روانشناسی

مثبت اندیشی چیست؟چطور مثبت فکر کنیم؟

هنگامی که احساس ناراحتی می کنید، آخرین چیزی که می خواهید بشنوید آن استعاره نیمه پر لیوان است. قرار است چه کاری برای شما انجام دهد؟

به نظر می رسد که هیچ مزیت مثبت اندیشی در آن لحظه وجود ندارد. تو ناامید شدی چون لیوان پر میخواهی. و شما آن را ندارید. یا شاید احساس می کنید که لیوان شما اصلا وجود ندارد. شکسته، دزدیده شده و یا برای شخص دیگری است.

وقتی کسی به شما می‌گوید “شاد باشید” یا “مثبت فکر کنید”، ممکن است بسیار ناشنوا به نظر برسد. مثبت اندیشی بی امان و بدون واقعیت،به ندرت به شما کمک می کند.

مثبت اندیشی چیست
مثبت فکر کردن یک هنر است که باید آن را یاد بگیریم

اگرچه ممکن است هیچ معجزه فوری نداشته باشد، تفکر مثبت که واقعیت را تصدیق می کند می تواند در دراز مدت برای همه ما مفید باشد. امید و رشد برای سلامتی و تندرستی شما مفید است.

برخی افراد نسبت به دیگران خوشبین تر هستند، اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید یاد بگیرید که فرصت ها و خطوط نقره ای زندگی را ببینید.

مثبت اندیشی چیست؟

اولین چیزی که در مورد مثبت اندیشی باید بدانید این است که به این معنا نیست که حقایق یا منطق را نادیده بگیرید یا خودتان را مجبور کنید که فقط احساسات مثبت داشته باشید. این واقع بینانه نیست.

مثبت اندیشی به این معناست که با دیدی مثبت به اخبار منفی یا موقعیت های استرس زا نزدیک می شوید. شما می توانید به جای اینکه تحت تأثیر بحران یا شکست قرار بگیرید، به فراتر از آن نگاه کنید.

ممکن است مجبور شوید جنبه‌های منفی را بپذیرید و پردازش کنید، اما می‌دانید که از آن عبور خواهید کرد. می دانید که خبر بد به این معنی نیست که کل دنیا بد است یا اینکه دیگر هرگز خوبی را تجربه نخواهید کرد.

یک مثبت اندیش بهترین نیت ها را از دیگران در نظر می گیرد و به جای اینکه به افکار منفی بپرد و بدترین ها را فرض کند، اعمال را بهتر تفسیر می کند. یک مثبت اندیش می تواند نتایج خوب را تجسم کند .

مثبت اندیشی اغلب با خودگویی شروع می شود . افکاری که در سر ما می چرخند هرگز تمام نمی شوند. برخی ممکن است از حقایق روشن و بی طرف باشند، اما بسیاری از آنها دیدگاه مثبت یا منفی دارند.

اگر بیشتر خودگویی منفی را تمرین کنید و به تمام جوانب منفی فکر کنید، احتمالاً بدبین تر هستید. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانیم رفتار خود را تغییر دهیم تا ذهنیت مثبت‌تری داشته باشیم.

کمی تلاش می‌طلبد، اما بعد از اینکه آگاهانه رویکرد مثبت‌تری را تمرین کردید، مغز شما روش‌های جدیدی برای تفکر ایجاد می‌کند.

برخی از افراد خوش بین برای مبارزه با احساسات منفی خود سخت کار می کنند، اما الگوهای افکار منفی را می توان با توجه به خود و شفقت به خود تغییر داد.

۱۰ مزیت مثبت اندیشی

چرا داشتن ذهنیت مثبت مهم است؟

قدرت تفکر مثبت می تواند بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر بگذارد. مزایای سلامتی مثبت اندیشی ممکن است شما را نیز شگفت زده کند.

این لیست از ۱۰ مزیتی که مثبت اندیشی می تواند برای سلامتی شما به همراه داشته باشد را بخوانید و به این فکر کنید که چگونه می تواند زندگی شما را بهبود بخشد:

۱-مدیریت بهتر استرس و مهارت های مقابله ای در لحظات استرس زا

۲-خطر ابتلا به افسردگی کمتر است

۳-در برابر سرماخوردگی مقاوم تر و سیستم ایمنی قوی تر

۴-کاهش خطر حملات قلبی و بیماری های قلبی

۵–فشار خون پایین

۶-حل مشکل بهتر

۷-توانایی بیشتر برای سازگاری با تغییرات

۸-تفکر خلاق تر

۹-نگرش ثابت با نوسانات خلقی کمتر

۱۰مهارت های رهبری قوی تر

همه ما می خواهیم از مزایای مثبت اندیشی بهره مند شویم، اما گاهی اوقات برای شروع به کمک نیاز داریم. یک مربی به شما کمک می کند تا به سمت تمرین خودگویی مثبت بیشتر راهنمایی کنید.

۶ نکته برای شروع “مثبت اندیشی”

داشتن نگرش مثبت نیاز به تمرین دارد. اگر با تفکر مثبت دست و پنجه نرم می کنید، بدانید که نمی توانید یک شبه نحوه تمرین خودگویی را به طور کامل تغییر دهید. تغییر عادات فکری برای افرادی که افکار بدبینانه تری دارند می تواند چالش برانگیز باشد.

درک این نکته مهم است که گاهی اوقات دوباره به افکار منفی فکر می کنید، اما این اشکالی ندارد. آنچه مهم است این است که شما سعی می کنید با آگاه شدن از افکار منفی خودکار خود و تنظیم مجدد آنها برای مثبت تر بودن، خود را برای داشتن ذهنیت مثبت تری تقویت کنید.

۱-به یاد داشته باشید که شکرگزار باشید

شما می توانید برای بسیاری از چیزهای زندگی خود، چه بزرگ و چه کوچک، سپاسگزار باشید، مانند اینکه خانواده در نزدیکی شما باشد یا باران در حین پیاده روی به محل کارتان کم شود.

هر چیزی را که برای آن سپاسگزار هستید بنویسید و آن را در یک دفترچه قدردانی نگه دارید . زمانی که احساس بدبینی یا ناراحتی می کنید، برای تقویت خلق و خوی خود به آنچه در زندگی خود برای آن سپاسگزار هستید فکر کنید.

۲-به اندازه کافی استراحت کنید

آیا هر شب به اندازه کافی می خوابید یا حداقل سعی می کنید؟ استراحت خوب شما را برای یک روز بهتر آماده می کند. این به ما کمک می کند تا دوباره شارژ کنیم و وظایف خود را انجام دهیم.

توجه به این که چقدر خسته هستید به نگرش شما کمکی نمی کند. خودگویی شما مملو از این است که می خواهید روز خود را با افکار بی حوصله به پایان برسانید، بنابراین سعی کنید یک روال شبانه خوب ایجاد کنید که برنامه خواب شما را در اولویت قرار دهد.

۳-شرایط را همانطور که هستند بپذیرید

اگر در موقعیت منفی قرار دارید، انکار بودن و تظاهر به اینکه هرگز اتفاق نیفتاده است، معنایی ندارد. به عنوان مثال، اگر برادرتان ماشین را گرفته است و شما باید پیاده تا قرار ملاقات بروید، وضعیت را دوباره تنظیم کنید: این به شما فرصت می‌دهد کمی ورزش کنید و هوای تازه داشته باشید.

مکان کنترل خود را درک کنید . آنچه را که نمی توانید تغییر دهید بپذیرید و در عوض تمام تلاش خود را بکنید تا به نکات مثبت فکر کنید.

۴-مناطقی را که باید روی آنها کار کنید مشخص کنید

آیا موقعیت یا محیط خاصی وجود دارد که شما را به شدت بدبین کند؟ اگر بتوانید زمینه هایی را شناسایی کنید که دیدگاه مثبت شما را نسبت به چیزها منحرف می کند، می توانید شروع به کار روی استراتژی هایی کنید که به شما کمک می کند.

این می تواند چیزی شبیه رفت و آمد شما به محل کار باشد که افکار منفی به شما می دهد.

سعی کنید از چالش لذت ببرید . دفعه بعد، یک لیست پخش سرگرم کننده از موسیقی ایجاد کنید تا زمانی که به محل کار می روید قرار دهید.

از افراد یا مکان هایی که واقعا انرژی شما را تخلیه می کنند دوری کنید و سعی کنید زمان بیشتری را با افراد مثبت سپری کنید.

۵-به یاد داشته باشید که بخندید

تلاش برای یافتن شوخ طبعی در زندگی روزمره به شما کمک می کند تا به جنبه های مثبت نگاه کنید. همچنین به شما کمک می کند تا سطح استرس خود را مدیریت کنید و ضربان قلب خود را کاهش دهید و به طور بالقوه سلامت جسمی خود را بهبود بخشید.

اگر نمی توانید بخندید، حداقل لبخند بزنید. خندیدن همراه با خود می تواند به شما کمک کند تا هر اشتباهی را بپذیرید و خود را آرام کنید . اگر نیاز دارید، یک ویدیوی خنده دار تماشا کنید یا با یک دوست تماس بگیرید که می تواند شما را بخنداند.

۶-آن را واقعی نگه دارید

در حالی که ما فواید مثبت اندیشی را دوست داریم، باید به یاد داشته باشید که با طرز فکر خود منطقی و منطقی باشید. فقط در نظر گرفتن افکار مثبت مانع از هرگونه فکر در مورد نحوه واکنش یا آماده شدن برای چیزی منفی می شود.

به علاوه، زمانی که اوضاع آنطور که انتظار داشتید پیش نرود، ناامیدی شدیدتر به شما ضربه می زند. شما نمی توانید از مواجه شدن با روزهای بد و پیامدهای منفی در زندگی اجتناب کنید، بنابراین یک نگرش مثبت واقع بینانه بهترین است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا