خودرو

BMW i5 مثل یک آفتاب پرست رنگ عوض میکند

ب ام و به خاطر وسایل نقلیه لوکس و با کارایی بالا شهرت دارد، اما جدیدترین ساخته آن به دلیلی کاملا متفاوت است. BMW i5 Flow NOSTOKANA که در نمایشگاه هنری Frieze لس آنجلس رونمایی شد، به لطف همکاری با E Ink و هنرمند آفریقای جنوبی، Esther Mahlangu، می تواند رنگ ها را به صورت دستوری تغییر دهد.

بی‌ام و اولین بار در نمایشگاه CES 2022 از فناوری رنگ‌پذیر E Ink خود با شاسی‌بلند مفهومی iX Flow رونمایی کرد. این وسیله نقلیه می تواند به طور یکپارچه بین سیاه و سفید جابجا شود و پتانسیل شخصی سازی جالب و حتی کاربردهای عملی را نشان می دهد.

به عنوان مثال، یک ماشین سفید می تواند گرمای بیشتری را در تابستان منعکس کند، در حالی که یک ماشین سیاه می تواند گرمای بیشتری را در ماه های سردتر جذب کند و به طور بالقوه بهره وری انرژی را بهبود بخشد.

در حالی که این فناوری جذاب است، این سوال را مطرح می کند که چرا؟

آیا کسی واقعاً دوست دارد ماشینش شبیه یک آفتاب پرست دیجیتالی پر زرق و برق باشد؟ مطمئناً می‌تواند در نمایشگاه‌های خودرو و نمایشگاه‌های فناوری توجه را به خود جلب کند، اما آیا قدرت ماندگاری دارد؟

هزینه می تواند یک عامل اولیه در شک و تردید باشد. این نوع فناوری به طور قطع گران است – بیشتر از آن چیزی که یک خریدار معمولی ممکن است بخواهد برای کار رنگ هزینه کند. اما با پیشرفت فناوری، ارزان‌تر می‌شود. مطمئناً، نگرانی‌های ایمنی نیز وجود دارد – آیا این رنگ‌های همیشه در حال تغییر می‌توانند حواس رانندگان دیگر را منحرف کنند؟

این فناوری تغییر رنگ به طرز شگفت انگیزی سریع در حال حرکت است. BMW iX Flow مدل ۲۰۲۲ تنها دو رنگ داشت. خودروی مفهومی BMW iVision Dee با ۲۴۰ قطعه فیلم مجزا روی آن اعمال شد که همگی قادر به نمایش ۳۲ رنگ هستند. i5 Flow در ۱۳۴۹ قطعه از فیلم نسل جدید پوشانده شده است که هر قطعه به صورت جداگانه کنترل می شود و ظاهراً می تواند حتی رنگ های بیشتری را نمایش دهد .

در حالی که یک خودروی کاملاً تغییر رنگ ممکن است در حال حاضر غیر عملی باشد، فناوری زیربنایی می تواند تا حدودی نویدبخش باشد. تصور کنید از E Ink برای نمایش پیام های ایمنی ظریف مانند چراغ های راهنما یا هشدارهای خطر استفاده کنید. یا شاید E Ink بتواند به ماشین شما کمک کند تا دمای داخلی را با پنل های تغییر رنگ که نور خورشید را منعکس یا جذب می کنند، بهتر تنظیم کند. ظاهراً خود فیلم اکنون به اندازه کافی قوی است که در برابر استفاده معمولی از وسیله نقلیه مقاومت کند. ماشین‌هایی با پیام‌های چشمک‌زن که ما عادت کرده‌ایم در فیلم‌های علمی تخیلی ببینیم – به نظر می‌رسد که به سرعت به واقعیت ما راه پیدا می‌کنند.

BMW i5 مثل یک آفتاب پرست رنگ عوض میکند

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا