تکنولوژی

پیشرفت فناوری و ساخت ربات های انسان نما

Figure AI، استارت‌آپی که برای ساخت ربات‌های انسان‌ نما کار می‌کند که می‌توانند کارهای خطرناک و نامطلوب انجام دهند، به تازگی از برخی از بزرگ‌ترین نام‌ها در هوش مصنوعی رای اعتماد زیادی به دست آورده است.

این شرکت پنجشنبه اعلام کرد که ۶۷۵ میلیون دلار با ارزش ۲٫۶ میلیارد دلاری از سرمایه گذارانی از جمله جف بزوس و انویدیا جذب کرده است.

Figure AI که در سال ۲۰۲۲ تأسیس شد، یک ربات همه منظوره به نام Figure 01 ساخته است که شبیه یک انسان به نظر می رسد و حرکت می کند. این شرکت می‌بیند که ربات‌هایش در تولید، حمل و نقل و تدارکات، انبارداری و خرده‌فروشی استفاده می‌شوند، «جایی که کمبود نیروی کار شدیدترین است»،

در اوایل این هفته، این شرکت ویدئویی را منتشر کرد که شکل ۰۱ را در عمل نشان می‌داد. این ربات که به یک بند متصل است، روی دو پا راه می‌رود و از دست‌های پنج‌انگشت خود برای برداشتن یک جعبه پلاستیکی استفاده می‌کند، سپس چند قدم دیگر را پیش از قرار دادن جعبه روی تسمه نقاله راه می‌رود.

هدف نهایی شکل این است که شکل ۰۱ بتواند ”کارهای روزمره را به طور مستقل” انجام دهد. این شرکت می‌گوید رسیدن به آنجا مستلزم توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی قوی‌تر است.در همین حال، Figure بخشی از میدان شلوغی از شرکت‌هایی است که برای تبدیل ربات‌های انسان‌نما به واقعیت رقابت می‌کنند.

این شرکت تحت حمایت آمازون قصد دارد کارخانه ای را افتتاح کند که می تواند سالانه ۱۰۰۰۰ ربات دوپایه را تولید کند. تسلا همچنین در حال تلاش برای ساخت یک ربات انسان نما به نام Optimus است، در حالی که شرکت رباتیک Boston Dynamics چندین مدل را توسعه داده است.

انتظار می رود بازار ربات های انسان نما تا سال ۲۰۳۵ به ۳۸ میلیارد دلار برسد و پیش بینی می شود که بیش از ۲۵۰۰۰۰ دستگاه در سال ۲۰۳۰ ارسال شود.

تام اندرسون، یکی از بنیانگذاران و تحلیلگر اصلی STIQ Ltd.، که تحقیقاتی را در مورد رباتیک و رباتیک منتشر می کند، گفت: «در حال حاضر ما در یک منحنی اولیه قرار داریم که در آن علاقه زیادی به انسان نماها وجود دارد، و من فکر می کنم این برای مدتی ادامه خواهد داشت. فناوری های خرده فروشی اندرسون گفت که قبل از اینکه بتوان آن را به طور گسترده اجرا کرد، باید چند مرحله تغییرایجاد شود.

ربات های انسان نما برای عملکرد به قطعات گران قیمتی مانند محرک ها، موتورها و حسگرها نیاز دارند. محققان گلدمن می‌گویند که انتظار می‌رود این هزینه‌ها در سال‌های آینده کاهش یابد و اشاره کردند که این هزینه‌ها در حال حاضر به بین ۳۰،۰۰۰ تا ۱۵۰،۰۰۰ دلار در هر واحد کاهش یافته است.

پیشرفت فناوری و ساخت ربات های انسان نما

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا