ارز دیجیتال

چرا بیت کوین دارایی بهتری در مقابل طلاست؟

قیمت بیت کوین در حال سقوط مطلق بوده است. از ابتدای سال ۲۰۲۳، این دارایی دیجیتال به لطف اخیراً تأیید و راه‌اندازی صندوق‌های نقدی قابل معامله در بورس، ۳۱۱ درصد افزایش یافته است.

جالب است بدانید که طلا نیز احساسات صعودی را تجربه کرده است. قیمت آن نیز در قلمرو رکورد است. اما وقتی این دو دارایی را با هم مقایسه می‌کنیم، کاملاً واضح است که ارز دیجیتال برتر، برتری زیادی نسبت به فلز گرانبها دارد. بیایید نگاهی دقیق تر به بیت کوین و طلا بیندازیم.

برخی شباهت ها:

ابتدا مناسب است که بفهمیم بیت‌کوین و طلا چگونه ممکن است مشابه باشند. به هر حال، دلیلی وجود دارد که بسیاری از سرمایه گذاران مقایسه این دو را هوشمندانه می دانند.

بیت کوین و طلا دارای سطوح خاصی از کمبود هستند. در مقطعی در آینده، تنها ۲۱ میلیون توکن بیت کوین در گردش خواهد بود. و فقط مقدار مشخصی طلا در پوسته زمین وجود دارد.

اصول اولیه اقتصادی به ما نشان می دهد که اگر چیزی عرضه ثابت داشته باشد و تقاضا افزایش یابد، قیمت باید بالا برود. این قانون ساده به توضیح اینکه چرا طلا معمولاً به عنوان دارایی ایمن برای نگهداری طولانی مدت در نظر گرفته می شود کمک می کند.

این دو دارایی علاوه بر اینکه به‌عنوان ارزش فروشگاهی استفاده می‌شوند، کاربردهایی نیز دارند. طلا به دلیل درخشندگی و کمیاب بودن در درجه اول در جواهرات استفاده می شود. اما به عنوان ورودی در موارد استفاده صنعتی ارزش کمی دارد.

بیت کوین به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و جهانی آن، همراه با این واقعیت که هیچ نهاد واحدی آن را کنترل نمی کند، برای ارسال مستقیم مقادیر زیادی پول برای هر کسی مفید است.

تفاوت های قابل توجه:

بیت کوین و طلا شباهت هایی در سطح دارند، اما با کاوش عمیق تر، خواهیم دید که تفاوت های زیادی با هم دارند. بیت کوین دارای خواص بی شماری است که آن را بر طلا برتری می دهد.

کمبود موضوعی است که باید دوباره به آن توجه کنیم. عرضه طلا ممکن است ثابت به نظر برسد، اما اینطور نیست. طبق گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، از کل طلایی که تاکنون شناخته شده است در پوسته زمین وجود دارد، حدود ۷۷ درصد از آن استخراج شده است.

هنوز مقدار زیادی در زیر زمین وجود دارد. اگر قرار باشد قیمت طلا فردا سر به فلک بکشد، از نظر اقتصادی برای شرکت‌های معدنی امکان سرمایه‌گذاری تهاجمی برای تقویت توانایی خود برای استخراج بیشتر سپرده‌ها وجود دارد.

اساساً اگر تقاضا به اندازه کافی قوی باشد، عرضه طلا قابل تعدیل است. و همچنین این احتمال وجود دارد که ذخایر طلا در فضای بیرونی پیدا شوند.

این موضوع کمیابی جایی است که بیت کوین واقعاً می درخشد. بیت کوین کاملاً محدود است.هرگز نمی توان بیش از ۲۱ میلیون سکه در گردش باشد. مگر اینکه اکثر گره ها با افزایش عرضه موافقت کنند، این تغییر نخواهد کرد. عرضه را نمی توان برای مطابقت با روند تقاضا تنظیم کرد، به همین دلیل است که بیت کوین در طول تاریخ بسیار بی ثبات بوده است.

از آنجایی که بیت کوین یک دارایی دیجیتال است، از طلا نیز قابل حمل تر است. بیت کوین به هشت رقم اعشار نیز قابل تقسیم است و حتی می توان از آن در معاملات استفاده کرد. استفاده از طلای فیزیکی برای پرداخت هزینه خریدهای روزانه شما عملی نیست. از این نظر طلا فاقد کاربرد است.

در پنج سال گذشته، قیمت بیت‌کوین ۱۶۳۰ درصد افزایش یافته است، در حالی که قیمت هر اونس طلا تنها ۵۸ درصد افزایش یافته است که نشان می‌دهد کسی که دارایی دیجیتال را خریداری می‌کند، از نظر مالی وضعیت بسیار بهتری خواهد داشت. و این در زمان تشدید عدم اطمینان کلان، با همه‌گیری، فشارهای تورمی و افزایش نرخ بهره بود. البته، از آنجایی که ارزش آن زیاد نوسان نمی کند، احتمالاً از نظر روانی دارایی آسان تری برای داشتن طلا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا