روانشناسی

۱۰ نکته جالب برای تربیت فرزند

پدر و مادر خوب بودن می تواند موفقیتی غیرممکن به نظر برسد. و اگر به هم ریخته باشید، عواقب آن وحشتناک به نظر می‌رسد—به هر حال، رفاه فرزندتان در خطر است. درست است که مهارت های فرزندپروری شما بر سلامت خانواده و فرزندتان تأثیر می گذارد. اما این نیز درست است که هیچ والدینی کامل نیستند و نباید باشند.

در حالی که کمال هدف نهایی نیست، شما می توانید یاد بگیرید که توانایی های مراقبتی خود را از طریق نکات خوب والدین و نمونه هایی از فرزندپروری خوب بهبود بخشید. احساس اعتماد به نفس بیشتر و مجهز بودن به والدین، رفاه شما و فرزندتان را افزایش می دهد.

مهارت های فرزند پروری خوب چیست؟

مهارت های فرزند پروری خوب، ایمنی، امنیت و رفاه جسمی و عاطفی کودک را در اولویت قرار می دهد. این مهارت‌ها به کودک کمک می‌کند تا ارزش خود بالا، سبک دلبستگی سالم، شفقت، دلسوزی به خود و اعتماد به دنیای اطراف خود داشته باشد. به عبارت دیگر، مهارت‌های فرزندپروری خوب به کودکان کمک می‌کند تا بزرگسالانی سالم و سازگار شوند که با خود و دیگران به خوبی رفتار کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که مهارت‌های خوب فرزندپروری به نوجوانان کمک می‌کند  تا  سلامت روان  و  عزت نفس بالاتری داشته باشند. علاوه بر این، والدین ماهرانه می‌تواند مانع  از آزمایش مواد مخدر و الکل توسط نوجوانان شود.

نمونه هایی از مهارت های فرزندپروری شامل توانایی تعیین حد و مرز، دانستن نحوه صحبت با یک نوجوان و برخورد با نوجوانان سرکش است . علاوه بر این، مهارت‌های فرزندپروری خوب شامل مراقبت از خود نیز می‌شود، مانند یافتن راه‌هایی برای آرام ماندن در هنگام مواجهه با چالش‌های والدینی.

10 نکته جالب برای تربیت فرزند

چرا مهارت های فرزند پروری مهم است؟

کسب مهارت های بهتر والدین می تواند به کودک شما کمک کند تا بهتر سازگار شود و رفاه ذهنی، جسمی و عاطفی خود را بهبود بخشد. مهارت های خوب والدینی باعث تقویت اعتماد به نفس، عزت نفس، ارزش خود و اعتماد در نوجوان شما می شود. این مهارت ها همچنین به فرزند شما کمک می کند تا روابط سالم را جستجو کرده و حفظ کند. و تربیت خوب به فرزند شما کمک می کند تا مهارت های زندگی کلیدی خود را پرورش دهد، مانند ایجاد مکانیسم های مقابله ای سالم برای احساسات دشوار.

علاوه بر این، مهارت های والدین رابطه شما با پسر یا دختر نوجوانتان را بهبود می بخشد . اگر برای بهبود فرزندپروری خود تلاش کنید، احتمال بیشتری دارد که فرزندتان به شما اعتماد کند و برای نظرات شما ارزش قائل شود. آنها بیشتر با مشکلات و نگرانی های خود به سراغ شما می آیند. و هر دوی شما در رابطه خود احساس ارتباط و امنیت بیشتری خواهید داشت.

والدین خوب نه تنها برای شما، بلکه برای کل خانواده اهمیت دارد. مهارت های خوب فرزندپروری به پویایی خانواده و سلامت و رفاه همه افراد در آن اطلاع می دهد.

هر پدر و مادری دوست دارد فرزندانی سالم، شاد و موفق تربیت کند. اما گفتن این کار آسان تر از انجام آن است. در یک زمان، هر کسی که والدینی دارد، لحظه ای را تجربه می کند که بیش از حد احساس خستگی، ناامیدی، و از نظر عاطفی تحلیل رفته است تا بهترین والدینی باشد که می تواند باشد.

و این اشکالی ندارد. هیچ کس کامل نیست، حتی والدین. لازم نیست همیشه در بهترین حالت خود باشید تا بتوانید فرزندانی سازگار و سالم تربیت کنید. و هیچ راه برش کوکی برای والدین وجود ندارد که برای همه کار کند. بسیاری از سبک های فرزندپروری مختلف می توانند موثر و مثبت باشند.

اما مهارت هایی وجود دارد که می توانید برای بهبود سبک فرزندپروری و روابط خود با فرزندان خود پرورش دهید. تحلیل علمی مهارت‌های فرزندپروری توسط رابرت اپستاین، این مهارت‌ها را به ۱۰ روش کاهش داد که او آن را «ده والدین» نامید. این ۱۰ مهارت فرزندپروری مبتنی بر ترکیبی از توصیه های متخصص است، چیزهایی که به نظر مؤثرتر هستند و کارهایی که والدین در واقع انجام می دهند.

10 نکته جالب برای تربیت فرزند

آیا عشق بی قید و شرط یک مهارت فرزندپروری است؟

تمرکز بر عشق بی قید و شرط یکی از سالم ترین و مفیدترین مهارت های فرزندپروری است. عشق بی قید و شرط به این معناست که والدین بدون توجه به دستاوردها، نتایج یا اشتباهات کودک، فرزندشان را دوست دارند.

به عبارت دیگر، کودک می داند که برای به دست آوردن محبت والدینش مجبور نیست کاری انجام دهد. آنها دقیقاً به خاطر آنچه هستند، مورد احترام، و پذیرفته شده اند، نه آنچه انجام می دهند.

اما عشق بی قید و شرط به این معنی نیست که در تعیین حد و مرزها یا حفظ انتظارات و پیامدها سهل انگاری کنید. برعکس، بچه ها به والدینی که محکم، اما منصف و خونگرم هستند، بهتر پاسخ می دهند.

عشق بی قید و شرط کمی بیش از حد گسترده و فراگیر است که نمی توان آن را به تنهایی یک مهارت در نظر گرفت. اما بسیاری از مهارت های فرزندپروری خوب را می توان در زیر چتر عشق بی قید و شرط پیدا کرد. این مهارت ها شامل مواردی مانند احترام، اعتبارسنجی، تمجید و حمایت از استقلال و استقلال است .

۱۰ نکته برای اینکه چگونه والدین بهتری باشیم

بهبود مهارت های فرزندپروری شما می تواند ترسناک باشد. اما والدین بهتر بودن یعنی تلاش کردن، نه کامل بودن. بهتر شدن در فرزندپروری به همان روشی انجام می شود که در هر چیز دیگری بهتر می شوید. به عبارت دیگر از طریق تمرین، تکرار، صبر و آزمون و خطا.

۱-فرزند خود را تحسین و قدردانی کنید.

نوجوانان حساسی هستند . آنها را فقط به خاطر دستاوردهایشان تحسین نکنید. برای نقاط قوت شخصیت طبیعی آنها مانند شوخ طبعی، شجاعت و مهربانی تحسین کنید. آنها را به خاطر پایبندی به ارزش‌هایشان، و نشان دادن برای دیگران و خودشان تحسین کنید.

۲-اعتبار پیشنهاد.

احساسات و تجربیات فرزندتان را تأیید کنید، حتی زمانی که به طور کامل نمی‌دانید از کجا می‌آیند. نوجوانان می خواهند مورد احترام و تایید قرار بگیرند. اعتبار بخشیدن به ترس‌ها، شادی‌ها و ناامیدی‌هایشان به آن‌ها کمک می‌کند احساس کنند شنیده می‌شوند و احساس امنیت می‌کنند.

۳-ارتباط را حفظ کنید.

به طور مکرر، از طریق مکالمه و با محبت فیزیکی با فرزندتان ارتباط برقرار کنید. مطمئن شوید که آنها می دانند که شما در کنار آنها هستید. بیان عاطفی سالم، از جمله احساسات سخت مانند خشم یا غم را الگوبرداری کرده و تشویق کنید .

۴-تشویق استقلال

به فرزندتان اجازه دهید که فرد مستقل و مستقل خودش باشد . این شامل استقلال بر بدن آنها و همچنین در دنیای اطراف آنها می شود. تشویق به استقلال در فرزندتان به آنها می آموزد که صدای خود را در جهان بیابند.

۵-از فرزندپروری با هلیکوپتر خودداری کنید.

وسوسه انگیز است که یک والدین هلیکوپتری باشید و سعی کنید از فرزندان خود در برابر هر چیزی که می تواند به آنها آسیب برساند محافظت کنید. اما در واقع بهتر است یک نوجوان خودش انتخاب کند و مسئول عواقبی باشد که پیش می آید. این به آنها می آموزد که اقدامات آنها اهمیت دارد و به آنها کمک می کند تا در آینده تصمیمات خوبی بگیرند.

10 نکته جالب برای تربیت فرزند

۶-مدل روابط سالم

این شامل احترام گذاشتن، مسئولیت رفتار و واکنش‌های خود و رفتار با دیگران (و خودتان) با شفقت و مهربانی است.

۷-مرزها و پیامدهای روشنی ایجاد کنید.

انضباط به معنای تنبیه بچه ها نیست. تحقیقات جدید نشان می دهد که انضباط فیزیکی و رفتار کنترل بیش از حد با سلامت روانی ضعیف در کودکان مرتبط است . در عوض، قوانین روشن و منصفانه و عواقب شکستن آن قوانین را تنظیم و اجرا کنید.

۸-توقعات زیادی داشته باشید.

متخصصان فرزندپروری برای توصیف اینکه والدین چقدر رفتار فرزندشان را کنترل می کنند و از او می خواهند که بالغ باشد، از کلمه مطالبه گری استفاده می کنند. داشتن سطح بالایی از تقاضا همراه با سطح بالایی از پاسخگویی با فرزندپروری مستبدانه همراه است، که تحقیقات نشان می دهد سالم ترین سبک فرزندپروری است. فرزندتان را با استانداردهای بالا نگه دارید-بدون اینکه وقتی به هدفی نرسیدند او را شرمنده کنید.

۹-پاسخگو باشید

پاسخگویی به این موضوع اشاره دارد که والدین تا چه اندازه رفتار فرزندشان را می پذیرند و چقدر نسبت به نیازهای عاطفی و رشدی فرزندشان حساس هستند. پاسخگو بودن و هماهنگی با نیازهای کودک به رشد و بلوغ سالم کمک می کند.

۱۰-شفقت به خود را تمرین کنید.

مهربانی با خود، حتی زمانی که احساس خوبی نسبت به فرزند پروری خود ندارید، به شما کمک می کند متعادل و مثبت باشید. تحقیقات انجام شده در مورد فرزندپروری در دوران کووید نشان داد که والدینی که نسبت به خود دلسوزتر بودند کمتر از خود انتقاد می‌کردند، استرس کمتری را تجربه می‌کردند و کمتر احتمال داشت که چالش‌های فرزندپروری را به عنوان شکست شخصی درک کنند.

و در پایان:

مهم نیست که چه نوع والدینی هستید، تربیت فرزندان به همان اندازه چالش برانگیز است که پاداش هم دارد. تربیت کودکی مهربان، با اعتماد به نفس و به اندازه کافی قوی برای رویارویی با دنیا کار می‌خواهد و بیشتر این کار از شما ناشی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا