هوش مصنوعی

مدل غول پیکر هوش مصنوعی متا به زودی رونمایی میشود.

Exec می گوید متا در حال ساخت یک مدل غول پیکر هوش مصنوعی برای نیرو بخشیدن به ”کل اکوسیستم ویدئویی” خود است.یکی از مدیران این شرکت روز چهارشنبه گفت که سرمایه گذاری سنگین در هوش مصنوعی شامل توسعه یک سیستم هوش مصنوعی است که برای تقویت موتور توصیه ویدیویی فیس بوک در تمام پلتفرم های آن طراحی شده است.

تام آلیسون ، رئیس فیس بوک، گفت که بخشی از ”نقشه راه فناوری متا که تا سال ۲۰۲۶ می رود” شامل توسعه یک مدل توصیه هوش مصنوعی است که می تواند هم سرویس ویدیوی کوتاه Reels مانند TikTok و هم ویدیوهای سنتی تر و طولانی تر را تقویت کند.

به عنوان بخشی از تلاش بلندپروازانه متا برای هوش مصنوعی، این شرکت میلیاردها دلار برای واحدهای پردازش گرافیکی انویدیا یا GPU ها هزینه کرده است . آنها به تراشه‌های اولیه‌ای تبدیل شده‌اند که توسط محققان هوش مصنوعی برای آموزش انواع مدل‌های زبان بزرگ استفاده می‌شوند تا ربات چت محبوب OpenAI ChatGPT و دیگر مدل‌های هوش مصنوعی تولیدی را تقویت کنند.

آلیسون گفت که «فاز ۱» نقشه راه فناوری متا شامل تغییر سیستم‌های پیشنهادی فعلی شرکت به GPU از تراشه‌های رایانه‌ای سنتی است که به بهبود عملکرد کلی محصولات کمک می‌کند.

آلیسون گفت، با افزایش علاقه به LLM در سال گذشته، مدیران متا از اینکه چگونه این مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی می‌توانند «داده‌های زیادی و انواع فعالیت‌های بسیار همه‌منظوره مانند چت» را اداره کنند، شگفت‌زده شدند. آلیسون گفت که متا امکان یک مدل پیشنهادی غول‌پیکر را که می‌توان از آن در محصولات استفاده کرد، دید و تا سال گذشته، این نوع معماری مدل جدید را ساخت و افزود که شرکت آن را روی Reels آزمایش کرد.

این معماری مدل جدید به فیس‌بوک کمک کرد تا «افزایش ۸ تا ۱۰ درصدی در زمان تماشای Reels» را در برنامه اصلی فیس‌بوک به دست آورد.

او گفت: ما واقعاً بر نوعی سرمایه‌گذاری بیشتر برای اطمینان از اینکه می‌توانیم این مدل‌ها را با سخت‌افزار مناسب ارتقا دهیم، تمرکز کرده‌ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا