تکنولوژی

سریع ترین دوربین جهان ساخته شد

سریع ترین دوربین جهان با سرعت ۱۵۶٫۳ تریلیون فریم در ثانیه فیلمبرداری می کند.مهندسان مرکز تحقیقات INRS Énergie در کانادا سریعترین دوربین جهان را ساخته اند که می تواند با سرعت خیره کننده ۱۵۶٫۳ تریلیون فریم در ثانیه (فریم بر ثانیه) عکسبرداری کند.

سیستم دوربین جدید «فمتوعکس‌برداری بلادرنگ با دیافراگم کدگذاری شده جابجا شده» (SCARF) نامیده می‌شود که می‌تواند رویدادهایی را ثبت کند که خیلی سریع اتفاق می‌افتند و حتی نسخه‌های قبلی فناوری نمی‌توانند آن‌ها را ببینند. این شامل چیزهایی مانند امواج ضربه ای است که در ماده یا سلول های زنده حرکت می کنند.

SCARF بدین صورت عمل می کند که ابتدا یک پالس فوق کوتاه چیک نور لیزر را شلیک می کند که از رویداد یا شیء مورد تصویر عبور می کند. اگر نور را به صورت رنگین کمان تصور کنید، طول موج‌های قرمز ابتدا رویداد را ثبت می‌کنند، سپس نارنجی، زرد، و از پایین طیف به بنفش می‌رسند. از آنجایی که رویداد بسیار سریع اتفاق می‌افتد، زمانی که هر «رنگ» متوالی به آن می‌رسد، متفاوت به نظر می‌رسد و به پالس اجازه می‌دهد تا کل چیز را در یک بازه زمانی بسیار کوتاه تغییر دهد.

این پالس نوری سپس از میان دسته‌ای از اجزای عبور می‌کند که آن را فوکوس می‌کنند، منعکس می‌کنند، منعکس می‌کنند و آن را رمزگذاری می‌کنند تا در نهایت به سنسور دوربین یک دستگاه شارژ (CCD) برسد. سپس به داده‌هایی تبدیل می‌شود که می‌تواند توسط رایانه به تصویر نهایی بازسازی شود.
محققان می‌گویند ثبت پدیده‌های فوق سریع جدید می‌تواند به بهبود زمینه‌هایی مانند فیزیک، زیست‌شناسی، شیمی، علم مواد و مهندسی کمک کند.سریع ترین دوربین جهان ساخته شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا