روانشناسی

۱۵ روش برای داشتن زندگی شاد

دلیل تاسف باری وجود دارد که چرا شادی اغلب دست نیافتنی است – مغز ما به سادگی به این طریق سیم کشی نشده است. در عوض، مغز ما برای زنده ماندن، محافظت از خود و حفظ امنیت ما تکامل یافته است. مطمئناً ما لحظات شادی و دوره های رضایت و سعادت داریم. اما بسیاری از ما گرفتار عواطف منفی دائمی هستیم .ما فقط در “بلاها” گیر کرده ایم.

چگونه شادی بیشتری در زندگی خود پیدا کنیم ؟ مانند هر چیز دیگری، پرورش شادی مداوم نیاز به تمرین دارد. به یک معنا، ما باید خط پایه خود را بازنشانی کنیم. این یک شبه اتفاق نمی افتد، اما در اینجا ۱۵ کاری که می توانید هر روز انجام دهید تا رازهای زندگی شادتر را کشف کنید، آورده شده است.

چگونه زندگی شاد تری داشته باشیم؟

۱-روی مثبت اندیشی تمرکز کنید.

برای یافتن شادی بلند مدت، باید مغز خود را از یک ذهنیت منفی به یک ذهنیت مثبت آموزش دهید. این موارد را امتحان کنید: یک تا دو دقیقه را به دنبال نکات مثبت در زندگی خود بگذرانید. این کار را سه بار در روز به مدت ۴۵ روز انجام دهید و مغز شما به طور خودکار شروع به انجام آن خواهد کرد.

یک شعار مثبت برای آن روز انتخاب کنید — چیزی که برای خود تکرار خواهید کرد، مانند “امروز زیباست” یا “من برای همه چیزهایی که دارم احساس سپاسگزاری می کنم.” و وقتی همه چیز به سمت جنوب پیش می رود، یک لحظه تلاش کنید و آن را از یک نور مثبت ببینید. هرگز اهمیت شناخت خطوط نقره ای در زندگی را دست کم نگیرید.

۲-تعادل کار و زندگی خود را پیدا کنید.

کار مقدار زیادی از روز ما را می گیرد، اما نباید تنها کاری باشد که انجام می دهیم. مهم این است که فعالیت ها و علایق خود را فراتر از شغل خود دنبال کنیم. آیا شما سرگرمی دارید؟ آیا با دوستان و عزیزان وقت می گذرانید؟ ورزش میکنی ؟ ایجاد تعادل در زندگی شما استرس را کاهش می دهد و به شما راه های دیگری برای ابراز وجود و سرگرمی می دهد.

۳-پیروزی های کوچک را جشن بگیرید.

زندگی پر از فراز و نشیب است، اما در این بین ما پیروزی های کوچک زیادی داریم که مورد توجه قرار نمی گیرند. لحظه ای را برای جشن گرفتن این بردهای کوچک اختصاص دهید .

آیا تمام کارهایی را که در فهرست کارهایتان وجود دارد که در آن به تعویق انداخته اید، بررسی کرده اید؟ آری آیا در نهایت هزار ایمیلی که صندوق ورودی شما را پر کرده بودند را پاک کردید؟ از این دستاوردهای کوچک لذت ببرید. آنها جمع می شوند!

15 روش برای داشتن زندگی شاد

۴-ذهن آگاهی را تمرین کنید.

میانجیگری ذهن آگاهی با جلب آگاهی و توجه شما به لحظه حال عمل می کند. این در مورد عدم قضاوت و پذیرش احساسات شماست. تمرین ذهن آگاهی به معنای حضور، آگاه بودن و کنجکاوی است. پذیرفتن چیزی که از آن رنج می‌بریم استرس را کاهش می‌دهد و به ما کمک می‌کند موقعیت‌ها را همان‌طور که هستند ببینیم. از طریق ذهن آگاهی، می توانیم آرامش و تایید را در خود پیدا کنیم.

۵-ناقص بودن را بپذیرید.

بسیاری از ما برای رسیدن به کمال تلاش می کنیم — ما می خواهیم خود را تحت فشار قرار دهیم تا بهترین باشیم. اما برای اینکه واقعاً یک فرد شاد باشید، باید نقصی را که بخشی از زندگی روزمره است در آغوش بگیرید. کمال غیرممکن است و نگه داشتن خود و دیگران به این معیارها بیهوده است. ما همیشه در نهایت احساس ناامیدی خواهیم داشت. بپذیرید که زندگی ناقص است و بدانید که زیبایی و لطف در آن نقص وجود دارد .

۶- خلاق باشید.

ممکن است هنرمندان را افرادی بداخلاق و افسرده تصور کنید، اما مطالعات نشان می‌دهد که درگیر شدن در فعالیت‌های خلاقانه به طور منظم در واقع به پرورش ذهنیت شادتر کمک می‌کند. کسانی که وقت خود را با استفاده از تخیل و خلاقیت می گذرانند، اشتیاق بیشتری دارند و احتمال بیشتری دارد که احساس خوشبختی و رفاه طولانی مدت داشته باشند. چنین فعالیت های خلاقانه ای می تواند شامل نوشتن، نقاشی، طراحی و اجرای موسیقی باشد.

۷- کاری را که دوست دارید انجام دهید.

اگر از شغل خود متنفر باشید، حفظ شادی کلی بسیار سخت است. بهترین سال های زندگی خود را در یک شغل بدون لذت تلف نکنید ، حتی اگر این کار در حال پرداخت صورت حساب ها باشد. به چه چیزی علاقمندید؟ واقعاً به چه چیزی علاقه دارید؟ روی ایجاد شغل در زمینه‌ای تمرکز کنید که به شما انگیزه می‌دهد و سطح بالایی از رضایت را برای شما به ارمغان می‌آورد و ذهنیت شادی شما به طور تصاعدی بالا می‌رود.

۸-عاقلانه خرج کنید.

این وسوسه انگیز است که باور کنید هرچه پول بیشتری داشته باشید، شادتر خواهید بود. اما واقعیت این است که این نحوه خرج کردن پول است که به شما کمک می کند احساس شادی بیشتری داشته باشید. کلید این است که آن را عاقلانه انجام دهید. خرج کردن پول برای تجارب – مسافرت، ناهار خوری، کنسرت و غیره – می تواند ما را خوشحال تر کند زیرا آن تجربیات را با دیگران به اشتراک می گذاریم. شادی مرتبط با دارایی های مادی محو می شود، اما تجربیات به ما کمک می کنند تا هدف و اشتیاق خود را در زندگی مشخص کنیم.

15 روش برای داشتن زندگی شاد

۹-در لحظه زندگی کنید.

افکار و احساسات ما اغلب حول محور گذشته یا آینده می چرخد. واقعیت همان چیزی است که شما در همین لحظه تجربه می کنید. آنچه در حال حاضر از آن عبور می کنید گاهی اوقات می خواهیم از این واقعیت فرار کنیم. اما وقتی در زمان حال می مانیم، کاملاً درگیر زندگی خود هستیم. برای زندگی در لحظه تلاش کنید ، و قدردانی عمیق تری از زندگی خود خواهید داشت.

۱۰-شکرگزاری را در خود پرورش دهید.

راه هایی برای پرورش شکرگزاری به صورت روزانه پیدا کنید. سپاسگزاری و قدردانی برای همه چیزهایی که دارید، شما را شادتر و راضی تر می کند. قدردانی یک قدردانی سپاسگزار از آنچه در زندگی دریافت کرده اید است. آن هدایا ممکن است ملموس یا نامشهود باشند. وقتی هر روز زمانی را صرف اعتراف به همه چیزهای خوب در زندگی روزمره می کنید، خواهید دید که چیزهای خوبی بیش از آنچه تصور می کنید وجود دارد و خواهید دید که غم و اندوه، اضطراب و افسردگی کاهش می یابد.

۱۱-به موسیقی گوش دهید و با آن درگیر شوید.

گوش دادن به موسیقی روحیه ما را بالا می برد. این باعث می شود احساس بهتری داشته باشیم، تا حدی به این دلیل که گوش دادن به موسیقی باعث می شود مغز ما دوپامین را ترشح کند، یک ماده شیمیایی عصبی مرتبط با لذت و پاداش. کسانی که از طریق رقص یا از طریق شرکت در کنسرت با موسیقی درگیر می شوند ، سطح بالایی از شادی و احساس خوب بودن را گزارش می دهند.

15 روش برای داشتن زندگی شاد

۱۲-دست از نگرانی بردارید.

نگرانی مداوم در مورد همه چیز باعث ایجاد اضطراب سمی می شود، جایی که ذهن شما غرق در افکار منفی و مارپیچ است. نگرانی‌ها ذهن شما را آزار می‌دهند و باعث می‌شوند از چیزهایی که اغلب کنترلی روی آن‌ها ندارید، بترسید و دلهره داشته باشید. گاهی اوقات ما معتقدیم که اگر به اندازه کافی نگران باشیم، می توانیم از اتفاقات بد جلوگیری کنیم. اما حقیقت این است که وقتی نگرانی شما را فراگرفته است، نمی توانید شادی یا حتی رضایت را تجربه کنید.

۱۳-با افراد شاد معاشرت کنید.

آیا تا به حال با یک فرد عبوس معاشرت کرده اید و احساس ناراحتی می کنید؟ این به این دلیل است که خلق و خوی می تواند مسری باشد. به نظر می رسد که احساسات می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند و هر چه بیشتر تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم، احساسات و رفتارهای ما بیشتر هماهنگ می شوند. یکی از رازهای خوشبختی درازمدت این است که خود را با دیگران محاصره کنید که طرز فکر شادی هم دارند.

۱۴-زمانی را در طبیعت بگذرانید.

برخی از محققان بر این باورند که نسل فوق سیمی امروزی در واقع از یک اختلال کمبود طبیعت رنج می برد. مطالعات نشان داده اند که هر چه زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانیم و با دنیای طبیعی اطرافمان ارتباط بیشتری داشته باشیم، احساس شادی بیشتری در ما ایجاد می کند. ارتباط ما با طبیعت نیز در حفظ احساسات مثبت و سلامت روان نقش دارد .

۱۵-خاطرات خوش را مرور کنید.

چرا ما همه چیز را یکپارچهسازی با سیستمعامل دوست داریم؟ شاید به این دلیل که دلتنگی ما را خوشحال می کند. احساسات نوستالژیک یا یادآوری گذشته مان می تواند به ما کمک کند تا با احساس عشق و احساس شگفتی و رضایت دوباره ارتباط برقرار کنیم. گذشته ما ما را شکل می دهد و هویت ما را مشخص می کند. وقتی لحظات خوب و خاطرات خوش را به یاد می آوریم، می توانیم اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم و احساس نزدیکی به اطرافیان خود کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا