خودرو

۱۸ مرداد اولین روبو تاکسی تسلا معرفی می شود

روز جمعه، خبر گزاری رویترز مدعی شد که این شرکت خودروی الکتریکی زیر ۲۵۰۰۰ دلاری خود را که مدت ها انتظارش را می کشید، کنار گذاشت ،سپس ظاهراً از رونمایی از روباتاکسی خبر داد.

شیفتگی ایلان ماسک به وسایل نقلیه خودران بر کسی پوشیده نیست. برای سال‌ها، مدیرعامل تسلا خودروهای خودران را به عنوان آینده حمل‌ونقل معرفی کرده است . با این حال، در حالی که وسایل نقلیه تسلا از فناوری کمک راننده قابل توجهی برخوردار هستند، خودروهای کاملاً خودمختار همچنان گریزان هستند.

در یک اعلامیه غافلگیرکننده، ماسک در شبکه  X اعلام کرد که تسلا از Robotaxi(روبا تاکسی) جدید خود در ۸ آگوست(۱۸ مرداد) رونمایی خواهد کرد. جزئیات اندک بود، اما این پست موجی از گمانه زنی ها را برانگیخت. برخی امکان سنجی یک روباتاکسی اختصاصی در کوتاه مدت را زیر سوال می برند، در حالی که برخی دیگر آن را به عنوان یک تغییر بالقوه صنعت حمل و نقل خبر می دهند.

آنچه واضح است این است که این رونمایی یک لحظه مهم در جاه‌طلبی‌های رانندگی خودران تسلا است. ماسک سال‌ها در مورد ساخت خودرویی که مخصوص کار بدون راننده طراحی شده است اشاره کرده است. این وسیله نقلیه از عوارض بهسازی مدل های موجود با قابلیت های کامل خودران دور می زند.

این رونمایی نشانگر مهمی خواهد بود که آیا تسلا قصد دارد به این وعده احترام بگذارد و سخت افزار جدید روباتاکسی را در اولویت قرار دهد؟

18 مرداد اولین روبو تاکسی تسلا معرفی می شود
طراحی اولیه تسلا از ربو تاکسی

در سال ۲۰۱۹، ماسک پیش‌بینی کرد که ربات‌اکسی‌ها تا سال ۲۰۲۰ در خیابان‌ها پرسه می‌زنند. اما با توجه به رونمایی آتی که اکنون کمتر از چهار ماه باقی مانده است، پروژه Robotaxi ممکن است سرانجام برای اولین بار آماده شود.

فراتر از مفاهیم صنعت، Robotaxi سوالات گسترده تری را در مورد آینده مالکیت خودرو مطرح می کند. ماسک مدت‌ها پیش تصور می‌کرد که دارندگان ناوگان تسلا می‌توانند به طور مستقل برای اشتراک‌گذاری سواری مستقر شوند و حتی در صورت عدم استفاده از وسیله نقلیه، درآمد ایجاد کنند. این مفهوم مفاهیم سنتی مالکیت خودرو را به چالش می کشد و می تواند به طور قابل توجهی چشم انداز حمل و نقل را تغییر دهد. آیا قرار است یک شبه اتفاق بیفتد؟ مطلقاً خیر، اما در عین حال، دهه‌ها نمی‌گذرد که تاکسی‌های خودران تبدیل به یک هنجار شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا