تکنولوژی

گوگل نمونه های پیشرفته زبان بزرگ روی گوشی ها عرضه میکند

گوگل انتظار دارد نمونه های پیشرفته‌تر زبان بزرگ خود را در سال آینده روی گوشی‌های اندرویدی عرضه کنند.برایان راکوفسکی، یکی از مدیران ارشد بخش گوشی‌های هوشمند پیکسل گوگل گفت : انتظار دارد نمونه های پیشرفته‌تر زبان بزرگ این شرکت از سال آینده در دستگاه‌های اندرویدی به کار رود.

در حال حاضر، تلفن‌های اندرویدی توانمند به Gemini Nano، نسخه کوچک‌تر از مدل Gemini AI گوگل مجهز شده‌اند.راکوفسکی ادامه داد نسخه‌های پیشرفته‌تر Gemini که در حال حاضر فقط از طریق فضای ابری قابل دسترسی هستند، در سال ۲۰۲۵ روی گوشی‌های اندرویدی عرضه شوند.

گوگل نسبت به آینده نمونه های پیشرفته‌تر هوش مصنوعی خود برای گوشی‌های هوشمند خوش‌بین است. این غول اینترنتی انتظار دارد که نمونه زبان بزرگ که در حال حاضر در دسترس است، با قدرتمندترین مدل GPT-4 AI OpenAI تحت حمایت مایکروسافت رقابت می کند، از سال آینده در دستگاه ها جاسازی شود.

گوگل در حال حاضر Gemini Nano را که کارآمدترین مدل این شرکت برای هوش مصنوعی «روی دستگاه» است، در دستگاه‌های پیکسل خود و سایر دستگاه‌های اندرویدی با قابلیت ارائه می‌کند.

برایان راکوفسکی، معاون مدیریت محصول واحد پیکسل گوگل، گفت که انتظار دارد پیشرفته‌ترین مدل‌های زبان بزرگ این شرکت که در حال حاضر فقط از طریق مراکز داده از راه دور از طریق اتصال به اینترنت قابل دسترسی هستند، از سال آینده مستقیماً روی تلفن‌های هوشمند عرضه شوند.

راکوفسکی گفت: «نسخه‌های کوچک‌تری از مدل Gemini ما در فضای ابری وجود دارد. پیشرفت‌های زیادی برای فشرده‌سازی این نمونه ها و اجرا کردن آن‌ها بر روی دستگاه وجود دارد.»

برخی از آنها قبلاً ثبت شده اند و برخی برای برخی کاربردها در حال بررسی هستند. اگر همه نمونه ها روی دستگاه باشند بسیارخوب خواهد بود و کاربردهای شگفت انگیزی دارد.

راکوفسکی افزود: «جمینی نانو در سطحی عمل می‌کند که نمونه های آنلاین ما کمتر از یک سال پیش در آن بودند. شما می توانید کارهای بسیاری را با این نسخه های کوچک تقطیر شده از نمونه های موجود در دستگاه انجام دهید.

نمونه های زبان بزرگ یا LLM، مدل‌های هوش مصنوعی هستند که قادر به درک و تولید زبان به روشی انسان‌مانند هستند. Gemini Ultra برترین LLM گوگل است که دارای ۱٫۵۶ تریلیون پارامتر است. برای مقایسه، GPT-4 OpenAI از ۱٫۷۶ تریلیون پارامتر تشکیل شده است.

سازندگان گوشی های هوشمند پس از چند سال کبودی که شاهد کاهش شدید فروش دستگاه ها بود، رویای یک ”ابر چرخه” در صنعت خود را در سر می پرورانند. در سال ۲۰۲۳، فروش گوشی‌های هوشمند به ۱٫۱۶ میلیارد دستگاه کاهش یافت که پایین‌ترین میزان فروش دستگاه در یک دهه اخیر است.

تحلیلگران می گویند که بعید است در چند سال آینده یک ابرسیکلت اتفاق بیفتد، زیرا در بازار از نظر ویژگی های جدید و نوآوری که بتواند افرادی را که گوشی های هوشمند قدیمی خود را در دست دارند برای ارتقاء قانع کند، اتفاق کافی وجود ندارد.

گوگل در تلاش برای برتری نسبت به رقبای خود مانند OpenAI، شرکتی که توسط مایکروسافت پشتیبان ChatGPT است، روی هوش مصنوعی تمرکز کرده است.

گوگل اخیراً تغییر نام تجاری اصلی Bard، جایگزین ChatGPT خود، از جمله یک برنامه جدید و گزینه های اشتراک را اعلام کرده است. Bard به Gemini تغییر نام داد، همان نامی که مجموعه مدل‌های هوش مصنوعی که ربات چت را نیرو می‌دهند.

کاربران اندروید می توانند یک برنامه اختصاصی اندروید برای Gemini دانلود کنند، در حالی که کاربران آیفون می توانند از Gemini در برنامه گوگل در iOS استفاده کنند.مدیران ارشد غول های فناوری از مایکروسافت گرفته تا آمازون بر تعهد خود به ساخت عوامل هوش مصنوعی به عنوان ابزار بهره وری تاکید کرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا