خودرو

چرا تویوتا مخالف تولید خودرو برقی است؟

شرکت تویوتا که یکی از غول های صنعت خودرو جهان به حساب می آید در مورد خودروهای الکتریکی سخت صحبت می‌کند: “ما ترجیح می‌دهیم اعتبار بخریم تا پول هدر دهیم”

مدیر عامل تویوتا، تد اوگاوا، عقب نشینی نمی کند. خودروساز معروف به پریوس هیبریدی محبوب خود، موضعی مشکوک در مورد خودروهای الکتریکی اتخاذ کرده است. اوگاوا ادعا می کند که خودروهای برقی تا سال ۲۰۳۰ تنها ۳۰ درصد از بازار ایالات متحده را به خود اختصاص خواهند داد و آشکارا اعلام می کند که تویوتا ترجیح می دهد اعتبارات آلایندگی بخرد تا “هدر دادن” پول در ساخت خودروهای برقی.

این بیانیه غافلگیرکننده در مواجهه با فشار تهاجمی دولت بایدن برای پذیرش خودروهای الکتریکی و اشتیاق فزاینده برای خودروهای باتری‌دار در میان مصرف‌کنندگان است. اوگاوا از تقاضای مشتری به عنوان اصل راهنمای خود یاد می کند و اصرار دارد که اکثریت مردم همچنان خواهان اشکال مختلف خودروهای هیبریدی هستند. اما آیا این داستان کامل است؟

تویوتا نزدیک به ۱۳ میلیارد یورو به مجموعه باتری های کارولینای شمالی خود سرازیر می کند، اگرچه برای مدل های هیبریدی و تعداد محدودی از مدل های برقی در نظر گرفته شده است. سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه این شرکت در فناوری هیبریدی در طول سال‌ها می‌تواند به این معنا باشد که آنها روی این فناوری شرط می‌بندند تا مدتی طولانی آن را حمل کنند.

در حالی که تویوتا همچنان عنوان پرفروش‌ترین خودروساز جهان (۱۰٫۵ میلیون خودرو در سال ۲۰۲۳) را در اختیار دارد، کمتر از ۱ درصد از فروش آن در سال گذشته خودروهای برقی بوده است. آیا این بی میلی می تواند نشان دهنده عدم اعتماد به توانایی خود برای رقابت در بازار رو به رشد EV باشد؟ یا یک بازی طولانی استراتژیک است؟ اوگاوا اذعان می کند که در حال توسعه فناوری باتری هستند، اما اصرار دارد که تویوتا فقط در مورد خودروها نیست – آنها در حال ساخت یک اکوسیستم کامل EV برای مشتریان هستند.

چرا تویوتا مخالف ساخت خودرو برقی است؟

تمرکز مداوم تویوتا بر روی خودروهای هیبریدی منجر به اتهاماتی مبنی بر شستشوی سبز شده است و منتقدان تلاش های آنها برای گیج کردن مصرف کنندگان را با زبان بازاریابی گمراه کننده “برق شده” مورد انتقاد قرار می دهند.

قیمت می تواند شکست واقعی برای تویوتا باشد. به نظر می رسد که مدیرعامل به شدت نگران کاهش قیمت خودروسازان چینی مانند BYD در بازار آمریکا است. خودروهای چینی می توانند جایگزین مقرون به صرفه تری ارائه دهند. تویوتا اعتراف می کند که در حالی که فروشندگان آنها اصرار دارند که محصولات بهتری دارند، رقابتی نگه داشتن MSRP ممکن است دشوارتر شود.

تویوتا که زمانی اولین مبتکر هیبریدی محسوب می شد، اکنون تحت فشار شدیدی قرار دارد تا آینده ای با انرژی باتری را به طور کامل در آغوش بگیرد. در حالی که آنها ممکن است در حال حاضر “هدر دادن” پول در خودروهای برقی را مسخره کنند، این استراتژی به ظاهر خطرناک می تواند نتیجه معکوس داشته باشد زیرا چشم انداز جهانی خودرو در حال تغییر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا