ورزش و سلامتی
موضوعات داغ

۷ فواید فیزیکی و ذهنی ورزش برای شادابی

یک تغییر یا تعدیل ساده در سبک زندگی می تواند مقرون به صرفه ترین راه برای بهبود سلامت، تندرستی و شادابی باشد. کمی تغییر می تواند از ورزش بدنی منظم حاصل شود.

اثرات مثبت درگیر شدن در فعالیت های بدنی می تواند عمیق باشد و سلامت جسمی و روانی را پوشش دهد. ورزش ممکن است نادیده گرفته شود یا حتی بیش از حد ارزش گذاری شود، اما می دانیم که فواید آن واقعی است.

۷ مورد فیزیکی و ذهنی ورزش برای نشاط و شادابی

۱-بهبود خلق و خو

صرف حدود ۳۰ دقیقه دویدن روی تردمیل می تواند به کاهش تنش در ذهن شما کمک کند زیرا مغز مواد شیمیایی خاصی از جمله سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین را در طول فعالیت های بدنی آزاد می کند. همه این مواد شیمیایی اثرات تسکین دهنده ای بر سطح سلولی برای معکوس کردن استرس و بهبود خلق و خو دارند.

۲-افزایش تمرکز

یکی دیگر از مواد شیمیایی مفید مغز که در طول ورزش آزاد می شود، فاکتور رشد است . عملکرد اصلی این ماده شیمیایی کمک به مغز در ساخت سلول های جدید و ایجاد ارتباطات جدید بین آنها است. همانطور که تمرین پیچیده تر می شود، مانند ورزش یا کلاس رقص، مغز ما یاد می گیرد که سریع تر کار کند و بهتر تمرکز کند.

۳-استرس  و خلق افسرده را کاهش دهید

فعالیت های منظم عرق آور به مدت ۳۰ دقیقه به سوزاندن حدود ۳۵۰ کالری در روز کمک می کند در واقع چنین فعالیتی می تواند به اندازه یک داروی ضد افسردگی در کاهش استرس و افسردگی موثر باشد. این احتمال وجود دارد که تمرینات بدنی باعث تحریک رشد نورون‌ها در نواحی مغز آسیب‌دیده در اثر افسردگی شود. ممکن است به جای آن به مصرف داروهای ضد افسردگی فکر کنید، اما از مزایای کالری سوزی برخوردار نخواهید شد.

۴-عادات خواب را بهبود بخشید

برای برخی از افراد، یک تمرین متوسط ​​یا شدید در مقایسه با قرص‌های خواب‌آور به عنوان عوامل خواب‌آور بهتر است. جالب‌تر اینکه افراد مبتلا به اختلالات خواب مانند بی‌خوابی نیز همین اثرات را از ورزش احساس می‌کنند. فعالیت های بدنی حدود ۵ یا ۶ ساعت قبل از خواب، دمای مرکزی بدن را افزایش می دهد. هنگامی که دما در ساعات بعدی کاهش می یابد، بدن آن را به عنوان سیگنالی برای خواب دریافت می کند.7 فواید فیزیکی و ذهنی ورزش برای شادابی

۵-به شما در حفظ  وزن سالم کمک می کند

کاهش دریافت کالری مهمترین عامل در برنامه کاهش وزن است. با این حال، تنها راه برای حفظ وزن سالم، ورزش منظم است. همچنین، با هر تمرین متوسط، مقدار قابل توجهی کالری می سوزانید.

۶-اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

برای به دست آوردن اعتماد به نفس بیشتر نیازی به تغییر شدید در شکل بدن ندارید. مغز انسان به گونه‌ای طراحی شده است که حتی ساده‌ترین پیشرفت‌ها را در تلاش‌های ما برای افزایش اعتماد به نفس انجام دهد. بهبود تناسب اندام مانند دویدن سریعتر یا طولانی تر از دستاورد دیروز برای بهبود عزت نفس کافی است.

۷- کاهش فشار خون بالا

فشار خون به شدت با فشار خون مرتبط است. افزایش وزن بدن اغلب باعث افزایش فشار خون می شود. اضافه وزن می تواند باعث آپنه خواب شود که در نهایت بر فشار خون نیز تأثیر می گذارد. حمل وزن در کمر نیز خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد. تمرینات بدنی کالری می سوزاند، وزن را کاهش می دهد و بنابراین خطر را به حداقل می رساند.

اگر مبتدی هستید یا مدتی است ورزش نکرده اید، با سرعت خود حرکت کنید. زور نزنید و مطمئن شوید که به بدن خود گوش می دهید. به یاد داشته باشید که گرم کردن قبل از ورزش و کشش بعد از ورزش مهم است و آبرسانی زیادی به خصوص در این هوای گرمسیری دارد.

استقامت و قدرت با رفتن شما افزایش می یابد و تمرین منظم به شما در این امر کمک می کند. به سرعت خود ادامه دهید، بهترین کار را انجام دهید و اجازه ندهید دیگران حواس شما را پرت کنند. مقایسه پیشرفت خود با دیگران ممکن است تعادل شما را از بین ببرد و دلسردتان کند. مهمترین چیز این است که شما برای خودتان کاری انجام می دهید و کمی بهتر از هیچ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا