گردشگری
موضوعات داغ

۱۳ مورد از بهترین مکان های گردشگری رم ایتالیا

رم پاتخت ایتالیا در بخش مرکزی شبه جزیره این کشورواقع شده است رودخانه تیبر در حدود ۱۵ مایل (۲۴ کیلومتر) از دریای تیرنین به داخل خشکی میریزد. زمانی پایتخت یک جمهوری و امپراتوری باستانی بود که ارتش و سیاست آن دنیای غرب را در دوران باستان تعریف می کرد و آثار ظاهراً پاک نشدنی پس از آن بر جای گذاشت، مقر معنوی و فیزیکی کلیسای کاتولیک روم ، و محل قله های اصلی دستاوردهای هنری و فکری ، رم بود. شهر ابدی است که امروزه به عنوان یک پایتخت سیاسی، یک مرکز مذهبی و یادبودی برای تخیل خلاق گذشته باقی مانده است.

۱۳ مکان گردشگری جذاب رم، ایتالیا

۱-کولوسئوم

کولوسئوم
کولوسئوم،یکی از مشهورترین بناهای تاریخی جهان است.

ساخت آمفی تئاتر در سال ۷۱ پس از میلاد آغاز شد و تا سال ۸۰ پس از میلاد در زمان سلطنت امپراتور تیتوس به پایان رسید. از کولوسئوم برای اجرای مبارزات گلادیاتورها، نبردهای گاو نر، مسابقات ارابه سواری و رویدادهای مختلف دیگر برای سرگرمی عمومی استفاده می شد. نبردهای دریایی با جلوه های صحنه اجرا می شد. شکار مرحله‌ای از حیوانات زنده استفاده می‌کرد. محکومین اغلب به حیوانات می خوردند. رم یک سیستم طبقاتی داشت و بر اساس موقعیت اجتماعی ۵ سطح صندلی وجود داشت. کولوسئوم تا سال ۴۰۴ فعال بود، زمانی که تئودوسیوس، امپراتور ارتدوکس مسیحی، بت پرستی و آداب و رسوم دیگر را ممنوع کرد. سپس ویزیگوت‌ها رم را غارت کردند و آمفی‌تئاتر به هم ریخت و بعداً قطعاتی برای استفاده در سازه‌های جدید گرفته شد. تعمیرات به دنبال داشت، اما زمین لرزه ها و گودبرداری های بیشتر نیز انجام شد. کولوسئوم در نهایت مورد بی توجهی قرار گرفت و به تدریج سنگ به سنگ از بین رفت. گردشگران هزاران نفر به سمت ویرانه ها هجوم می آورند و همچنین موزه ای در طبقه بالایی وجود دارد. کولوسئوم اخیراً به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان انتخاب شده است.

۲-پانتئون

پانتئون
پانتئون معبدی برای همه خدایان رومی است.

از این رو نام این بنا توسط امپراتور هادریان بین سال های ۱۱۸ تا ۱۲۵ پس از میلاد مسیح ساخته شد. پانتئون جایگزین معبد مارکوس آگریپا شد که در آتش سوزی ویران شد. معماری پانتئون مانند دیگر معابد رومی نبود و مورخان در مورد هدف معبد اختلاف نظر دارند. نما دارای یک پدافند مثلثی شکل است که می‌توانست صحنه‌های حجاری شده از جنگ و غیره را به نمایش بگذارد. ستون‌های سه ردیفی که در جلو به رواق منتهی می‌شوند، نگه داشته می‌شود. کف مرمر هندسی اصلی هنوز وجود دارد، اما روکش مرمر روی دیوارها بعداً اضافه شد. جاذبه اصلی معماری گنبد است که توسط یک سری به طاق پشتیبانی می شود. اگر گنبد بچرخد، دقیقاً روتوندا را می پوشاند. مهارت‌های ریاضی و تقارن، که پانتئون با آن ساخته شد، قرن‌ها مورد تحسین معماران و هنرمندان بوده است.

۳-میدان ناوونا

میدان ناوونا
امروزه این مکان مکانی محبوب برای خرید و معاشرت در کافه ها و رستوران های مختلف است.

پیازا ناوونا در قرن پانزدهم به عنوان یک بازار و مکانی برای برگزاری برنامه های خاص ساخته شد. در استادیوم سابق دومیتیان که سیرک آگونالیس نام داشت، سنگفرش شد. این میدان راه هایی برای سرگرمی ارائه می دهد. Piazza همچنین برای نمایشگاه ها و جشنواره های سالانه استفاده می شود. جاذبه اصلی میدان فونتانا دی کواترو فیومی یا فواره چهار رود است که قدمت آن به سال ۱۶۵۱ برمی‌گردد. این نام از شکل‌های موجود در پایه گرفته شده است که نشان دهنده چهار رودخانه است: نیل، دانوب، گنگ و ریودولا. پلاتا. ابلیسک روی فواره در اصل در سیرک ماسنزیو قرار داشت. دو فواره دیگر در پیاتزا وجود دارد. فواره نپتون یا فونتانا دل نتونو در سال ۱۵۷۶ توسط جاکومو دلا پورتا طراحی شد. پوره های دریایی بعدها از قرن ۱۹ اضافه شده اند. Fontana del Moro توسط برنینی در قرن هفدهم طراحی شد و با یک مور و دلفین تزئین شده است. پری های دریایی نر یا تریتون ها اضافه شده های بعدی هستند.

۴-کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر
کلیسای سنت پیتر واقع در شهر واتیکان مرکز کلیسای کاتولیک است.

اعتقاد بر این است که سنت پیتر در سال ۶۴ پس از میلاد در همان نقطه دفن شده است. سنت پیتر را اولین پاپ می دانند. تقریباً در سال ۳۲۰ پس از میلاد در این مکان عبادتگاهی وجود داشت. این سازه به تدریج در قرن ۱۵ و ۱۶ توسط طراحان و معماران مختلف بزرگ‌تر و بازسازی شد. نمای باشکوه توسط مادرنو طراحی شده است. باسیلیکا که در سال ۱۶۲۶ تکمیل شد، دارای یک طبقه متقاطع لاتین با یک شبستان به طول ۱۸۶ متر با ۴ راهرو است. سقف ۴۶ متر بالا می رود. گنبد توسط میکل آنژ طراحی شده است. ارتفاع آن ۱۳۶ متر و قطر آن ۴۲ متر است. بازدیدکنندگان از ۴۹۱ پله بالا می روند تا مناظر خیره کننده ای را از بالا مشاهده کنند. رواقی با طاق سه تایی به دهلیز با فواره ای در مرکز آن منتهی می شود. مجسمه های ۳۹ قدیسان وجود دارد. بنیانگذاران جماعات مذهبی در دو طرف شبستان حضور دارند. ۴۵ محراب و ۱۱ نمازخانه وجود دارد. باسیلیکا ارزشمندترین آثار هنر باروک و رنسانس را در خود جای داده است.

۵-میدان سنت پیتر

میدان سنت پیتر
میدان سنت پیتر در شهر واتیکان و روبروی کلیسای سنت پیتر است.

این میدان توسط برنینی طراحی شده است که او نیز در طراحی باسیلیکا در دهه ۱۶۰۰ نقش داشته است. برای غلبه بر محدودیت های طراحی ناشی از ساختمان های اطراف، برنینی یک میدان ذوزنقه ای ایجاد کرد. میدان باز بیضی شکل با ۲۸۴ ستون دوریک به ارتفاع ۱۳ متر، چهار پشت سر هم احاطه شده است. کف با سنگ های سنگفرش شده است که توسط ابلیسک های آهکی تقسیم شده اند که علائم زودیاک نیز شبیه یک صفحه خورشیدی غول پیکر است. یک سنگ پورفیری قرمز نقطه ای را نشان می دهد که پاپ ژان پل در سال ۱۹۸۱ تیراندازی شد. یک ابلیسک از مصر باستان در مرکز میدان قرار دارد. دو فواره در دو طرف حیاط پاپ قرار دارد. وسعت میدان برای مردمی بود که برای گوش دادن به آدرس پاپ از کاخ واتیکان گرد هم می‌آیند. امروز، میدان احساس احترام و آرامش درونی را القا می کند.

۶-میدان ونیز

میدان ونیز
هنگامی که شهر در سال ۲۰۰۹ در حال حفاری برای ساخت متروی رم بود، بقایای آتنائوم هادریان در مرکز پیازا ونزیا کشف شد.

Piazza Venezia در مرکز رم است، جایی که جاده‌های اصلی از جمله Via dei Fori Imperiali و Via Corso و غیره به هم می‌رسند. Piazza Venezia شاهد ترافیک بی پایان وسایل نقلیه است. نقاط گردشگری زیادی در اطراف میدان وجود دارد، بنابراین بازدیدکنندگان اغلب از آن عبور می کنند. پیازا با ساختمان‌های مهمی از جمله Palazzo Venezia که با فرمانی از کاردینال ونزیا ساخته شده است، قرار گرفته است. این نام از اینجا آمده است. این کاخ که در سال ۱۴۶۴ ساخته شد، محل اقامت پاپ پل چهارم بود. در حالی که پاپ های متوالی تا پاپ پیوس چهارم در اینجا زندگی می کردند. ساختمان های دیگر در میدان عبارتند از ساختمان Assicurazion Generali، بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم، کاخ بناپارت، خانه ای که مادر ناپلئون، Palazzo Delle Aste، و کلیسای سن مارکو (۱۳۳۶) در آن قرار دارد.

۷-کلیسای سیستین

کلیسای سیستین
کلیسای سیستین معروف ترین شاهکار میکل آنژ است.

این در موزه واتیکان است و به نام پاپ سیکستوس چهارم (۱۴۷۱-۱۴۸۴) نامگذاری شده است که دستور بازسازی کاپلا مگنا قبلی را صادر کرد. کلیسای کوچک جدید در سال ۱۴۸۳ افتتاح شد. کلیسای سیستین به خاطر نقاشی های دیواری روی سقف آن مشهور است. میکل آنژ موظف شد ۱۲ حواری را روی سقف نقاشی کند، اما در نهایت دستش آزاد شد. او یک داربست طراحی کرد و در حالی که به پشت دراز کشیده بود سقف را نقاشی کرد. کلیسای سیستین با ۹ رویداد مهم در کتاب پیدایش تزئین شده است. نمادین ترین نقاشی خداست که انگشت آدم را لمس می کند تا به او زندگی بدهد. در لبه ها ۷ پیامبر و ۵ سیبیل قرار دارند. گوشه ها نجات بنی اسرائیل را به تصویر می کشد. نمازخانه دارای یک گروه کر دائمی است. توده های منظم در طول سال برگزار می شود. با این حال، مهم ترین رویداد کلیسای کوچک، کانکلاو پاپ است که در آن پاپ ها توسط کالج کاردینال ها انتخاب می شوند.

۸-فواره تروی

فواره تروی
فواره تروی

در قرن چهارم، ۱۳۵۲ فواره در رم وجود داشت. فواره تروی که در حدود سال ۱۷۴۳ ساخته شده است، بزرگترین فواره باروک است که تا کنون ساخته شده است. منطقه تروی رم در محل تلاقی سه جاده قرار دارد و این نام از همین جا آمده است. این فواره همچنین محل پایانه Aqua Virgo، قنات است که در زمان امپراتور آگوستوس در سال ۱۹ قبل از میلاد ساخته شده است. در رنسانس، پاپ ها شروع به بازسازی چشمه قنات کردند. حتی آن را تغییر مکان داد و تغییر جهت داد. مسابقه ای برای طراحی فواره حاضر کمک شد که نیکولا سالوی برنده آن شد. پس از اینکه آب شروع به جریان کرد، Guiseppe Pannini شروع به تزئین چشمه کرد. براچی «پیروزی اقیانوس» را بر اساس طرح اصلی سالوی مجسمه سازی کرد. پیکر اقیانوس در ارابه ای ایستاده است که توسط دو اسب کشیده می شود و تریتون ها سوار بر هر کدام در بالاترین نقطه فواره هستند. مجسمه Ocean توسط مجسمه فراوانی و مجسمه سلامت در سمت راست قرار دارد. بر روی هر دو مجسمه نقش برجسته های مارکوس آگریپا وجود دارد که بر ساخت قنات اصلی نظارت می کند. پولی که در فواره ریخته می شود برای نگهداری استفاده می شود.

۹-فروم رومی

فروم رومی
فورو همانطور که آنها را می نامیدند مرکز زندگی رومیان بود.

فروم رومی مشابه آگورای یونان باستان عمل می کرد.شهروندان برای جلسات و داد و ستد در این منطقه تجمع کردند. حتی محاکمه در اینجا برگزار شد. این انجمن همچنین دارای مغازه ها، معابد و ساختمان های دولتی بود. سازه های بسیاری از دوره های مختلف تاریخی در فروم باقی مانده است. هنوز هم می توانید طاق ۷۰ فوتی سپتیمیوس سوروس را ببینید که به نشانه پیروزی بر پارت ها ساخته شده است. مجسمه‌ها همچنان خانه باکره‌های وستال، محل اقامت کاهنان باکره هستند. چندین ستون از ۲۰ ستون قرنتی معبد وستا هنوز پابرجا هستند. کوریا جولیا محل تشکیل جلسه مجلس سنا بود. کوریا کنونی توسط امپراتور دیوکلتیان در سال ۲۸۳ پس از میلاد ساخته شد. روسترای کنونی، سکویی که از آنجا سخنرانی می شد، به دستور سزار از سنگ مرمر ساخته شد. سازه های دیگر عبارتند از معبد زحل، معبد کاستور و پولوکس، باسیلیکا آمیلیا (حدود ۱۷۹ قبل از میلاد)، و کلیسای ماکسنتیوس (حدود ۳۰۸ قبل از میلاد).

۱۰-تپه پالاتین و موزه پالاتین

تپه پالاتین و موزه پالاتین
تپه پالاتین یکی از هفت تپه ای است که روم در قرن هشتم قبل از میلاد بر روی آن بنا شد.

افسانه ها حاکی از آن است که برادران رومولوس و رموس توسط یک گرگ در غار لوپرکال پرستاری می کردند. در زمان جمهوری روم، این تپه یک منطقه مسکونی شیک بود و دارای کاخ های دیوار به دیوار بود که نام تپه ۴۰ متری را به خود اختصاص داد. این تپه مقر امپراتور آگوستوس بود که توسط امپراتوران متوالی گسترش یافت. یافته های باستان شناسی تپه در کاخ سزارها که توسط موزه پالاتین اشغال شده به نمایش گذاشته شده است. آثار موزه شامل داستان رم از عصر آهن، آغاز دوران جمهوری خواهان، پیشرفت امپراتوری روم است. همچنین می‌توانید آثار هنری مهمی از کاخ‌های روی تپه مانند خانه آگوستوس، خانه گریفون‌ها و خانه لیویا و غیره را ببینید.

۱۱-قلعه سنت آنجلو

قلعه سنت آنجلو
بازدیدکنندگان می توانند اتاق های پاپ ها و اتاق های شکنجه در طبقات پایین را ببینند.

Castel Sant’Angelo که بین سال های ۱۳۰ و ۱۳۹ پس از میلاد ساخته شد، به عنوان امپراتور هادریان به عنوان محل دفن خود و جانشینانش ساخته شد. این بنا که به عنوان مقبره هادریان نیز شناخته می شود، بر روی رودخانه تیبر قرار دارد. دارای یک پایه مربع ۸۹ متری است که در آن باغ ها و درختان شکوفا می شود. در بالای میدان یک طبل استوانه ای و ستون دار به قطر ۶۴ متر قرار دارد. مقبره در طول تهاجمات آلمانی ها به یک قلعه تبدیل شد. مقبره در حدود سال ۲۷۰ پس از میلاد به داخل دیوارهای شهر آورده شد. این مقبره در سال ۴۰۱ پس از تخریب بسیاری از مقبره ها به طور رسمی به قلعه تبدیل شد. پاستو دی بورگو یک گذرگاه مستحکم در قرن چهاردهم برای محافظت از روحانیون پاپ ساخته شد. در یک نقطه، Castel Sant’Angelo تبدیل به یک زندان شد، که در آن زندانیان شکنجه می شدند. نام این قلعه از مجسمه یک فرشته گرفته شده است که جایگزین مجسمه اصلی امپراتور هادریان در برج مرکزی شده است. امروزه این قلعه برای گردشگرانی که برای بازدید از موزه ملی Castel Sant’Angelo می‌آیند، دوباره طراحی شده است.

۱۲-موزه های واتیکان

موزه های واتیکان
موزه اولیه توسط پاپ جولیوس دوم در اوایل قرن شانزدهم تأسیس شد.

پاپ ها همیشه می خواستند آثار هنری شان در دسترس عموم باشد تا بتوانند هنر، فرهنگ و تاریخ را بشناسند و بدانند. موزه‌های واتیکان مجموعه‌ای از گالری‌های موزه‌ای هستند که نمایشگاه‌های هنری مختلف را در خود جای داده‌اند. علاوه بر هنر، بازدیدکنندگان می توانند کاخ های بزرگ را نیز کشف کنند. پاپ ها حامیان بزرگ هنر بودند. موزه ها مجموعه های شخصی خود را نگهداری می کردند. پاپ های مختلف دامنه موزه را گسترش دادند و بخش های جدیدی اضافه کردند. دسته ها و مجموعه های مختلف به قدری وسیع هستند که بازدیدکنندگان باید برای دیدن قطعاتی که برایشان جذاب است، بازدید خود را با دقت برنامه ریزی کنند. نمایش‌هایی که باید ببینید عبارتند از کلیسای سیستین، لاوکون، تغییر شکل رافائل، رسوب کاراواجو، آپولو بلودره، سنت جروم داوینچی. اینکه موزه‌های واتیکان حاوی بسیاری از بهترین آثار هنری در جهان هستند، دست کم گرفته می‌شود.

۱۳-باغ های واتیکان

باغ های واتیکان
شهر واتیکان یک کشور مستقل در داخل رم است.

شهر واتیکان حافظ مذهب کاتولیک و محل زندگی پاپ است. باغ‌های واتیکان در شمال شرقی و جنوب شهر واقع شده‌اند و در حدود ۵۰ هکتار، تقریباً نیمی از ایالت شهر، گسترده شده‌اند. باغ ها به جز تورهای راهنما به روی عموم بسته هستند. باغ های واتیکان در حدود سال ۱۲۷۹ در زیر باغ نیکلاس IIa، باغ میوه و چمنزار شروع شد. پاپ ها از این باغ ها برای مراقبه و تفکر استفاده کرده اند. این باغ ها حاوی گیاهانی از سراسر جهان، از جمله گیاهان عجیب و غریب بومی ایتالیا و رم است. باغ‌ها دارای چمن‌زارها، مسیرها، و آب‌نماهای زمین‌آرایی شده‌اند و با قطعات هنری و مکان‌های نشیمن پر شده‌اند. از درختان برجسته این باغ می توان به سرو، نخل، کاج و شاه بلوط اشاره کرد. باغ ها منظره ای دیدنی از کلیسای سنت پیتر و سایر مناطق شهر واتیکان را ارائه می دهند. برای واجد شرایط بودن برای تورهای راهنما، بازدیدکنندگان باید لباس مناسب بپوشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا