روانشناسی

۱۳ روش از بهترین موارد برای افزایش اعتماد به نفس

بسیاری از افراد ممکن است در شرایط خاصی اعتماد به نفس نداشته باشند. شاید بعد از صحبت کردن در یک جلسه، رفتن به مهمانی که در آن کسی را نمی‌شناختید، یا امتحان کردن چیز جدیدی نسبت به خودتان مطمئن نیستید. طبیعی است که چنین احساسی داشته باشید و ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. حال تصور کنید در این مواقع به جای احساس عدم اطمینان، یک حس اعتماد به نفس قوی داشته باشید. اعتماد به نفس به شما این امکان را می‌دهد که به خود و توانایی‌های خود ایمان داشته باشید و در پوست خود احساس راحتی کنید، بدون توجه به اینکه این را دارید.

چرا اعتماد به نفس مهم است؟

اعتماد به نفس فقط به این نیست که احساس خوبی داشته باشید زیرا یک روز را ممکن است به خوبی را سپری کنید یا لباس مورد علاقه خود را بپوشید. اگرچه این می تواند کمک کننده باشد. اعتماد به نفس این است که چگونه هر روز خود را حمل می کنید. وقتی اعتماد به نفس دارید، بدون توجه به آنچه در اطراف شما می گذرد، احساس ثبات و اطمینان می کنید.

داشتن اعتماد به نفس می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد:

انتخاب های سبک زندگی سالم تر

تعاملات اجتماعی مثبت

موفقیت در محل کار

خوشبختی

تاب آوری

تصمیم گیری بهتر

ترس و اضطراب کمتر

اعتماد به نفس می تواند به شما کمک کند بهترین زندگی خود را داشته باشید. این پایه و اساس بسیاری از نتایج است، از سلامتی شما گرفته تا شغل شما و روابط شما و بهترین بخش این است که اعتماد به نفس را می توان در طول زمان آموخت و تقویت کرد.

افراد با اعتماد به نفس اغلب به نظر می‌رسند که حس خاصی در موردشان دارند انگار وارد اتاقی می‌شوند و فقط می‌دانند که به آنجا تعلق دارند. البته، حتی افراد با اعتماد به نفس هم روزها و زمینه هایی را دارند که با آنها مشکل دارند، اما اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس خود هستید، می توانید با مشاهده این ویژگی ها شروع کنید.

کدام یک را  در خود می بینید؟ می توانید روی کدام یک کار کنید؟ اعتماد به نفس به معنای کامل بودن نیست. این در مورد این است که با کسی که هستید راحت باشید و بدانید که ارزشمند هستید، همانطور که هستید.

آنها ریسک می کنند: افراد با اعتماد به نفس ممکن است کمتر ترس داشته باشند که از منطقه امن خود خارج شوند. آنها می دانند که برای رشد، باید چیزهای جدید را امتحان کنید، حتی اگر به این معنی باشد که ممکن است هر بار موفق نشوید.

آنها خوش بین هستند: افراد با اعتماد به نفس ممکن است مثبت تر باشند و انتظار داشته باشند که اتفاقات خوبی بیفتد. حتی زمانی که همه چیز اشتباه می‌شود، می‌توانند آن تجربیات و حتی شکست‌ها را فرصتی برای یادگیری و بهتر شدن ببینند.

آنها تعارف را می پذیرند: وقتی کسی می گوید: هی، کار عالی است، یک فرد با اعتماد به نفس راحت تر می تواند به جای اینکه آنها را کنار بگذارد، بگوید متشکرم. آنها لاف نمی زنند  آنها فقط ارزش خود را می دانند.

آنها قاطع هستند: افراد با اعتماد به نفس راحت تر تصمیم می گیرند و به آنها پایبند هستند. آنها به غریزه خود اعتماد دارند و وقت خود را با نگرانی در مورد اینکه دیگران ممکن است فکر کنند تلف نمی کنند.

آنها مرزها را تعیین می کنند: دانستن اینکه چه زمانی باید بله و چه زمانی نه گفتن، نشانه اعتماد به نفس است. افراد با اعتماد به نفس می توانند به محدودیت های خود احترام بگذارند و از انتقال آنها به دیگران هراسی ندارند.

آنها متظاهر نیستند: افراد با اعتماد به نفس راحت‌تر هستند و نیازی به تظاهر به کسی که نیستند احساس نمی‌کنند.

آنها بیشتر گوش می دهند تا اینکه صحبت کنند: در کمال تعجب، افراد با اعتماد به نفس اغلب بیشتر از صحبت کردن گوش می دهند. آن‌ها آنقدر امن هستند که بدانند نباید همیشه بلندترین صدا در اتاق باشند.13 روش از بهترین موارد برای افزایش اعتماد به نفس

 ۱۳ نکته برای ایجاد اعتماد به نفس بیشتر

۱-مراقب خودت باش

مطمئن شوید که خواب کافی دارید، خوب غذا می خورید و بدن خود را به گونه ای حرکت می دهید که احساس خوبی داشته باشید. وقتی از نظر جسمی احساس خوبی داشته باشید، می تواند به شما کمک کند از نظر ذهنی احساس بهتری داشته باشید.

۲-به وعده های خود عمل کنید

زمانی که تعهد می کنید، به آن عمل کنید. این به شما نشان می دهد که می توانید به خودتان تکیه کنید، که یک تقویت کننده بزرگ اعتماد به نفس است.

۳-به روش هایی حرکت کنید که احساس خوبی دارند

فعالیت بدنی راهی عالی برای افزایش انرژی و بهبود خلق و خوی شماست. لزومی ندارد که یک تمرین کامل باشد – پیاده روی در اطراف بلوک یا حرکت ملایم نیز می تواند به اعتماد به نفس کمک کند.

۴-پیروزی های کوچک را جشن بگیرید

اهداف کوچک تعیین کنید و وقتی به آنها رسیدید جشن بگیرید. این عمل ممکن است یک حلقه بازخورد مثبت در ذهن ایجاد کند که برای ایجاد اعتماد به نفس عالی است.

۵-به ارزش های خود وفادار بمانید

بدانید چه چیزی برای شما مهم است و انتخاب هایی داشته باشید که با ارزش های شما همسو باشد. این می تواند به شما کمک کند تا به خودتان وفادار بمانید و ممکن است احترام به خود را افزایش دهید.

۶-دستاوردهای خود را تصدیق کنید

دستاوردهای خود را نادیده نگیرید. لحظه ای وقت بگذارید و کارهایی را که انجام داده اید تشخیص دهید  این یادآوری توانایی های شما است.13 روش از بهترین موارد برای افزایش اعتماد به نفس

۷- با خود مثبت صحبت کنید

نحوه صحبت با خود مهم است. سعی کنید وقتی با خودتان صحبت می کنید از کلمات تشویق کننده استفاده کنید. افکار منفی مانند من نمی توانم این کار را انجام دهم را با من بهترین تلاشم را می کنم جایگزین کنید. هر چه بیشتر خودتان را تشویق کنید، ممکن است اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

۸-چیز جدیدی را امتحان کنید

آیا چیزی وجود دارد که همیشه می خواستید آن را امتحان کنید اما از ترس اینکه کار خوبی انجام ندهید طفره رفته اید؟ امتحان کردن چیزهای جدید در واقع می تواند برای اعتماد به نفس شما مفید باشد. وقتی چیز جدیدی یاد می گیرید، به شما نشان می دهد که توانایی رشد دارید. حتی اگر بر مهارت جدید تسلط نداشته باشید، به خود فرصت یادگیری و رشد می دهید.

۹-اطراف خود را با حمایت احاطه کنید

گم شدن در افکار منفی خودمان و احساس شک به خود آسان است. اگر می توانید با این موضوع ارتباط برقرار کنید، سعی کنید مدتی را با افرادی بگذرانید که شما را بالا می برند و به شما اعتقاد دارند. انرژی مثبت آنها می تواند روی شما نفوذ کند.

۱۰-طوری لباس بپوشید که حس خوبی داشته باشد

گاهی اوقات، ظاهر بیرونی شما می تواند بر احساس درونی شما تأثیر بگذارد. زمانی که به نظرتان خوب است، ممکن است احساس خوبی نیز داشته باشید. اگر نیاز به تقویت اعتماد به نفس دارید، سعی کنید لباس هایی بپوشید که به شما احساس راحتی و اعتماد به نفس می دهد یا رنگ مورد علاقه خود را برای تقویت خلق و خوی فوری بپوشید.

۱۱-به دیگران کمک کنید

وقتی به شخص دیگری کمک می کنید، نه تنها احساس خوبی به او می دهد، بلکه می تواند اعتماد به نفس شما را نیز افزایش دهد. سعی کنید در جامعه خود به روش های مهمی کمک کنید، مانند اهدا به انبار غذا یا سگ های گردشی در پناهگاه حیوانات محلی خود.

۱۲-نه گفتن را تمرین کنید

شما مجبور نیستید با همه چیز موافقت کنید. داشتن حد و مرز و نه گفتن در صورت نیاز نشانه احترام به خود است. این می تواند به معنای داشتن مرزهایی با دوستان یا خانواده یا حتی در شغل شما باشد. این بدان معنا نیست که شما باید سفت و سخت باشید، اما مطمئن شوید که خود را علاوه بر دیگران در اولویت قرار می دهید.

۱۳-سپاسگزاری و جملات تاکیدی مثبت را تمرین کنید

روز خود را با اظهار نظر مثبت در مورد خودتان شروع کنید یا به خودتان یادآوری کنید که برای چه چیزی سپاسگزار هستید. بررسی آنچه در زندگی شما واقعاً درست پیش می‌رود می‌تواند لحن مطمئنی را برای روز ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا