ورزش و سلامتی

تمرین با دمبل بهتر است یا هالتر؟

این سوال ممکن است یکی از بزرگ‌ترین و ادامه‌دارترین بحث‌ها در تاریخ استفاده از وزنه برای تمرین باشد. پاسخ به این سوال همیشه جستجو شده است تا با تجزیه و تحلیل هر مزیت و ضعف احتمالی این ابزارها، برنده انتخاب شود. نتیجه کدام یک کارآمدتر است؟ کدام به شما اجازه می دهد تا با وزنه های سنگین تر پیشرفت کنید؟ چه زمانی باید یکی را بر دیگری انتخاب کنید؟

در طول تمرین، کلید پیشرفت این نیست که فقط به یک روش یا فقط یک ابزار متعهد شوید. بیایید تحلیل خود را از پاسخ شروع کنیم: ما هر دو را انتخاب می کنیم.

بهترین راه حل برای به دست آوردن نتایج واقعی، طولانی مدت و افزایشی این است که استفاده از دمبل و هالتر را ترکیب کنید و زمان و مکان را برای هر دو در برنامه تمرینی خود پیدا کنید.

تفاوت دمبل و هالتر در چیست؟

قابل مشاهده ترین تفاوت بین این ابزارها مطمئناً این واقعیت است که هالتر با هر دو دست نگه داشته می شود و بنابراین اجازه حرکات تک مفصلی را نمی دهد، در حالی که دمبل ها می توانند که هر دست را به طور مستقل حرکت دهند.لازم به ذکر است تمرین با دمبل امکان آسیب دیدگی کمتری نسبت به هالتر  دارد و همچنین هالتر بیشتر بر روی حجم عضله متمرکز است و دمبل بیشتر بر روی شکل دهی عضله(البته بستگی به نوع ست های تمرین هم دارد)

همه تفاوت‌ها و مزایا و معایب مختلف استفاده از یکی نسبت به دیگری که برای استفاده از این ابزارها فهرست می‌کنیم به آن ویژگی اساسی بستگی دارد.

هالتر چیست؟

اگر تا به حال مسابقات پاورلیفتینگ یا المپیک را تماشا کرده باشید، می دانید هالتر چیست. اگر تا به حال ردیف روی ردیف میله های فلزی را روی دیوار سالن بدنسازی یا مجموعه تناسب اندام خود دیده اید، همینطور است.

دمبل چیست؟

تجهیزاتی که اکثر باشگاه‌ها دارند اگر تا به حال با یک کفش کتانی وارد باشگاه شده‌اید، احتمالاً یک دمبل دیده‌اید. دمبل یک ابزار تمرین قدرتی است که دارای یک دسته کوتاه است که بین دو وزنه قرار گرفته است.

دمبل در مقابل هالتر:

  • دمبل کوچکتر و سبکتر از هالتر است
  • هالتر را می توان با استفاده از هر دو دست بلند کرد، در حالی که تمرینات با دمبل را می توان با یک دمبل در هر دست انجام داد.
  • دمبل ها وزن ثابتی دارند در حالی که هالتر به شما امکان می دهد وزن بیشتری را روی هر اندام بارگذاری کنید و بارهای متفاوت و متنوع تری ایجاد کنید.
  • دمبل‌ها در مقایسه با هالتر، دامنه حرکتی زیاد و دامنه وسیع‌تری از تمرین‌ها را می‌دهند
  • با استفاده از دمبل می توان قدرت را افزایش داد و روی ضعف فقط در یک طرف بدن کار کرد
  • هالتر به شما اجازه می دهد تا وزنه های سنگین را در مقایسه با دمبل بلند کنید و برای افزایش بار وزنی مطلوب تر است.
تمرین با دمبل بهتر است یا هالتر؟
هالتر برای حجم دهی عضلات بهتر است.

مزایا و محدودیت های استفاده از هالتر:

در حین استفاده از هالتر، مسدود شدن دست ها در یک موقعیت ثابت مزیت بزرگی را ارائه می دهد که به طور مساوی با هیچ ابزار تمرین دیگری قابل تکرار نیست: افزایش قدرت این به ما امکان می دهد تا ظرفیت تولید حداکثر قدرت را آموزش دهیم.

بلند کردن با هالتر که در آن هر دو پا و بازو به طور هماهنگ کار می کنند (مانند اسکات پشت، روی نیمکت یا ددلیفت)، به شما امکان می دهد به حداکثر وزن ممکن برسید . به همین دلیل است که بلند کردن رکوردهای جهانی با استفاده از تمرینات هالتر ثبت می شود.

داشتن بار پایدارتر به این معنی است که می توانید وزن اضافه کنید و کنترل بیشتری داشته باشید، بدیهی است با استفاده از عضلات بزرگتر. به عبارت دیگر، وقتی از هالتر استفاده می کنید، مانند زمانی که از دمبل استفاده می کنید، از عضلات تثبیت کننده کوچکتر و ضعیف تر استفاده نمی کنید.

بنابراین واضح است که هالتر ابزاری اساسی برای هر کسی است که به دنبال به حداکثر رساندن قدرت عضلانی خود است . علاوه بر این، از لحظه‌ای که هالتر اجازه وزنه‌های سنگین را می‌دهد، تعداد بیشتری فیبر عضلانی را جذب می‌کند، و می‌توانید ثابت کنید که تمرین با هالتر برای به حداکثر رساندن درآمد از نظر بعد عضلانی بسیار مهم است.

تمرین با دمبل بهتر است یا هالتر؟
دمبل برای شکل دهی عضلات بهتر است

مزایا و محدودیت های استفاده از دمبل

چه از یک یا هر دو در یک زمان استفاده کنید یا نه، دمبل‌ها آزادی حرکت بیشتری را در مقایسه با تمرینات مشابه با هالتر ایجاد می‌کنند. آنها به شما این امکان را می دهند که دستان خود را به طور مستقل از یکدیگر حرکت دهید و مچ ها را در حین حرکت بچرخانید. این یک مزیت اساسی است، به خصوص برای کسانی که هنگام بلند کردن وزنه با هالتر احساس درد یا تنش می کنند. از آنجایی که دمبل‌ها به دست‌ها و پاها اجازه می‌دهند بهترین موقعیت‌های خود را پیدا کنند، می‌توان از احساس درد مفاصل مشابهی که ممکن است با هالتر احساس می‌کنید اجتناب کرد. در نتیجه، اجتناب از آسیب (مخصوصاً برای مبتدیان)، توانبخشی و تمرینات قدرتی همگی با کار با دمبل امکان پذیر است و مورد علاقه است.

وقتی تمرینی را با هالتر انجام می‌دهید، بازوی غالب می‌تواند بازوی ضعیف‌تر را جبران کند. این می تواند به افزایش وزن کمک کند، اما عدم تعادل را برجسته می کند. استفاده از دمبل نیروی یک طرفه ایجاد می کند و می تواند به قوی تر شدن سمت ضعیف شما کمک کند. با دمبل‌ها، هر طرف وزن خود را حفظ می‌کند، بنابراین بازوی قوی‌تر بازوی ضعیف‌تر را جبران نمی‌کند.

دمبل ها حرکات انزوا بی نهایت، حتی تک مفصلی را امکان پذیر می کنند. اگر هدف حداکثر رشد عضلانی است نمی توانید تمرینات دمبل را که برای هدف قرار دادن عضلات خاص موثر است نادیده بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا