تکنولوژیخودرو

اتومبیل های خرچنگی هیوندای چگونه کار میکند!؟

هیوندای سیستم «خرچنگ‌رانی» را توسعه می‌دهد که می‌تواند پارک موازی را بسیار آسان‌تر کند.

مناظر شهری پیچیده و شلوغ اغلب پارکینگ و رانندگی را با چالش مواجه می کند. آیا تا به حال فکر کرده اید که چقدر شگفت انگیز خواهد بود اگر وسیله نقلیه شما بتواند به سمت یک فضای پارک باریک حرکت کند یا یک چرخش در محل انجام دهد؟ این قابلیت ها اکنون با طراحی و توسعه سیستم گوشه الکترونیکی هیوندای موبیس به اینجا رسیده است.

هیوندای موبیس، تامین کننده پیشرو جهانی خودرو در سئول، کره، در توسعه حسگرهای پیچیده، همجوشی حسگرها در واحدهای کنترل الکتریکی (ECU) و توسعه نرم افزار برای کنترل ایمنی تخصص دارد.

این شرکت بیش از یک دهه را صرف توسعه سیستم گوشه الکترونیکی خود کرده است و به پیشرفت این فناوری‌ها (مثلاً فناوری by-wire) و ویژگی‌هایی مانند راه رفتن خرچنگ و «چرخش صفر» ادامه می‌دهد.

سیستم گوشه الکترونیکی متشکل از یک ماژول است که روی هر چرخ نصب شده است و مانورهای رانندگی پیچیده ای را امکان پذیر می کند که با یک وسیله نقلیه معمولی قابل انجام نیستند. این ویژگی های رانندگی عبارتند از:

مثل خرچنگ راه رفتن اتومبیل هیوندای

هر چهار چرخ عمود بر حاشیه می چرخند و به راننده این امکان را می دهند که با حرکت به طرفین و بدون نیاز به عقب یا چرخاندن فرمان در فضایی تنگ پارک کند.

۱-رانندگی مورب

هر چهار چرخ در یک جهت در ۴۵ درجه می چرخند و به جلوگیری از موانع یا وسایل نقلیه در جاده کمک می کنند.

۲-چرخش محوری

این به راننده اجازه می‌دهد تا هر نقطه‌ای را برای محور مرکزی برای چرخش خودرو انتخاب کند، جایی که چرخ‌های عقب در جهت مخالف می‌چرخند تا عقب خودرو را در موقعیت خود بچرخانند.

۳-چرخش صفر

چرخ‌های جلو به داخل می‌چرخند در حالی که چرخ‌های عقب به بیرون می‌چرخند تا یک چرخش ۳۶۰ درجه در حالت آزاد را انجام دهند، که به راننده اجازه می‌دهد به راحتی جهت خودرو را در یک فضای محدود، مانند بن‌بست، با حداقل کنترل کند.

فناوری سیستم گوشه الکترونیکی به وسیله نقلیه اجازه می دهد تا با کنترل دقیق نحوه حرکت هر چرخ، به هر جهت بچرخد یا تغییر مکان دهد.

Hyundai crab car
سیستم هیوندای e-Corner برای اولین بار روی هاچ بک ioniq 5 نشان داده شده،و به زودی به تولید انبوه خواهد رسید.

اجزای کلیدی در ماژول پکیج چرخ ها شامل ترمز با سیم، هدایت با سیم، دمپر و موتور درون چرخ است. روی هر چرخ یک ماژول نصب شده است. موتور درون چرخ سیستم تعلیق، ترمز و فرمان را برای هر گوشه کنترل می کند و نیازی به اکسل های معمولی، نیم شفت ها یا قفسه فرمان را که در غیر این صورت تحرک کلی چرخ ها را محدود می کند، از بین می برد.

سیستم فرمان کاملاً درایو به سیم است، زیرا اتصال فیزیکی فرمان به هر گوشه به طور طبیعی توانایی چرخش آنها را محدود می کند. ترمزها طوری طراحی شده اند که به طور مستقل عمل کنند و ایمنی و کنترل کلی را افزایش دهند.

سیستم تعلیق بهبود یافته تکان ها و تکان های جاده را جذب می کند و نرمی سواری را بهبود می بخشد. بردار گشتاور به وسیله نقلیه اجازه می دهد تا به طور مستقل گشتاور تحویلی به هر چرخ را تعدیل کند، که باعث بهبود پایداری، به ویژه در موقعیت های خطرناکی می شود که کنترل ناگهانی و دقیق مورد نیاز است.

هیوندای یک نمونه آزمایشی کاملاً کاربردی از سیستم “e-Corner” خود رونمایی کرده است، فناوری که به خودرو اجازه می‌دهد چرخ‌های جلو و عقب خود را در زوایای شدید بچرخاند و به طور بالقوه مشکلات پارک موازی را به گذشته تبدیل می‌کند.

این شرکت برای اولین بار این فناوری را در نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی (CES) در لاس وگاس در سال ۲۰۱۸ معرفی کرد، اما در نمایشگاه CES امسال، این شرکت نسخه ای از مدل الکتریکی Ioniq 5 مجهز به یک سیستم به روز شده را به نمایش گذاشت که این وسیله نقلیه دارای سرعت پایین استثنایی بود.

در ویدئویی که توسط هیوندای موبیس منتشر شده است، بازوی این شرکت که با قطعات و فناوری خودروهای بدون سرنشین سروکار دارد، Ioniq را می‌توان مشاهده کرد که از تمام قابلیت‌های سیستم e-Corner با «خرچنگ‌رانی»، چرخش در محل، چرخش و رانندگی استفاده می‌کند.

 

هیوندای هنوز جزئیات زیادی را در مورد e-Corner تایید نکرده است، اما در ویدیوی دیگری که منتشر شده است، برخی از جنبه های فنی زیربنای این سیستم قابل مشاهده است.

این سیستم از موتورهای نصب شده در هر یک از توپی‌های چرخ‌ها استفاده می‌کند و از دمپرهای الکترونیکی، ترمز با سیم و فرمان به سیم (یعنی بدون اتصال مکانیکی به کنترل‌های کابین خلبان) استفاده می‌کند تا خودرو را قادر می‌سازد تا زمانی که چرخ‌های آن تحت کنترل باقی بماند. – که قادر به رانندگی، توقف و چرخش مستقل هستند – تا ۹۰ درجه زاویه دارند.

مدیران هیوندای موبیس گفتند که این شرکت متعهد است که به طور مستمر توانایی فنی سیستم گوشه‌ای الکترونیکی را برای رفع نیازهای حمل‌ونقل آینده افزایش دهد.

استراتژی این شرکت شامل یک طرح گسترده برای توسعه راه‌حل‌های تحرک سفارشی مناسب برای رانندگی بدون سرنشین و وسایل نقلیه هدفمند است تا رهبری جهانی خود را به عنوان یک ارائه‌دهنده پلتفرم تحرک حفظ کند. این شرکت چارچوب زمانی برای زمان عرضه این فناوری ارائه نکرده است.

این شرکت می‌گوید که این فناوری را می‌توان در خودروهای الکتریکی با باتری، خودروهای الکتریکی سلول سوختی و هیبریدی و همچنین خودروهایی با اندازه‌های مختلف از مدل‌های جمع‌وجور تا خودروهای سایز متوسط ​​و شاسی‌بلند به کار برد.

اتومبیل های خرچنگی هیوندای چگونه کار میکند!؟

هیوندای تنها شرکتی نیست که روی استفاده از پتانسیل موتورهای الکتریکی روی هاب برای بهبود مانورپذیری در اطراف شهر یا تطبیق پذیری خارج از جاده کار می کند.

مرسدس اخیراً فاش کرده است که EQG 2024 آن – یک نسخه کاملاً الکتریکی از آفرود افسانه‌ای G-Wagen – می‌تواند یک «چرخش مخزن» انجام دهد ، یعنی چرخش همه چرخ‌هایش به طور جداگانه و به آن اجازه می‌دهد در نقطه بچرخد و بچرخد. مثل یک تانک

اجرای چرخش تانک برای ریوین مشکل‌ساز بوده است، به ویژه به این دلیل که برنامه‌نویسی رایانه‌های خودرو و سیستم‌های کنترل کشش برای ارائه ورودی‌های بسیار دقیق مورد نیاز برای اجازه دادن به تمام چهار چرخ خودرو برای شکستن کشش در حالی که اجازه نمی‌دهد به‌طور وحشیانه از کنترل خارج شود، بسیار مشکل است.

هامر EV جنرال موتورز در حال حاضر می‌تواند با اجازه دادن به چرخاندن هر چهار چرخ به نوعی «خرچنگ‌رانی» دست یابد. همان جهت تا زاویه ۱۰ درجه به این معنی که می توان آن را به صورت مورب در مسافت های کوتاه راند.

علیرغم اینکه نمایش چنین فناوری در حال حاضر مد روز است، ایده جدیدی دور از ذهن است، زیرا ویدئویی که در سال ۱۹۲۷ پخش شد، خودرویی را نشان می‌دهد که می‌تواند با تا زدن هر دو چرخ جلو در ۹۰ درجه به راحتی وارد و خارج از پارکینگ شود و در محل بچرخد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا