های زندگی را به طور کامل احساس کنید

این در رده ی حواس پرتی و ماندن در لحظه قرار می گیرد. حتی در زمان های چالش برانگیز ، لحظات شادی زیادی وجود دارد. شاید در موقعیت سختی قرار گرفته اید که در آن با کار مشکل دارید، یا در بین مشاغل. اگر در چنین موقعیتی هستید، اما همچنان با دوستان و خانواده‌ای که شما را دوست دارند فراوان می‌بینید، روی شادی در آن تمرکز کنید. با تمرکز بر شادی‌های موجود که تجربه می‌کنید، تمرکز خود را مثبت نگه می‌دارید که می‌تواند به شما کمک کند در کل احساس شادی داشته باشید.

9 روش عالی برای شاد بودن در زندگی

۸-برای انجام کارهایی که از آنها لذت می برید وقت بگذارید

احساس شادی همراه با انجام کارهایی است که به شما شادی می دهد. مهم است که برای انجام کارهایی که دوست دارید وقت بگذارید. در حالی که دستیابی به اهدافتان می تواند به شما احساس موفقیت و خوشحالی بدهد، رسیدن به تعادل بین کار و زندگی بسیار مهم است. اولویت‌بندی این روابط با عزیزانتان به افزایش احساس شادی کمک می‌کند و تضمین می‌کند که یک سیستم پشتیبانی قوی برای زمان‌های سخت دارید.


۹-نفس کشیدن را فراموش نکنید

مطالعات نشان می دهد که تنفس عمیق و آگاهانه می تواند به کاهش تنش فیزیکی و همچنین استرس عاطفی و اضطراب کمک کند. هرچه تنش کمتری داشته باشید، شادتر خواهید بود. در حالی که تنفس عمیق می تواند به شما کمک کند تا بیشتر احساس کنید زمین و تمرکز داشته باشید، چند تمرین تنفسی دیگر وجود دارد که واقعا می تواند به افزایش شادی کمک کند.

یکی از ساده ترین تکنیک ها برای به کارگیری تکنیک تنفس ۴-۷-۸ است. اگر احساس استرس یا تنش می‌کنید، سعی کنید با شمارش ۴ نفس بکشید، شمارش ۷ را نگه دارید و ۸ را بازدم کنید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا