تکنولوژیموبایل

اندروید ۱۵ فیلمبرداری با گوشی را متحول می‌کند

یکی از نقاط ضعف اندروید در مقایسه با iOS، کیفیت پایین‌تر اپلیکیشن‌های دوربین غیرسیستمی و شخص ثالث بوده است. این اپلیکیشن‌ها به دلیل عدم دسترسی به برخی قابلیت‌های دوربین، عملکرد ضعیف‌تری داشته‌اند. با معرفی قابلیت جدید Eyes Free Videography در اندروید ۱۵، این مشکل تا حد زیادی مرتفع خواهد شد.

تقریباً تمام گوشی‌های اندرویدی از رابط برنامه‌نویسی (API) به نام Camera2 برای عکاسی و فیلمبرداری استفاده می‌کنند. این API امکاناتی را به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های دوربین ارائه می‌دهد که مشابه امکانات دوربین‌های پیش‌فرض گوشی‌ها است.

Camera2 در اندروید ۱۴، پنج قابلیت اصلی را شامل می‌شود: حالت خودکار، بوکه، زیباسازی چهره، HDR و حالت شب. با این حال، تمام شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند از این قابلیت‌ها در اپلیکیشن‌های دوربین خود استفاده نمی‌کنند.

برای مثال، سامسونگ از تمام این قابلیت‌ها در گوشی‌های خود بهره می‌برد، در حالی که گوگل فقط از حالت شب استفاده می‌کند.

قابلیت‌های Camera2 فقط برای پیش‌نمایش دوربین و عکاسی ثابت کاربرد دارند و امکان استفاده از آن‌ها هنگام فیلمبرداری وجود ندارد. با این حال، گوگل در اندروید ۱۵ قابلیت جدیدی به نام Eyes Free Videography به این API اضافه کرده است که می‌توان از آن برای فیلمبرداری استفاده کرد.

اندروید ۱۵ فیلمبرداری با گوشی را متحول می‌کند
اندروید ۱۵ با Eyes Free Videography، فیلمبرداری با گوشی را متحول می‌کند.

این API با هدف قفل‌کردن و تثبیت تصویر طراحی شده است و می‌تواند به عنوان لرزش‌گیر الکترونیکی (EIS) برای ویدیوها عمل کند. اپلیکیشن‌های دوربین غیرسیستمی اندروید مانند اسنپ‌چت که از Camera2 استفاده می‌کنند، می‌توانند با استفاده از این قابلیت، ویدیوهایی با لرزش کمتر ضبط کنند.

در حال حاضر، اپلیکیشن‌های دوربین غیرسیستمی اندروید از نسخه‌های اولیه لرزش‌گیر استفاده می‌کنند. با این حال، لرزش‌گیرهای پیشرفته‌تر برندهای سازنده گوشی‌های اندرویدی نیز محدودیت‌هایی دارند یا در مدل‌های مختلف عملکرد متفاوتی ارائه می‌دهند.

به همین دلیل، ارائه عملکرد مشابه لرزش‌گیر در تمام گوشی‌های هوشمند، برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های دوربین کار دشواری است. Eyes Free Videography می‌تواند به تثبیت بهتر لرزش ویدیوها در اکثر گوشی‌های اندرویدی کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا