طلا و ارز

قیمت جهانی طلا در آستانه رکوردی تازه

به گزارش رویترز، قیمت طلا در روز چهارشنبه در نوسانی نزدیک به رکورد روز گذشته خود قرار داشت. افزایش احتمال تورم در ایالات متحده و تداوم تنش‌های ژئوپلیتیکی، تمایل به این فلز گرانبها به عنوان یک پناهگاه امن را افزایش داده است.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰٫۱۰ درصد افزایش به ۲۳۵۵ دلار و ۱۴ سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک نیز با ۰٫۴۶ درصد افزایش به ۲۳۷۳ دلار و ۲۰ سنت صعود کرد.

تحلیلگران می‌گویند که عوامل سنتی مؤثر بر قیمت طلا دستخوش تغییر شده‌اند. تنش‌های ژئوپلیتیکی، افزایش خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در بازارهای نوظهور، بی‌ثباتی در بازار ارز چین و احتمال تشدید تورم در ایالات متحده، هم‌اکنون از جمله عوامل اصلی افزایش قیمت طلا به شمار می‌روند.

بررسی‌های رویترز نشان می‌دهد که گزارش تورم ایالات متحده که امروز منتشر خواهد شد، احتمالاً حاکی از افزایش ۳٫۴ درصدی شاخص قیمت مصرف‌کننده نسبت به سال گذشته خواهد بود.

در صورت تشدید تورم، احتمالاً آغاز روند کاهش نرخ بهره نیز به تعویق خواهد افتاد. پیش از این، پس از انتشار گزارش بهتر از حد انتظار بازار اشتغال آمریکا، زمان کاهش نرخ بهره از ماه ژوئن به ژوئیه تغییر یافته بود. افزایش نرخ بهره، هزینه نگهداری طلا به عنوان یک دارایی بدون سود را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را کاهش می‌دهد.

بازارها همچنین منتظر جزئیات نشست فدرال رزرو آمریکا در ماه مارس (اواخر اسفند و اواسط فروردین ۱۴۰۳) هستند که قرار است امروز منتشر شود. فدرال رزرو در ماه گذشته نرخ بهره را بین ۵٫۲۵ تا ۵٫۵۰ درصد ثابت نگه داشت و پیش‌بینی کرد که نرخ بهره تا پایان سال جاری میلادی ۰٫۷۵ درصد کاهش یابد.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۰٫۷۵ درصد افزایش به ۲۸ دلار و ۲۰ سنت و پلاتین با ۰٫۲۰ درصد افزایش به ۹۸۲ دلار و ۱۴ سنت معامله شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا