ورزش و سلامتی

چه ارتباطی بین ژن و رشد عضله وجود دارد؟

ژنتیک چیست؟چه ارتباطی بین ژن و رشد عضلانی وجود دارد؟پیشرفت علم روزنه های جدیدی را برای درک اینکه چگونه ژن‌های ما بر همه بخش‌های زندگی ما تأثیر می‌گذارد باز می‌کند.

مدت‌هاست که مشخص شده است که ژنتیک بر سلامتی تأثیر می‌گذارد، و به نظر  می‌رسد که برخی از توانایی‌های تناسب اندام ما را نیز تعیین کند. قرار نیست همه ما ورزشکاران نخبه باشیم، مهم نیست چقدر تمرین می کنیم.اکنون محققان مطمئناً می‌دانند که ژن‌های خاص تا چه حد می‌توانیم در تناسب اندام، استقامت، دو و میدانی و قدرت پیش بروند.

 ژنتیک بر تمام زمینه های تناسب اندام و عملکرد ، از جمله عضلات و قدرت تأثیر می گذارد.

از دوندگان سرعتی که دارای ژن هایی هستند که به آنها اجازه می دهد تا فیبرهای عضلانی سریع انقباض بیشتری ایجاد کنند تا دوندگان استقامتی که ژنتیک سرعت انقباض عضلانی را تعیین می کند، ژن ها تا حدودی توانایی های ما را تعیین می کنند.

چه ارتباطی بین ژن و رشد عضله وجود دارد؟

ژن چیست؟

یک ژن یک واحد اساسی وراثت در یک موجود زنده است که به طور معمول در رشته های طولانی DNA به نام کروموزوم ها قرار دارد.ژن ها دستورالعمل های رمزگذاری شده ای هستند که تعیین می کنند ارگانیسم چگونه است، چگونه در محیط خود رفتار می کند و چگونه زنده می ماند.

آنها اطلاعات را برای ساختن و نگهداری سلول های موجودات زنده نگه می دارند و ویژگی های ژنتیکی را به فرزندان منتقل می کنند.یک ژن از ترکیب طولانی چهار پایه نوکلئوتیدی مختلف به نام‌های آدنین، سیتوزین، گوانین و تیمین تشکیل شده است.همه حیات موجودات زنده به ژن ها بستگی دارند زیرا آنها همه پروتئین ها و زنجیره های RNA عملکردی را مشخص می کنند.

 ژن هایی وجود دارند که بر رشد عضلات تأثیر می گذارند

در واقع، چندین ژن وجود دارد که بر رشد و رشد عضلات تأثیر می گذارد. دانشمندان ژن های زیادی را کشف کرده اند که در رشد عضلات نقش دارند.

نحوه مشارکت آنها پیچیده است و هنوز به طور کامل درک نشده است. و احتمالاً در آینده ژن های بیشتری که بر رشد عضلات تأثیر می گذارند، کشف خواهند شد.

آیا ژنتیک می تواند بر رشد و کاهش ماهیچه ها نیز تأثیر بگذارد؟

ژن ها همچنین می توانند در کاهش بافت عضلانی و قدرت نقش داشته باشند.به عنوان مثال، ژن MSTN پروتئینی به نام میوستاتین را کد می کند. این پروتئین که بیشتر در بافت عضلانی یافت می شود، مسئول مهار رشد عضلانی است.

پروتئین ها چیست؟

پروتئین ها مولکول های بزرگ و پیچیده ای هستند که نقش های حیاتی زیادی در بدن دارند.آنها برای ساختن اجزای ساختاری بدن انسان مانند ماهیچه ها و اندام ها ضروری هستند. پروتئین ها همچنین تعیین می کنند که ارگانیسم چگونه به نظر می رسد، بدن چقدر مواد غذایی را متابولیزه می کند یا با عفونت مبارزه می کند.

پروتئین ها زنجیره ای از بلوک های سازنده شیمیایی به نام اسیدهای آمینه هستند. یک پروتئین ممکن است حاوی چند اسید آمینه یا چندین هزار آمینو اسید باشد.اندازه پروتئین یک ویژگی فیزیکی مهم است که اطلاعات مفیدی از جمله تغییرات در ترکیب، حالت تجمع و دناتوره شدن را ارائه می دهد.دانشمندان پروتئین اغلب از تحلیلگرهای اندازه ذرات در مطالعات خود برای بحث در مورد اندازه پروتئین یا وزن مولکولی استفاده می کنند.

رابطه بین ژن ها و پروتئین ها

بیشتر ژن ها حاوی اطلاعات مورد نیاز برای ساخت پروتئین هستند.سفر از ژن به پروتئین سفری پیچیده و کنترل شده در هر سلول است و از دو مرحله اصلی تشکیل شده است .

چه ارتباطی بین ژن و رشد عضله وجود دارد؟

ژن ها و پروتئین ها چگونه در رشد عضلات نقش دارند؟

ژن،پروتئینی به نام فاکتور رشد شبیه انسولین را کد می کند. یک هورمون آنابولیک است که رشد ماهیچه، استخوان و چندین بافت دیگر را در بدن تحریک می کند.

فرآیندهای پروتئین سازی را تحریک می کند. این هورمون از طریق فرآیندی به نام هیپرتروفی به عضله سازی کمک می کند.

ژن ها چقدر بر رشد عضلات تاثیر می گذارند؟

عضله اسکلتی ارثی است که تخمین های وراثت پذیری آن بین ۳۰ تا ۸۵ درصد برای قدرت عضلانی و ۵۰ تا ۸۰ درصد برای توده بدون چربی است .

ژنتیک چگونه به رشد عضلات کمک می کند؟

ژنی به نام ACTN3 وجود دارد که بر فیبرهای عضلانی سریع انقباض ما تأثیر می گذارد . این همان چیزی است که به عضله سازی سریعتر کمک می کند.

افرادی که نسخه‌های خاصی از این ژن دارند ممکن است در ورزش‌هایی که به حرکات سریع نیاز دارند، مانند دوی سرعت، بهتر عمل کنند.

رابطه بین پروتئین اسیدهای آمینه و ژن چیست؟

اسید آمینه مولکول اساسی است که به عنوان بلوک ساختمانی برای پروتئین ها عمل می کند.

۲۰ اسید آمینه مختلف وجود دارد. یک پروتئین شامل یک یا چند زنجیره اسید آمینه است

نشانه های ژنتیک خوب چیست؟

از آنجایی که صفات ژنتیکی به راحتی قابل مشاهده نیستند، سایر صفات و رفتارها شاخص هایی از ژن های خوب برای انتقال به فرزندان مانند جذابیت فیزیکی، تقارن و قدرت را ارائه می دهند .

چرا بعضی از انسانها به طور طبیعی عضلانی هستند؟

افرادی که عضلات تند انقباض بیشتری دارند عضلانی تر به نظر می رسند. این کاملاً ژنتیکی است.افرادی که عضلات کند انقباض بیشتری دارند در دویدن و استقامت بهتر عمل می کنند. برخی از افراد حتی دارای حذف ژن میوستاتین (ژنی که دستور العمل هایی را برای ساخت پروتیین میسازند)هستند که آنها را بسیار عضلانی می کند، اما این بسیار نادر است.

علت هیپرتروفی عضلانی چیست؟

هیپرتروفی به عنوان افزایش اندازه سلول ها، بافت ها یا اندام های بدن شما تعریف می شود.هیپرتروفی عضلانی می تواند در نتیجه ورزش، به ویژه ورزش با وزنه ایجاد شود . وزنه برداری و به چالش کشیدن مداوم بافت عضلانی می تواند باعث بزرگتر شدن آن شود.

پروتئین چگونه عضله می سازد؟

مو، پوست، استخوان و ماهیچه‌های ما همگی از پروتئینی که می‌خوریم ساخته می‌شوند، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌های عصبی که چنین نقش‌های پیام‌رسان مهمی را در بدن دارند.

از زنجیره های بلند واحدهای کوچکتر به نام اسیدهای آمینه، بلوک های ساختمانی که بدن برای رشد و ترمیم عضلات استفاده می کند، باعث ساخت عضله میشود (البته به نوع تمرین  هم بستگی دارد.)

چقدر پروتئین برای عضله سازی؟

برای افزایش توده عضلانی در ترکیب با فعالیت بدنی، توصیه می شود فردی که به طور منظم وزنه می زند یا برای دویدن یا دوچرخه سواری تمرین می کند، در محدوده ۱٫۲-۱٫۷ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز باید پروتیین مصرف کند(در این زمینه با پزشک خود هم مشورت کنید)

کدام پروتئین برای عضله سازی بهتر است؟

آب پنیر برای کسانی که مایل به عضله‌سازی هستند انتخاب برتر است زیرا ممکن است سریع‌تر از سایر انواع پروتئین جذب شود، و حاوی ۹ اسید آمینه ضروری است (اینها را باید از غذا دریافت کنیم، زیرا بدن ما نمی‌تواند آنها را بسازد).

و همچنین، دپروتئین حیوانی پروتئین های حاصل از منابع حیوانی (به عنوان مثال تخم مرغ، شیر، گوشت، ماهی و مرغ ) بالاترین رتبه بندی کیفیت منابع غذایی را ارائه می دهند. این در درجه اول به دلیل “کامل بودن” پروتئین های این منابع است.

چگونه سایز عضله را افزایش دهیم؟

فقط دو یا سه بار در هفته تمرین کنید تا به عضلات خود فرصت دهید تا ریکاوری کنند . اگر وسوسه می‌شوید که بیشتر تمرین کنید، به یاد داشته باشید که رشد عضلات در طول ریکاوری اتفاق می‌افتد.

تمرینات ترکیبی را انتخاب کنید که برای چندین گروه عضلانی اصلی کار کند، به عنوان مثال، اسکات و پرس نیمکت.

چه ارتباطی بین ژن و رشد عضله وجود دارد؟

چه ارتباطی بین ژن و رشد عضله وجود دارد؟

 

 

 

مهمترین و سریعترین راه عضله سازی چیست؟

پروتئین مهم ترین و ضروری ترین جزء تغذیه و پایه افزایش عضلات است.

علاوه ب پروتیین،تمرین صحیح و ریکاوری خوب میتواند عامل اصلی عضله سازی شود.

سعی کنید هر عضله را بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه تمرین دهید و بعد استراحت کنید.

هر نوع تمرینی به عضله سازی کمک می کند، اما اگر می خواهید رشد عضلانی را سریعتر مشاهده کنید، تمرینات قدرتی راهی است که باید انجام دهید.

یک برنامه تمرینی قدرتی را سه بار در هفته با حداقل یک روز کامل استراحت در میان انتخاب کنید.

بین تستوسترون و کاهش عضله چه ارتباطی وجود دارد؟

یکی از مهم ترین عوامل ژنتیکی که باعث کاهش بافت ماهیچه ای می شود، عامل تنظیم کننده تستوسترون است.

هنگامی که این هورمون کاهش می یابد، توسعه توده عضلانی دشوارتر می شود و می تواند منجر به از دست دادن بافت و قدرت شود.

تستوسترون پایین می تواند ناشی از شرایط پزشکی باشد، اما همچنین بخشی طبیعی از پیری است. ژن هایی که تستوسترون را تنظیم می کنند به طور غیرمستقیم بر بافت عضلانی تأثیر می گذارند.

تستوسترون هورمونی است که در رشد عضلات نقش دارد. مردان نسبت به زنان بسیار بیشتر از این هورمون دارند، به همین دلیل است که آنها قدرت و توده عضلانی بیشتری دارند.

انسانهایی که سطح تستوسترون پایین‌تری دارند، بیشتر با عضله‌سازی مبارزه می‌کنند. تستوسترون نیز با افزایش سن کاهش می یابد، بنابراین مردان بالای ۴۵ سال نیز طبیعتاً این محدودیت را خواهند داشت.

سطح تستوسترون در اواخر نوجوانی شما به اوج خود می رسد، اما پس از رسیدن به ۳۰ به تدریج شروع به کاهش می کند.

سطوح “طبیعی” تستوسترون می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد، و اگرچه اکثر مردان هرگز اثرات سطوح پایین تستوسترون را احساس نخواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا