گردشگری
موضوعات داغ

۱۱مکان جذاب گردشگری در یونان

یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا با هزاران جزیره در سراسر دریای اژه و ایونی است. تأثیرگذار در دوران باستان، اغلب به آن مهد تمدن غرب می گویند.آتن، پایتخت آن، مکان‌های دیدنی از جمله قلعه آکروپولیس متعلق به قرن پنجم قبل از میلاد با معبد پارتنون را حفظ کرده است.یونان همچنین به خاطر سواحلش، از ماسه های سیاه سانتورینی گرفته تا استراحتگاه های مهمانی میکونوس، معروف است.

یونان بیش از ۲۰۰۰ جزیره دارد که حدود ۱۷۰ جزیره مسکونی هستند. برخی از شرقی ترین جزایر دریای اژه در چند مایلی سواحل ترکیه قرار دارند. پایتخت کشور استآتن ، که در نیمه دوم قرن بیستم به سرعت گسترش یافت.منطقه اطراف پایتخت، اکنون حدود یک سوم کل جمعیت کشور را در خود جای داده است.

 

یک افسانه یونانی می گوید که خداوند خاک را از طریق غربال تقسیم کرد و از سنگ های باقی مانده برای ساختن یونان استفاده کرد. مناظر بایر کویر این کشور از نظر تاریخی باعث مهاجرت مردم شد. یونانی ها مانند یهودیان و ارمنی ها به طور سنتی مردمی دیاسپورا بوده اند و چندین میلیون نفر یونانی تبار در نقاط مختلف جهان زندگی می کنند.

جاذبه های شگفت انگیز گردشگری یونان کدامند؟

آکروپلیس

آکروپولیس که نماد آتن و یونان و در واقع تمدن غرب در نظر گرفته می‌شود، تپه‌ای صخره‌ای است که در قلب آتن مدرن برافراشته است که توسط سه معبد باشکوه متعلق به قرن پنجم قبل از میلاد تاجگذاری شده است.

شناخته‌شده‌ترین و متمایزترین آن پارتنون است که در اصل از ۵۸ ستون تشکیل شده بود که سقفی را نگه می‌داشتند و با سنگ‌فرش‌های پرآذین و فریز تزئین شده بودند.آکروپولیس مهمترین مکان باستانی در جهان غرب است. تاج آن توسط پارتنون ، بر فراز آتن قرار دارد و تقریباً از همه جای شهر قابل مشاهده است.

بناهای تاریخی و پناهگاه‌های آن از مرمر سفید پنتلیک در زیر آفتاب ظهر می‌درخشند و با غرق شدن خورشید به تدریج رنگ عسلی به خود می‌گیرند، در حالی که شب‌ها به طرز درخشانی بر فراز شهر می‌ایستند.آکروپولیس مهمترین مکان باستانی در جهان غرب است. تاج آن توسط پارتنون ، بر فراز آتن قرار دارد و تقریباً از همه جای شهر قابل مشاهده است.تنها بهترین مصالح، معماران، مجسمه‌سازان و هنرمندان برای شهری که به آیین آتنا اختصاص داده شده بود، کافی بود.

آکروپولیس برای اولین بار در دوران نوسنگی (۴۰۰۰-۳۰۰۰ قبل از میلاد) مسکونی شد. اولین بناهای تاریخی در دوران میسنی در اینجا ساخته شد. مردم تا اواخر قرن ششم قبل از میلاد در آکروپولیس زندگی می کردند.

پارتنون ، معبدی که بر تپه آکروپولیس در آتن تسلط دارد . در اواسط قرن پنجم قبل از میلاد ساخته شد و به الهه یونانی آتنا پارتنوس (“آتنا باکره”) تقدیم شد. معبد به طور کلی به عنوان نقطه اوج توسعه نظم دوریک ، ساده ترین از سه نظم معماری کلاسیک یونانی در نظر گرفته می شود.

اگرچه پارتنون مستطیل شکل مرمر سفید در طول قرن ها آسیب دیده است، از جمله از بین رفتن بیشتر مجسمه های آن، ساختار اصلی آن دست نخورده باقی مانده است .ستونی از ستون‌های بدون پایه فلوت دار با سرستون‌های مربعی بر روی پایه‌ای سه پله قرار دارد و از یک ستون یا ساختار سقفی متشکل از یک آرشیترو ساده یا نوار سنگی پشتیبانی می‌کند.

12مکان جذاب گردشگری در یونان

۲-موزه آکرو پلیس

موزه آکروپولیس یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری آتن است. این سازه که توسط معمار سوئیسی برنارد تشومی طراحی شده است، یک سازه شیشه ای و فولادی فوق مدرن با فضاهای نمایشگاهی سبک و مطبوع است که به طور خاص برای نمایش یافته های باستانی آکروپولیس ساخته شده است.

این موزه در جنوب شرقی پارتنون قرار دارد. گالری پارتنون در طبقه بالا منظره پانورامای ۳۶۰ درجه از آکروپولیس و آتن مدرن ارائه می دهد . موزه از خیابان عابر پیاده دیونیسیوس آرئوپاگیتو که آن را به آکروپولیس و دیگر مکان‌های باستان‌شناسی کلیدی در آتن مرتبط می‌کند، وارد می‌شود.

موزه آکروپولیس با ۸۰۰۰ متر مربع فضای نمایشگاهی و طیف کاملی از امکانات رفاهی برای بازدیدکنندگان، داستان زندگی در آکروپولیس آتن و اطراف آن را با متحد کردن مجموعه‌هایی که قبلاً در چندین مؤسسه پراکنده بودند، از جمله موزه کوچک آکروپلیس ساخته شده، روایت می‌کند.

مجموعه‌های غنی تصویری جامع از حضور انسان در آکروپولیس، از دوران پیش از تاریخ تا اواخر دوران باستان را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. بخش جدایی ناپذیر این برنامه نمایش یک کاوش باستان شناسی در این سایت است. خرابه هایی از قرن چهارم تا هفتم پس از میلاد که دست نخورده باقی مانده و در زیر ساختمان محافظت شده و از طریق طبقه اول قابل مشاهده است. از دیگر امکانات برنامه می توان به سالن ۲۰۰ نفری اشاره کرد.

این موزه که با خطوط افقی اضافی و نهایت سادگی طراحی شده است، عمداً غیر تاریخی است و توجه بازدیدکنندگان را بر روی آثار هنری خارق‌العاده متمرکز می‌کند. با بیشترین وضوح ممکن، طراحی نیازمندی های برنامه ای را به معماری تبدیل می کند.

این مجموعه عمدتاً از آثار مجسمه سازی تشکیل شده است، بسیاری از آنها قطعات معماری هستند که در اصل بناهای آکروپلیس را تزئین کرده اند، بنابراین ساختمانی که آنها را به نمایش می گذارد موزه ای از نور طبیعی محیط است. استفاده از انواع مختلف شیشه به نور اجازه می دهد تا به گالری پارتنون در طبقه بالا سرازیر شود، از طریق نورگیرها به گالری های باستانی وارد شود و به هسته ساختمان نفوذ کند و به آرامی کاوش های باستان شناسی زیر ساختمان را لمس کند.

موزه آکرو پلیس

۳-سانتورینی

سانتورینی خیره کننده دراماتیک ترین جزایر یونان است. این شهر بیشتر به خاطر شهرهای بالای صخره‌های ساحل غربی فیرا و اویا ، که به نظر می‌رسد بر فراز دهانه‌ای عمیق و آبی پر از دریا آویزان هستند، شناخته شده است.

از ساختمان‌های مکعبی معمولی سیکلادیک سفیدکاری شده تشکیل شده است، که بسیاری از آنها به هتل‌های بوتیک با استخرهای بی‌نهایت تبدیل شده‌اند. هم فیرا و هم اویا مقصدهای رمانتیکی هستند که برای عروسی و ماه عسل محبوب هستند.

کارهایی که باید در سانتورینی انجام دهید عبارتند از آفتاب گرفتن و شنا در سواحل شنی سیاه آتشفشانی در سواحل جنوبی و شرقی و بازدید از سایت باستان، یک سکونتگاه باستانی مینوی که در زیر گدازه ها پس از فوران آتشفشانی که حدود ۳۶۰۰ سال پیش کالدرا ایجاد کرد، مدفون شده است.این جزیره دارای یک فرودگاه است و توسط کشتی‌ها و کاتاماران‌ها از بندر آتن، پیرئوس، خدمات رسانی می‌کنند.

11مکان جذاب گردشگری در یونان

۴-میکونوس

بسیاری از مردم جذاب ترین مقصد جزیره یونان را میکونوس می دانند. مرکز فعالیت‌های پس از تاریکی در شهر میکونوس، که به‌خاطر هتل‌های بوتیک شیک، رستوران‌های باکلاس غذاهای دریایی، و مکان‌های اجرای موسیقی زنده مشهور است.

جاذبه های دیگر عبارتند از کلیسای سفیدکاری شده در شهر میکونوس و سواحل شنی متعدد در امتداد ساحل جنوبی جزیره که هم با اتوبوس و هم با قایق تاکسی میتوان از این شهر دیدن کرد.این جزیره در بین افراد مشهور بین المللی محبوبیت خاصی دارد. میکونوس یک فرودگاه دارد و با کشتی و کاتاماران به بندر آتن، پیرئوس و رافینا متصل است.

میکونوس

۵-دلفی

 

در سرزمین اصلی یونان، دلفی یک سایت میراث جهانی یونسکو است. این مکان که در دامنه‌های پایین کوه پارناسوس، مشرف به دره‌ای شگفت‌انگیز ساخته شده، برای باستانیان مقدس بود، که برای زیارت به اینجا می‌آمدند تا آپولو (خدای نور، نبوت، موسیقی و شفابخشی) را پرستش کنند.

این بنا از خرابه های در حال فروپاشی معابد متعدد، یک تئاتر و یک استادیوم تشکیل شده است که قدمت آن بین قرن هشتم قبل از میلاد و قرن دوم پس از میلاد است.در همان نزدیکی، موزه باستان شناسی دلفی قرار دارد که مجموعه ای چشمگیر از یافته های این سایت را به نمایش می گذارد. دلفی در ۱۸۰ کیلومتری شمال غربی آتن قرار دارد.

دلفی

۶-کورفو

کورفو یکی از مقاصد گردشگری یونان، در دریای ایونی در سواحل غربی سرزمین اصلی واقع شده است.پایتخت، شهر کورفو ، به لطف معماری زیبای ایتالیایی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.برای چندین قرن توسط ونیزی ها اداره می شد. برای کشف دو قلعه قرن شانزدهمی و لستون طوطی‌دار که در ردیف کافه‌های قدیمی قرار گرفته‌اند، خیابان‌های عاشقانه آن را کاوش کنید.

برای چندین قرن توسط ونیزی ها اداره می شد. برای کشف دو قلعه قرن شانزدهمی و لستون طوطی‌دار که در ردیف کافه‌های قدیمی قرار گرفته‌اند، خیابان‌های عاشقانه آن را کاوش کنید.

11مکان جذاب گردشگری در یونان

۷-المپیای باستانی

این جایی است که بازی‌های المپیک هر چهار سال یک‌بار برای بیش از ۱۱۰۰ سال برگزار می‌شود، تا زمانی که امپراتور تئودوسیوس اول در سال ۳۹۳ پس از میلاد آن را لغو کرد.بدون شک المپیای باستانی یکی از خاطره انگیزترین مکان های باستانی یونان است.

شعله المپیک هنوز در اینجا برای بازی‌های مدرن روشن است. به لطف تخریب هایی که تئودوسیوس دوم در سال ۴۲۰ پس از میلاد دستور داد و زمین لرزه های مختلف بعدی، کمی از معابد باشکوه و امکانات ورزشی باقی مانده است، اما به اندازه کافی وجود دارد که اشاره ای به شکوه سابق پناهگاه به شما بدهد.

با سرگردانی در میان ویرانه‌های سایه‌دار درختان، تقریباً می‌توانید خون و دود گاوهایی را که برای زئوس و هرا قربانی شده‌اند، ورزشکاران عرق‌زده و روغن‌سوزی که در داخل استادیوم اصلی منتظرند و جمعیت خشمگینی که منتظرند تا این عمل را ببینند، تصور کنید.

 

11مکان جذاب گردشگری در یونان

۸-معبد آپاولون

معبد آپالون در فهرست میراث جهانی که در یک نقطه وحشی و منزوی مشرف به کوه‌ها و تپه‌های ناهموار قرار دارد، یکی از جوی‌ترین مکان‌های باستان‌شناسی یونان است.برجسته‌ترین تزیین معبد ، یک خط سنگ مرمر که نبرد بین یونانی‌ها و آمازون‌ها و بین لاپیت‌ها و قنطورس‌ها را نشان می‌دهد.

معبد خیره‌کننده و به‌خوبی حفظ شده، شکوه و تأثیر بصری فوری آن را توسط چادر غول‌پیکر فولادی که از سال ۱۹۸۷ (برای اهداف بازسازی) از آن محافظت می‌کند، ربوده است، اما در عین حال بسیار باشکوه است.

11مکان جذاب گردشگری در یونان

۹-دلوس باستانی

دلوس در اساطیر یونان جایگاه ویژه ای دارد. زمانی که لتو دوقلوهای آپولو و آرتمیس را باردار بود، قبل از اینکه در این جزیره مقدس به دنیا بیاید، توسط هرای انتقام جو – همسر پدرشان زئوس – به طور بی وقفه تعقیب شد. شهر باستانی که در اینجا پدید آمد، یک مرکز تجاری شلوغ و همچنین زیارتگاه بود. در میان ویرانه‌های وسیع این میراث جهانی یونسکو، تصور باستان دلوس با تمام شکوه اصلی‌اش دشوار نیست.

11مکان جذاب گردشگری در یونان

۱۰-آگورا باستانی

آگورا قلب آتن باستان، مرکز پر جنب و جوش فعالیت های اداری، تجاری، سیاسی و اجتماعی بود.سقراط فلسفه خود را در اینجا شرح داد. در سال ۴۹ پس از میلاد، سنت پل به اینجا آمد تا مسیحیان را جذب کند.

این مکان امروز یک استراحتگاه سرسبز است. معبد بزرگ هفایستوس ، یک موزه خوب و کلیسای بیزانسی قرن یازدهمی حواریون مقدس ، که با طرح‌های آجری تزئین شده است که خط عربی را تقلید می‌کند.

آگورا برای اولین بار به عنوان یک مکان عمومی در قرن ششم قبل از میلاد ساخته شد، آگورا در سال ۴۸۰ قبل از میلاد توسط ایرانیان ویران شد، اما تقریباً بلافاصله مکان جدیدی به جای آن ساخته شد. در زمان پریکلس شکوفا شد و تا سال ۲۶۷ بعد از میلاد به شکوفایی ادامه داد، زمانی که توسط یک قبیله گوتیک از اسکاندیناوی نابود شد.

ترک‌ها محله‌ای مسکونی در این مکان ساختند، اما پس از استقلال توسط باستان‌شناسان تخریب شد و بعداً تا سطوح کلاسیک و بخش‌هایی از دوران نوسنگی کاوش شد.

11مکان جذاب گردشگری در یونان

۱۱-پناهگاه خدایان بزرگ

در حدود ۶ کیلومتری شمال شرقی کاماریوتیسا، پناهگاه خدایان بزرگ یکی از مرموزترین مکان های باستان شناسی یونان است.در قرن پنجم قبل از میلاد، مراسم و قربانی‌های مخفی مرتبط با این فرقه، زائران مشهوری از جمله ملکه مصری آرسینو، فیلیپ دوم مقدونی (پدر اسکندر مقدونی) و هرودوت مورخ یونانی را به خود جلب کرده بود.

شایان ذکر است، این مکان مقدس تا زمانی که بت پرستی در قرن چهارم پس از میلاد ممنوع شد، کار می کرد.موزه باستان شناسی در پناهگاه خدایان بزرگ یک نمای کلی مفید از کل سایت ارائه می دهد.

11مکان جذاب گردشگری در یونان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا