تکنولوژی

جستجوی گوگل ممکن است دیگر رایگان نباشد

گوگل ، غول فناوری مترادف با جستجوی آنلاین، ممکن است در حال بررسی تغییری اساسی در مدل کسب و کار خود باشد. این شرکت در حال بررسی راه‌هایی برای ارائه ویژگی‌های برتر و مبتنی بر هوش مصنوعی در محصول جستجوی اصلی خود با پرداخت هزینه است.

بر اساس این گزارش، منابع آشنا با برنامه‌های گوگل پیشنهاد می‌کنند که این ویژگی‌های جستجوی پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند بخشی از سرویس‌های اشتراک موجود گوگل مانند Gemini Advanced یا Google One باشد. شایان ذکر است، این گزارش نشان می دهد که حتی سطح برتر جستجوی Google همچنان شامل تبلیغات می شود، در حالی که استفاده از نسخه سنتی رایگان خواهد بود.

این تغییر احتمالی ظاهراً از نیاز گوگل به ایجاد تعادل در دو اولویت ناشی می‌شود: ادغام هوش مصنوعی پیشرفته در تجربه جستجوی خود و در عین حال محافظت از تبلیغات جستجوی سودآور که ستون فقرات مالی آن را تشکیل می‌دهد. درآمد سرسام آور ۱۷۵ میلیارد دلاری این شرکت از تبلیغات مرتبط با جستجو در سال گذشته، نشان دهنده خطرات موجود است. در همین حال، افزایش چشمگیر ChatGPT در OpenAI، گوگل را به رقابت برای تسلط بر هوش مصنوعی سوق داده است.

در حالی که SGE مزایای بالقوه کاربر را ارائه می دهد، به طور همزمان پایه و اساس مدل تجاری فعلی گوگل را به چالش می کشد. توانایی هوش مصنوعی برای ارائه پاسخ‌های جامع می‌تواند منجر به کاهش کلیک‌های کاربران بر روی لینک‌های وب‌سایت شود که در نتیجه تعداد تبلیغات کمتری را نشان می‌دهد و به طور بالقوه جریان درآمد اولیه Google را به خطر می‌اندازد.

این گزارش همچنین ادعا می کند که مهندسان گوگل در حال توسعه این فناوری هستند، اما تصمیم قطعی و جدول زمانی راه اندازی هنوز نامشخص است. آیا برای تجربه بهتر جستجوی گوگل هزینه ای پرداخت می کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا