تکنولوژیهوش مصنوعی
موضوعات داغ

۱۹ مورد هوش مصنوعی در خودرو

مصرف کنندگان امروزی انتظار دارند خودروهایشان به اندازه دستگاه های تلفن همراه و دستیارهای صوتی شخصی آنها هوشمند و شخصی شود.در ترکیب با هوش مصنوعی، بسیاری از فناوری‌ها و مفاهیم نوظهور، از جمله تجزیه و تحلیل داده‌های اینترنت اشیا ، محاسبات ابری، ۵G و کلان داده ، افق‌های جدیدی را برای اتصال بین خودروها و محیط اطراف باز می‌کنند.

در عصر حاضر هوش مصنوعی با بهره گیری از پردازش متن، تصویر و دیگرتوانایی هایش خود دگرگونی هایی درصنعت خودروسازیبه ارمغان آورده و در ایجاد سیستم هوشمند کمک راننده، تعمیر خودرو، وسایل نقلیه مستقل و… کاربرد های زیادی داشته است

شایان ذکر است، صنعت خودرو همیشه در پذیرش فناوری های نوظهور فعال بوده است. اکنون، شرکت‌ها به‌طور فزاینده‌ای متخصصان توسعه‌ی خودرو را استخدام می‌کنند که به‌خوبی در هوش مصنوعی مسلط هستند تا به آن‌ها کمک کنند تا از فناوری‌های وسایل نقلیه متصل، رانندگی مستقل و تعمیر و نگهداری پیش‌بینی بهره ببرند.

هوش مصنوعی در خودرو چیست؟

هوش مصنوعی در بخش خودرو حوزه‌های بسیاری را پوشش می‌دهد، از سیستم‌های کمک راننده پیشرفته که خطرات احتمالی در جاده را شناسایی و به آن‌ها پاسخ می‌دهند تا فناوری تشخیص صدا که به رانندگان اجازه می‌دهد در حالی که دستان خود را روی فرمان نگه می‌دارند، در ارتباط بمانند.

جنبه های هیجان انگیز خدمات هوش مصنوعی در بخش خودرو شامل پتانسیل آنها برای افزایش کارایی و ایمنی و کاهش اثرات زیست محیطی صنعت با بهینه سازی مصرف سوخت و امکان رانندگی خودکار است.از آنجایی که هوش مصنوعی به تکامل خود ادامه می دهد و در صنعت خودروسازی نشان می دهد، به زودی پیاده سازی های بیشتری از هوش مصنوعی در بخش خودرو در راه است.

Artificial intelligence in cars

هوش مصنوعی در صنعت خودرو و ۱۹ مورد شگفت انگیز

۱-جهت یابی

هوش مصنوعی می تواند به رانندگان کمک کند تا با تجزیه و تحلیل موقعیت های مختلف جاده، تصمیمات ناوبری بهتری بگیرند. سیستم‌های ناوبری مدرن مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند مسیرهای بهتری را بر اساس اطلاعات مربوط به بسته شدن جاده‌های اطراف، تصادفات، ترافیک، کارهای ساختمانی و شرایط جاده پیشنهاد دهند.

۲-طراحی خودرو با دوقلوهای دیجیتال و هوش مصنوعی

خودروسازان مدرن هوش مصنوعی به طور گسترده از دوقلوهای دیجیتالی در تاسیسات تولیدی خود برای ساده‌سازی طراحی خودرو با شبیه‌سازی اینکه چگونه تصمیم‌های طراحی خاص بر عملکرد خودرو تأثیر می‌گذارند، استفاده می‌کنند.

مهندسان و طراحان با تغذیه داده‌های تاریخی و حسگر سیستم‌های یادگیری ماشینی می‌توانند بینشی درباره نحوه تبدیل ایده‌هایشان به عملکرد خودرو داشته باشند. این فناوری همچنین می تواند به حذف هزینه های مرتبط با آزمایش نمونه های اولیه فیزیکی کمک کند.

۳-تعمیر و نگهداری پیش بینی برای مشتریان

Artificial intelligence in cars

 

با تعداد بی‌شماری حسگر متصل تعبیه‌شده در قطعات مختلف خودرو، خودروسازان می‌توانند تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد تعمیر و نگهداری بگیرند و مشکلات نوظهور را قبل از بحرانی شدن حل کنند. به عنوان مثال، حسگرهای هوشمند می توانند به رانندگان در مورد فشار کم تایر یا نیاز به تعویض روغن هشدار دهند.

۴-عیب یابی خودرو از راه دور

تعمیر و نگهداری مبتنی بر تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده برای تولیدکنندگان خودرو و همچنین مالکان خودرو سودمند است. مشتریان هشدارهای به موقع در مورد مسائل فنی احتمالی دریافت می کنند و برای تعمیر و نگهداری به جای تعمیرگاه های مستقل خودرو به تولید کنندگان مراجعه می کنند.

۵-وسایل نقلیه تمام اتوماتیک

هنوز چالش های نظارتی قابل توجهی در مورد وسایل نقلیه کاملاً خودمختار وجود دارد. با این حال، آینده ای که در آن خودروهای بدون راننده مسئولیت تحویل و حمل و نقل عمومی را بر عهده بگیرند، بیش از آن چیزی است که تصور می شود.

یادگیری عمیق و بینایی کامپیوتری پیشرفته به وسایل نقلیه کمک می کند تا قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند و بدون دخالت انسان، ایمن رانندگی کنند.

۶-بیمه ساده خودرو

با کمک هوش مصنوعی و بینایی کامپیوتری، رانندگان می توانند از دوربین های تلفن همراه خود برای عکس برداری از خودروهای آسیب دیده پس از تصادف برای سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی و بینایی کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل آسیب های خودرو استفاده کنند. به این ترتیب، فرآیند ارزیابی بسیار سریعتر و عینی تر می شود.

۷-اتوماسیون بازاریابی

هوش مصنوعی اکنون ابزاری ضروری برای بازاریابان برندهای خودرو است. با ارزیابی چرخه‌های خرید مشتریان و داده‌های رسانه‌های اجتماعی، متخصصان بازاریابی می‌توانند فرصت‌های جدیدی را برای فروش متقابل و افزایش فروش، خودکارسازی مدیریت سرنخ، شخصی‌سازی تبلیغات، پیش‌بینی تقاضا و فروش و بهبود استراتژی‌های بازاریابی کشف کنند.

۸-مدیریت ناوگان

Artificial intelligence in cars

 

بر اساس داده‌های مربوط به شرایط جاده، ترافیک در یک منطقه خاص، آب و هوا و سایر اطلاعات محیطی، سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به مدیران ناوگان کمک کنند تا کارآمدترین مسیرها را شناسایی کنند، تأخیرهای احتمالی را پیش‌بینی کنند و به پرسنل مناسب در مورد آنها هشدار دهند.

۹-طراحی مولد

مشابه نحوه استفاده شرکت‌های آینده‌نگر از هوش مصنوعی در معماری برای دستیابی به اشکال و اشکال جدید، شرکت‌های تولیدکننده خودرو نیز از طراحی مولد برای ایجاد قطعات خودروهای قوی‌تر، بادوام‌تر و پایدارتر استفاده می‌کنند.

سیستم های طراحی مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند صدها تغییر طراحی را برای یک جزء خاص بر اساس مجموعه پارامترهای تعریف شده توسط طراحان و مهندسان ایجاد کنند.

۱۰-دستیارهای صوتی شخصی

در حالی که سهمی از بازیگران صنعت دستیارهای شخصی شخص ثالث مانند الکسا و سیری را پیاده‌سازی می‌کنند، برخی از شرکت‌های خودروسازی تصمیم گرفته‌اند تا پیشرفته‌ترین نرم‌افزار تشخیص صدا خود را ایجاد کنند.

چنین دستیارهایی می توانند دما را تنظیم کنند، اطلاعاتی در مورد میزان گاز موجود در مخزن ارائه دهند، تماس بگیرند و ایستگاه های رادیویی را تغییر دهند. نکته مهم این است که این ابزارها سطوح بالایی از شخصی سازی دارند، به این معنی که می توانند ترجیحات رانندگان را به خاطر بسپارند و تنظیماتی را بر اساس زمینه و سابقه کاربر پیشنهاد دهند.

۱۱-وسایل نقلیه متصل19 مورد هوش مصنوعی در خودرو

رشد سریع موارد استفاده از اینترنت اشیا و پیشرفت‌ها در هوش مصنوعی، ۵G و رایانش ابری، وسایل نقلیه را قادر می‌سازد به یکدیگر، دستگاه‌های تلفن همراه و زیرساخت‌ها متصل شوند و رانندگی خودران را ایمن‌تر و کارآمدتر کند.

به عنوان مثال، اتومبیل ها می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا اطمینان حاصل شود که فاصله ایمن را حفظ می کنند.

مثال دیگر کامیون‌های تحویل متصل است که می‌توانند کاروان‌های تنگ را با بالاترین سرعت برای حداقل مقاومت در برابر باد و کاهش مصرف سوخت فرموله کنند.

علاوه بر این، وسایل نقلیه متصل می توانند ازدحام ترافیک و زمان سفر را کاهش دهند. مدیران ترافیک می توانند تصویر بزرگ تری از وضعیت جاده به دست آورند و جریان ترافیک را به طور موثرتری کنترل کنند.

۱۲-کنترل کیفیت

در حالی که بسیاری از تولیدکنندگان خودرو در حال حاضر از بینایی ماشین برای کنترل کیفیت استفاده می کنند، آنها با تغییرات محصول سازگار نیستند و می توانند تنها کسری از عیوب احتمالی را تشخیص دهند.

راه حل های کنترل کیفیت با یادگیری عمیق و بینایی کامپیوتری می توانند فراتر از تشخیص ساده ناهنجاری رفته و به طور هوشمند چندین نقص را به طور همزمان شناسایی و طبقه بندی کنند. تقریباً می تواند دخالت انسان را حذف کند و کارایی سیستم کنترل کیفیت را به طور چشمگیری افزایش دهد.

۱۳-پیش بینی تقاضا

صنعت خودرو پیچیده ترین اکوسیستم زنجیره تامین را دارد و هوش مصنوعی برای پیش بینی تقاضا موثر بوده است. راه حل های هوشمند می توانند تقاضا را بر اساس شرایط اقتصادی و تغییر در محیط صنعت پیش بینی کنند.

این به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا خروجی را مطابق با تقاضا تنظیم کنند و هزینه های موجودی اضافی را کاهش دهند.

۱۴-تجزیه و تحلیل رفتار راننده

19 مورد هوش مصنوعی در خودرو

حسگرهای اینترنت اشیاء نصب شده در سراسر خودرو می توانند داده ها را به یک سیستم مبتنی بر یادگیری عمیق برای تجزیه و تحلیل رفتار راننده ارسال کنند.

این بینش‌ها، که شامل فواصل زمانی تعویض روغن، استفاده از ترمز، توقف خودرو پس از تصادف و مصرف سوخت می‌شود، می‌توانند هنگام ارتقای خودروهای موجود یا ایجاد خودروهای جدید مورد استفاده قرار گیرند.

۱۵-مراقبت هوشمند از راننده

با کمک تشخیص احساسات، بینایی کامپیوتری، حسگرهای هوشمند اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، وسایل نقلیه مدرن می توانند رفتار رانندگی را که می تواند خطرات ترافیکی ایجاد کند، تشخیص دهد.

با ارزیابی دمای بدن راننده، حرکت چشم، وضعیت سر، رفتار رانندگی و زمان، سیستم‌های هوش مصنوعی تعبیه‌شده می‌توانند تشخیص دهند که آیا وضعیت راننده به طور بالقوه خطرناک است یا خیر و خودرو را متوقف می‌کنند یا به حالت خودران تغییر می‌دهند.

۱۶-مهندسی باتری پیشرفته برای وسایل نقلیه الکتریکی

با استفاده از برنامه‌های مدرن یادگیری ماشین، مهندسان می‌توانند با پیش‌بینی دقیق چگونگی تأثیر شرایط مختلف بر عملکرد باتری، توسعه باتری خودروهای الکتریکی را ساده‌تر کنند. هوش مصنوعی همچنین می تواند به تعیین شکل، اندازه و ترکیب شیمیایی بهینه باتری بسیار سریعتر کمک کند و چرخه عمر محصول را کاهش دهد.

۱۷-تعمیر و نگهداری پیشگویانه تجهیزات

به طور سنتی، تکنسین ها تعمیر و نگهداری تجهیزات را به طور منظم انجام می دهند تا اطمینان حاصل شود که ماشین آلات به طور غیر منتظره خراب نمی شوند.

در عوض، حسگرهای اینترنت اشیا می‌توانند داده‌ها را از قطعات ماشین‌آلات جمع‌آوری کنند و این داده‌ها را به یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی ارسال کنند که انحرافات عملکرد را تشخیص می‌دهد و به کارکنان در مورد خرابی‌های احتمالی هشدار می‌دهد.

به این ترتیب، سازندگان خودرو می توانند هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش دهند و در وقت کارکنان صرفه جویی کنند.

۱۸-چت ربات های خدمات مشتری

هوش مصنوعی مکالمه ای ابزار مهمی برای تقویت روابط بین مشتریان و برندها و افزایش وفاداری به برند است.

چت ربات‌های هوش مصنوعی می‌توانند وظایف روزمره کارمندان مانند برنامه‌ریزی درایوهای آزمایشی، کمک به مشتریان در انتخاب مدل خودرو، پاسخ به سؤالات مشتریان در مورد ویژگی‌های خودرو، و جمع‌آوری بازخورد مشتریان را بر عهده بگیرند.

۱۹-مبارزه با تقلب بیمه ای

تقلب یک مشکل جدی در صنعت بیمه خودرو است. هر سال، بیمه‌گران میلیاردها دلار خسارت تقلبی را پرداخت می‌کنند و هزینه کلاهبرداری در حق بیمه‌های بالاتر برای بیمه‌گذاران منعکس می‌شود.

در ترکیب با پردازش زبان طبیعی، هوش مصنوعی می‌تواند الگوهای مشکوک را در ادعاها شناسایی کند و آنها را برای بررسی کارکنان انسانی علامت‌گذاری کند.

با کمک ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌های پیش‌بینی‌کننده ، هوش مصنوعی می‌تواند خطر تقلب بیمه‌گذاران را بر اساس الگوهای رفتاری و نمایه‌های مشتری تخمین بزند.

۳ شرکت بزرگ خودرو سازی جهان که از هوش مصنوعی استفاده میکنند

 

۱-تسلاTesla

مسلماً معروف‌ترین تولیدکننده خودروهای الکتریکی در جهان، تسلا از هوش مصنوعی برای فعال کردن قابلیت‌های خودران در خودروهای خود استفاده می‌کند.

سال گذشته، تسلا از تراشه جدید D1 خود رونمایی کرد که ابررایانه خود را اجرا می کند و گفته می شود می تواند داده های تصویربرداری دوربین را چهار برابر سریعتر از سایر سیستم های محاسباتی پردازش کند.

۲-BMW

19 مورد هوش مصنوعی در خودور

BMW از بیش از ۴۰۰ برنامه کاربردی هوش مصنوعی در عملیات های مختلف شرکت، از جمله توسعه وسایل نقلیه جدید و مدیریت انرژی ساختمان ها، و همچنین برای تامین قدرت رانندگی خودکار و دستیارهای شخصی داخل خودرو استفاده می کند.

۳-جنرال موتورز

19 مورد هوش مصنوعی در خودرو

جنرال موتورز، یکی از مشهورترین تولیدکنندگان خودرو در ایالات متحده، از هوش مصنوعی برای توسعه خودروهای خودران به عنوان بخشی از زیرمجموعه Cruise Automation و برای بازرسی خودروهای خودران در تاسیسات تولیدی خود استفاده می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا