روانشناسی

۸ مورد از بهترین روش ها برای بهبود حافظه

سوییچ ماشین خود را پیدا نمی کنید؟ لیست مواد غذایی خود را فراموش کرده اید؟ آیا نمی توانید نام مربی شخصی را که در باشگاه دوست داشتید به یاد بیاورید؟ تو تنها نیستی. هر کسی هر چند وقت یکبار چیزهایی را فراموش می کند. با این حال، از دست دادن حافظه چیز ساده ای نیست.

اگرچه هیچ تضمینی برای جلوگیری از از دست دادن حافظه یا زوال عقل وجود ندارد، برخی از فعالیت ها ممکن است به شما کمک کند. هفت راه ساده برای تقویت حافظه خود را در نظر بگیرید. و بدانید چه زمانی برای از دست دادن حافظه کمک بگیرید.

از دست دادن حافظه چیست؟

از دست دادن حافظه اصطلاحی است که برای توصیف کاهش توانایی ما در به خاطر سپردن چیزها استفاده می شود. این می تواند بر جنبه های مختلف حافظه ما تأثیر بگذارد، از جمله توانایی یادآوری رویدادهای گذشته، یادگیری اطلاعات جدید، یا تمرکز و توجه. همه ما تا حدودی با افزایش سن دچار از دست دادن حافظه می شویم. اما برای برخی افراد، از دست دادن حافظه می تواند یک مشکل جدی باشد که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند.

۸ روش ساده برای بهبود حافظه:

۱-هر روز فعالیت بدنی داشته باشید

8 مورد از بهترین روش ها برای بهبود حافظه
فعالیت بدنی باعث افزایش جریان خون در کل بدن از جمله مغز می شود. این ممکن است به حفظ حافظه شما کمک کند.

برای اکثر بزرگسالان سالم، وزارت بهداشت و خدمات انسانی حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی متوسط، مانند پیاده روی سریع، یا ۷۵ دقیقه در هفته فعالیت هوازی شدید، مانند دویدن را توصیه می کند. بهتر است این فعالیت در طول هفته پخش شود. اگر برای یک تمرین کامل وقت ندارید، چند پیاده روی ۱۰ دقیقه ای در طول روز امتحان کنید.

۲-از نظر ذهنی فعال بمانید

8 مورد از بهترین روش ها برای بهبود حافظه
سعی کنید در طول روز برای بهبود حافظه کتاب بخوانید یا بازی فکری انجام دهید

همانطور که فعالیت بدنی بدن شما را خوش فرم نگه می دارد، فعالیت هایی که ذهن شما را درگیر می کند به حفظ فرم مغز شما کمک می کند. و این فعالیت ها ممکن است به جلوگیری از کاهش حافظه کمک کنند. جدول کلمات متقاطع را انجام دهید. خواندن. بازی کنید. نواختن ساز را یاد بگیرید. یک سرگرمی جدید را امتحان کنید. در یک مدرسه محلی یا با یک گروه اجتماعی داوطلب شوید.

۳-وقت خود را با دیگران بگذرانید

تعامل اجتماعی به دفع افسردگی و استرس کمک می کند. هر دوی اینها می توانند به از دست دادن حافظه کمک کنند. به دنبال فرصت هایی برای دور هم جمع شدن با عزیزان، دوستان و افراد دیگر باشید، به خصوص اگر تنها زندگی می کنید.

۴-منظم بمانید

اگر خانه تان به هم ریخته باشد یا یادداشت هایتان به هم ریخته باشد، به احتمال زیاد چیزهایی را فراموش خواهید کرد. وظایف، قرارها و سایر رویدادها را در دفترچه یادداشت، تقویم یا برنامه ریز الکترونیکی پیگیری کنید. حتی ممکن است هر ورودی را با صدای بلند تکرار کنید تا آن را در حافظه خود نگه دارید. لیست کارها را به روز نگه دارید. مواردی را که تمام کرده اید بررسی کنید. کیف پول، کلید، عینک و سایر اقلام ضروری خود را در یک مکان مشخص در خانه خود نگه دارید تا به راحتی پیدا کنید.

حواس پرتی را محدود کنید خیلی کارها را همزمان انجام ندهید. اگر بر روی اطلاعاتی تمرکز کنید که سعی در به خاطر سپردن آنها دارید، احتمالاً بعداً آنها را به خاطر خواهید آورد. همچنین ممکن است کمک کند آنچه را که می‌خواهید به خاطر بسپارید به یک آهنگ مورد علاقه یا یک جمله یا ایده آشنا مرتبط کنید.

۵-خوب بخوابید

8 مورد از بهترین روش ها برای بهبود حافظه

نداشتن خواب کافی با از دست دادن حافظه مرتبط است. بنابراین خواب بی قرار و خوابی که اغلب مختل می شود. خواب کافی و سالم را در اولویت قرار دهید. بزرگسالان باید ۷ تا ۹ ساعت در شبانه روز به طور منظم بخوابند. اگر خروپف خواب را مختل می کند، یک قرار ملاقات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بگذارید. خروپف می تواند نشانه یک اختلال خواب، مانند آپنه خواب باشد.

۶-از تمام حواس خود استفاده کنید

هرچه از حواس بیشتری در یادگیری چیزی استفاده کنید، مغز شما بیشتر در حفظ حافظه نقش خواهد داشت. در یک مطالعه، به بزرگسالان مجموعه‌ای از تصاویر خنثی عاطفی نشان داده شد که هر کدام همراه با یک بو ارائه می‌شدند. از آنها خواسته نشد آنچه را که دیده اند به خاطر بسپارند. بعداً، مجموعه‌ای از تصاویر، این بار بدون بو، به آنها نشان داده شد و از آنها خواسته شد که مشخص کنند قبلاً کدامیک را دیده‌اند. آنها یادآوری عالی برای همه تصاویر جفت بو، و به ویژه برای کسانی که با بوهای خوشایند مرتبط بودند، داشتند. تصویربرداری از مغز نشان داد که قشر پیریفورم، ناحیه اصلی پردازش بو در مغز، زمانی فعال می‌شود که افراد اجسامی را که در ابتدا با بوها ترکیب شده‌اند، می‌بینند، حتی اگر بوها دیگر وجود نداشته باشند و آزمودنی‌ها سعی نکرده‌اند آنها را به خاطر بسپارند. بنابراین، در حین ورود به چیزهای ناآشنا، تمام حواس خود را به چالش بکشید. به عنوان مثال، سعی کنید در حین بو کردن و مزه کردن یک غذای رستوران جدید، مواد تشکیل دهنده را حدس بزنید. مجسمه سازی یا سرامیک را امتحان کنید و به حس و بوی موادی که استفاده می کنید توجه کنید.

۷-رژیم غذایی سالم داشته باشید

یک رژیم غذایی سالم برای مغز شما مفید است. میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورید. منابع پروتئینی کم چرب مانند ماهی، لوبیا و مرغ بدون پوست را انتخاب کنید. آنچه می نوشید نیز مهم است. الکل بیش از حد می تواند منجر به سردرگمی و از دست دادن حافظه شود.

۸-مشکلات سلامت مزمن را مدیریت کنید

توصیه های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را برای مقابله با شرایط پزشکی مانند فشار خون بالا، دیابت، افسردگی، کاهش شنوایی و چاقی دنبال کنید. هرچه بهتر از خود مراقبت کنید، احتمالاً حافظه شما بهتر خواهد بود. داروهایی را که مصرف می کنید به طور منظم با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مرور کنید. برخی از داروها می توانند بر حافظه تاثیر بگذارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا