موبایل

آیا واردات گوشی ایفون ممنوع شده است؟

در ماه‌های اخیر، خبرهای ضد و نقیضی درباره ممنوعیت واردات آیفون به ایران منتشر شده است که باعث سردرگمی کاربران و فعالان بازار موبایل شده است. در این مقاله، به بررسی آخرین وضعیت این موضوع و ابهامات موجود می‌پردازیم.آیا واردات گوشی ایفون ممنوع شده است؟

چه چیزی ممنوع شده است؟

در اواخر سال ۱۴۰۱، گمرک ایران بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت ورود برند اپل ابلاغ کرد. این بخشنامه در ابتدا به عنوان ممنوعیت همه مدل‌های آیفون تفسیر شد، اما بعداً سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که ممنوعیت فقط شامل مدل‌های ۱۴ به بعد می‌شود.

تکلیف مدل‌های پایین‌تر آیفون:

با وجود اظهارات سازمان توسعه تجارت، ابهامات زیادی درباره تکلیف مدل‌های پایین‌تر آیفون وجود دارد. برخی از فعالان بازار معتقدند که واردات این مدل‌ها نیز ممنوع شده است، در حالی که برخی دیگر می‌گویند همچنان مجاز است.

تناقض در اظهارات:

تناقض بین اظهارات گمرک و سازمان توسعه تجارت درباره ممنوعیت مدل‌های پایین‌تر آیفون، یکی از اصلی‌ترین ابهامات این موضوع است. در حالی که گمرک در نامه‌ای می‌گوید واردات تمام مدل‌های آیفون ممنوع است، سازمان توسعه تجارت می‌گوید آیفون ۱۲ و ۱۳ ممنوع نیست.

عدم شفافیت:

عدم شفافیت کافی در مورد جزئیات ممنوعیت، مانند اینکه آیا سود بازرگانی ۹۶ درصدی فقط برای مدل‌های ۱۴ به بعد اعمال می‌شود یا همه مدل‌ها، بر ابهامات این موضوع می‌افزاید.

تاثیر بر بازار:

بلاتکلیفی در مورد واردات آیفون، تأثیر منفی بر بازار موبایل ایران گذاشته است. قیمت آیفون ۱۳ به دلیل داشتن رجیستری و گارانتی از آیفون ۱۴ و ۱۵ قاچاق گران‌تر شده است.

جمع بندی:

در حال حاضر، وضعیت واردات آیفون به ایران نامشخص است. واردات آیفون ۱۴ به بعد به طور تجاری و مسافری ممنوع است، اما تکلیف مدل‌های پایین‌تر مشخص نیست. تناقض در اظهارات سازمان‌های دولتی و عدم شفافیت کافی در مورد جزئیات ممنوعیت، بر ابهامات این موضوع می‌افزاید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا