گردشگری

۱۲ مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان که در نوشته‌های مورخان باستان، از آن به آلبانیا، آردان و ارّان یاد شده است با ۸۶۶۰۰ کیلومتر مربع مساحت در غرب دریای خزر و شمال ایران قرار دارد. اذربایجان از سمت شمال با جمهوری خودمختار داغستان (روسیه)، از سمت شمال غرب با گرجستان، از سمت غرب با ارمنستان و از طریق نخجوان با ترکیه همسایه است. اذربایجان از طریق دریای خزر با ترکمنستان و قزاقستان نیز مرز آبی دارد. این کشور از شمال به رشته کوه‌های قفقاز و از جنوب به رودخانه ارس محدود است.

۱۲ مکان جذاب گردشگری در کشور آذربایجان:

۱-شهر گنجه

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

گنجه سومین شهر بزرگ آذربایجان غربی پس از باکو و سومقاییت است. مرکز تاریخ و فرهنگ آذربایجان بوده است. این شهر مملو از مکان‌های میراث قدیمی است که با آثار پیچیده درجه یک و کاشی‌های آبی طراحی شده‌اند. با رفتن به یکی از بهترین مکان‌های توریستی آذربایجان، می‌توانید از هزاران مکان باستان‌شناسی که نه تنها بزرگ، بلکه تزئینی نیز هستند، لذت ببرید.


۲-شکی

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

شکی شهری است که در شمال غربی آذربایجان واقع شده و توسط ناحیه شکی احاطه شده است. این شهر در قسمت جنوبی رشته کوه قفقاز بزرگ که در حدود ۲۴۰ کیلومتری باکو قرار دارد، قرار دارد. این مکان با جمعیتی در حدود ۶۸۴۰۰ نفر می تواند به عنوان یکی از برترین مکان های معروف آذربایجان برای بازدید در تعطیلات به حساب آید.


۳-باکو

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

باکو پایتخت آذربایجان است. این شهر همچنین بزرگترین شهر کشور است. این شهر که در منطقه قفقاز و دریای خزر واقع شده است، حدود ۲۸ متر زیر سطح دریا قرار دارد و در نتیجه پست‌ترین پایتخت ملی جهان نیز محسوب می‌شود.


۴-شماخی

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

شاماخی مرکز شهرستان شامخی آذربایجان است. این مکان برای رقصندگان سنتی و قالیچه های سومک بسیار محبوب است. این شهر چندین بار در اثر یازده زلزله بزرگ ویران شده است اما خود را تقویت کرده است. در حال حاضر این شهر مرکز اقتصادی و اداری شیروان است که یکی از شهرهای کلیدی جاده ابریشم است.


۵-نخجوان

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

در ۴۵۰ کیلومتری غرب باکو، پایتخت جمهوری خودمختار نخجوان – شهر نخجوان قرار دارد. این شهر شامل سکونتگاه علی آباد و روستاهای تومبول، قره الق، بابا، بولکان، هاسینییت، قره‌چوق، قره‌خانب یلی و دادوز است. راحت ترین راه برای رسیدن به نخجوان پرواز از باکو به فرودگاه نخجوان است.


۶-برج دختر

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

برج دوشیزه یک بنای دیدنی قرن دوازدهم است که در شهر قدیمی نزدیک به کاخ شیروانشاهان قرار دارد. این برج در سال ۲۰۰۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این برج به یکی از نمادهای عمومی کشور تبدیل شده است که حتی در اسکناس های ارز و همچنین سربرگ های رسمی گنجانده شده است.


۷-مرکز حیدر علی اف

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

مرکز حیدر علی اف مجموعه ای در باکو است که توسط طراح بریتانیایی عراقی به نام زاها حدید طراحی شده است. ویژگی منحصر به فرد این شگفتی معماری، نوک تیز و خمیدگی آن است.


۸-موزه فرش آذربایجان

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

موزه فرش آذربایجان یکی از بزرگترین موزه های فرش در کل جهان است. با بازدید از این مکان، می توانید با طیف گسترده ای از سبک ها و مواد بافندگی در سنین مختلف روبرو شوید. این موزه همچنین خانه طیف وسیعی از آثار سفالی و فلزی است که قدمت آنها به قرن چهاردهم و همچنین از عصر برنز بازمی‌گردد.


۹-کوه گویازان

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

کوه گویازان در شمال غربی آذربایجان در نزدیکی روستاهای عباسبیلی و آلپوت واقع شده است. قله این کوه در حدود ۸۵۷٫۹ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این مکان معمولاً توسط گردشگران بازدید می شود تا شاهد قلعه شگفت انگیزی باشند که قدمت آن تقریباً به قرن ۱۴ می رسد.


۱۰-دریاچه گویگول

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

دریاچه گویگل یکی از بزرگترین دریاچه های آذربایجان است که در ارتفاع حدود ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این دریاچه توسط زمین های چوبی غنی احاطه شده است که بازدید از محیط را بسیار مسحورکننده و لذت بخش می کند.


۱۱-ایچری شهر

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

ایچری سهر یکی از مرواریدهایی است که در قلب آذربایجان قرار دارد. این مکان را می توان مرکز میراث فرهنگی شهر باستانی باکو دانست. این مکان به دلیل اینکه ستون قوی توسعه اقتصادی کشور در قرن نوزدهم بود، مشهور است.


۱۲آرامگاه نظامی گنجوی

12 مکان جذاب گردشگری کشور آذربایجان

مقبره نظامی گنجوی در قرن دوازدهم میلادی ساخته شد و به شاعر ایرانی گنجوی تقدیم شد. مقبره ای که در حال حاضر در گنجه قرار دارد در سال ۱۳۷۰ پس از ریزش بر اثر زلزله بازسازی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا