خودرو

آیا اپل خودرو الکتریکی خواهد ساخت؟

شایعات پیرامون احیای پروژه خودروهای الکتریکی اپل (معروف به Project Titan) با زمزمه‌های همکاری احتمالی با سازنده خودروهای الکتریکی Rivian قوت گرفته است.

علیرغم توقف رسمی این پروژه در اوایل سال جاری، منابع زنجیره تامین نشان می‌دهند که اپل ممکن است به دنبال همکاری با این استارت‌آپ پیشرو در صنعت خودروهای برقی باشد.

اپل دارای گنجینه‌ای از فناوری‌های پیشرفته است که برای پروژه تایتان با تمرکز بر هوش مصنوعی توسعه یافته است. از سوی دیگر، Rivian در حال آماده شدن برای تولید نسل بعدی خودروی R1S و R1T خود است، اما با چالش‌های فزاینده‌ای از سوی رقبای قدرتمندی مانند تسلا که به شدت در رانندگی خودکار مبتنی بر هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند، روبرو است.

اگر این شایعات صحت داشته باشند، Rivian می‌تواند به عنوان شریکی ایده‌آل برای رساندن فناوری‌های اپل به جاده‌ها عمل کند. این امر می‌تواند به Rivian در رقابت نفس‌گیر فناوری خودران، مزیت قابل توجهی بدهد.

مدل‌های R1S و R1T می‌توانند به طور بالقوه با سیستم‌های اپل ادغام شوند که قابلیت‌های رانندگی خودکار آنها را به طور قابل توجهی ارتقا می‌دهد و به Rivian کمک می‌کند تا در این میدان شلوغ، جایگاه خود را تثبیت کند.

Rivian مصمم به پیشبرد برنامه‌های تولیدی خود است. این خودروساز نوظهور به تازگی یک بسته تشویقی ۷۷۱ میلیون یورویی از ایالت ایلینویز برای افزایش تولید R1S در کارخانه Normal خود دریافت کرده است. پس از توسعه در ایلینویز، Rivian قصد دارد دومین کارخانه تولید EV خود را در جورجیا بسازد تا تولید R1S و R1T را در آنجا نیز افزایش دهد.

هجوم یک‌دهه‌ای اپل به دنیای خودروهای الکتریکی ممکن است علیرغم لغو رسمی، هنوز به ثمر برسد. در حالی که گزارش‌ها حاکی از آن بود که این شرکت برنامه‌های ساخت خودروی الکتریکی خود را کنار گذاشته است، این تحولات اخیر نشان می‌دهد که علاقه به صنعت خودرو دوباره زنده شده است.

با یک مشارکت، اپل می‌تواند از دانش گرانبهای خود در زمینه خودروهای الکتریکی بهره‌مند شود بدون اینکه نیاز به ساخت خودرو از پایه داشته باشد.

منابع زنجیره تامین به Rivian به عنوان یک نامزد احتمالی برای این همکاری اشاره می‌کنند. جزئیات دقیق ماهیت این مشارکت مبهم است و در نهایت به Rivian بستگی دارد که آیا چنین معامله‌ای را جذاب می‌داند یا خیر. با این حال، به نظر می‌رسد که اپل به طور فعال در حال بررسی گزینه‌های خود است.

مزایای بالقوه برای هر دو طرف روشن است: اپل تخصص فنی خود را به ارمغان می‌آورد، در حالی که Rivian می‌تواند از پشتیبانی فنی ارزشمند و تزریق نقدینگی احتمالی در پی توسعه و تولید مدل‌های جدید خود بهره‌مند شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا